rozwiń zwiń

Sekretne życie Coco Chanel

fossa fossa
16.01.2014
Okładka książki Coco Chanel. Sypiając z wrogiem Hal Vaughan

Twórca słynnej marki samochodów, Henry Ford był jawnym antysemitą i przyjacielem Hitlera. Hugo Boss, członek partii faszystowskiej wzbogacił się na szyciu mundurów dla SS (za tanią siłę roboczą służyli mu więźniowie obozów pracy). Na niechlubnej karcie historii zapisała się też jedna z największych ikon mody, Coco Chanel – nie dość, że była antysemitką to jeszcze w czasie wojny miała szpiegować dla nazistów. Przekonany jest o tym Hal Vaughan, autor książki „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”.

Autor zanim dojdzie do właściwego tematu swojej pracy wtajemniczy nas nieco w życie swojej bohaterki. Jednak nie należy oczekiwać, że poznamy sekret geniuszu czy talentu Chanel. Moda schodzi tu na dalszy plan. W zasadzie wszystko co działo się przed II wojną światową stanowi zaledwie wstęp przed właściwą częścią książki. Prawdziwym zainteresowaniem autora cieszą się dopiero tajemnicze losy projektantki w czasie wojny. Coco Chanel naraziła się przede wszystkim długoletnim związkiem z ważną figurą niemieckiego wywiadu. Wojna nadała tej miłości zupełnie nowy wymiar – wszystkie niemieckie drzwi w okupowanym Paryżu stanęły przed Coco otworem, także te do Abwehry. To nie żadne rewelacje - Chanel po wojnie odpowiadała przed sądem za swoje przewinienia. Kolaboracji się jednak wyparła, a kary uniknęła. Tym razem Hal Vaughan staranniej i uważniej bada przeszłość Francuzki.

Czy faktycznie miała coś na sumieniu? Konformistyczna postawa Chanel w czasie wojny wskazuje, że istotnie musiała iść na jakiś układ z nazistami. Jednak w świetle przedstawionych przez autora faktów trudno stwierdzić jak konkretnie miała działać na niekorzyść swojej ojczyzny. Z pewnością jednak Chanel potrafiła zadziałać na własną korzyść. W czasie wojny prowadziła wygodne życie obracając się w towarzystwie wpływowych Niemców. Wyciągała z obozów swoich bliskich, a korzystając z okazji próbowała nawet „wykolegować” swoich żydowskich partnerów biznesowych. Jej zajadły antysemityzm nie został jednak specjalnie wyeksponowany w publikacji.

Można odnieść wrażenie, że strony tej biografii uginają się pod naporem detali historycznych. Równolegle z życiorysem projektantki, Vaughan serwuje nam powtórkę z historii (przedwojennej i wojennej) Europy. Zatem jest to historia Chanel, Francji i Europy. Tak duża ilość informacji wpływa niestety niekorzystnie na przystępność tekstu. Jednak ma to również swoją drugą, pozytywną stronę – główną bohaterkę poznajemy wyłącznie przez pryzmat solidnych faktów oraz źródeł, a nie domysłów i plotek. Tym sposobem możemy sami zinterpretować jej poczynania. Książka ukaże nam też tajniki intensywnej pracy wywiadów oraz kontrwywiadów (niemieckich, francuskich czy szwajcarskich) w tych krytycznych czasach. Jak ważnym graczem na tej scenie miała być Gabrielle Chanel oceńcie sami na podstawie lektury.

Anna Aniszczenko