Coco Chanel. Sypiając z wrogiem

Tłumaczenie: Hanna Pawlikowska
Wydawnictwo: Marginesy
joly_fh

Coco Chanel – ikona XX wieku – stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety, zbudowała własne imperium mody. Jednak jej losy w latach 1941–1954 było owiane tajemnicą. Ta książka jako pierwsza ujawnia szokujące fakty z jej życia: kolaborację z nazistami, długoletni romans z niemieckim szpiegiem, współpracownikiem Goebbelsa, i pracę Chanel dla wywiadu niemieckiego i Himmlera.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2013

źródło okładki: www.marginesy.com.pl

Oficjalna recenzja
fossa książek: 344

Sekretne życie Coco Chanel

Twórca słynnej marki samochodów, Henry Ford był jawnym antysemitą i przyjacielem Hitlera. Hugo Boss, członek partii faszystowskiej wzbogacił się na szyciu mundurów dla SS (za tanią siłę roboczą służyli mu więźniowie obozów pracy). Na niechlubnej karcie historii zapisała się też jedna z największych ikon mody, Coco Chanel – nie dość, że była antysemitką to jeszcze w czasie wojny miała szpiegować dla nazistów. Przekonany jest o tym Hal Vaughan, autor książki „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”.

Autor zanim dojdzie do właściwego tematu swojej pracy wtajemniczy nas nieco w życie swojej bohaterki. Jednak nie należy oczekiwać, że poznamy sekret geniuszu czy talentu Chanel. Moda schodzi tu na dalszy plan. W zasadzie wszystko co działo się przed II wojną światową stanowi zaledwie wstęp przed właściwą częścią książki. Prawdziwym zainteresowaniem autora cieszą się dopiero tajemnicze losy projektantki w czasie wojny. Coco Chanel naraziła się przede wszystkim długoletnim związkiem z ważną figurą niemieckiego wywiadu. Wojna nadała tej miłości zupełnie nowy wymiar – wszystkie niemieckie drzwi w okupowanym Paryżu stanęły przed Coco otworem, także te do Abwehry. To nie żadne rewelacje - Chanel po wojnie odpowiadała przed sądem za swoje przewinienia. Kolaboracji się jednak wyparła, a kary uniknęła. Tym razem Hal Vaughan staranniej i uważniej bada przeszłość Francuzki.

Czy faktycznie miała coś na sumieniu? Konformistyczna postawa Chanel w czasie wojny wskazuje, że istotnie musiała iść na jakiś układ z nazistami. Jednak w świetle przedstawionych przez autora faktów trudno stwierdzić jak konkretnie miała działać na niekorzyść swojej ojczyzny. Z pewnością jednak Chanel potrafiła zadziałać na własną korzyść. W czasie wojny prowadziła wygodne życie obracając się w towarzystwie wpływowych Niemców. Wyciągała z obozów swoich bliskich, a korzystając z okazji próbowała nawet „wykolegować” swoich żydowskich partnerów biznesowych. Jej zajadły antysemityzm nie został jednak specjalnie wyeksponowany w publikacji.

Można odnieść wrażenie, że strony tej biografii uginają się pod naporem detali historycznych. Równolegle z życiorysem projektantki, Vaughan serwuje nam powtórkę z historii (przedwojennej i wojennej) Europy. Zatem jest to historia Chanel, Francji i Europy. Tak duża ilość informacji wpływa niestety niekorzystnie na przystępność tekstu. Jednak ma to również swoją drugą, pozytywną stronę – główną bohaterkę poznajemy wyłącznie przez pryzmat solidnych faktów oraz źródeł, a nie domysłów i plotek. Tym sposobem możemy sami zinterpretować jej poczynania. Książka ukaże nam też tajniki intensywnej pracy wywiadów oraz kontrwywiadów (niemieckich, francuskich czy szwajcarskich) w tych krytycznych czasach. Jak ważnym graczem na tej scenie miała być Gabrielle Chanel oceńcie sami na podstawie lektury.

Anna Aniszczenko

Anita | 2019-07-08

Piękne fotografie.
Po przeczytaniu odnoszę mieszane uczucia co do osoby Chanel, nie sądziłam, że była tak charyzmatyczną osobą. Jej postać wzbudziła wiele kontrowersji, szczególnie powiązania z Niemcami i brak jakikolwiek poniesionych konsekwencji.

Zslaboscidoksiazek | 2019-05-22

Pierwsza książka opowiadająca prawidzwa historie Coco Chanel, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Na temat tej kobiety powstało wiele książek opowiadających o jej życiu i karierze dlatego o tym możemy przeczytać bardzo dużo ciekawych informacji. Jednak biografie te nie wspominają o jej poglądach politycznych i mało sławnym romansie z Goebbelsem. Jednak książka ta ukazuje jej prawdziwe życie jako wtyczki sympatyzującej z nazistami,pracy jako szpieg, a wszystko dlatego że oprócz tego miała innego dobrego przyjaciela - Churchilla, który zapobiegł ujawnianiu tych faktów po wojnie.

Lena | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ludzie
Przeczytana: luty 2019

Temat jest bezdyskusyjnie ciekawy. Mało się mówi o wojennych losach Chanel, o jej antysemityźmie i kontaktach z nazistami.
Niestety forma podania dla mnie mało wciągająca, niestety jakoś ciężko mi się czytało.

Evia | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Dobra książka.Bardzo ciekawie napisana biografia Coco Chanel(wcześniej,prawie nic oprócz tego,że była słynną projektantką mody oraz te ponadczasowe perfumy "Chanel No 5" tyle o niej wiedziałam..;)Książkę warto przeczytać.Polecam.

izi_96 | 2018-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Książka niby miała szokować..No nie wiem, na mnie osobiście ,,agentura" Coco Chanel nie zrobiła jakiegoś wielkiego wrażenia. Czasy były trudne a ludzie zagubieni, zatem nie będę jej w żaden sposób oceniać. Tym bardziej, że jakby nie patrzeć to nie do końca wiadomo, na ile Coco Chanel pomagała Niemcom..

Dla mnie Coco Chanel, choćby nie wiem co i tak zawsze będzie się kojarzyć przede wszystkim jako jedna z najwybitniejszych projektantek mody w dziejach świata, prawdziwa ikona stylu.

Małgorzata | 2018-06-07

Ciekawy materiał na książkę, ale... zabrakło "duszy".

Dominika Gaweł | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Jakiś czas temu spotkałam się na jednym z kont instagramowych z nieprzychylną opinią na temat tej pozycji. Zupełnie nie wiem dlaczego. Według mnie jest to ciekawa i wartościowa książka. Na jej treść składa się nie tylko życie Coco Chanel i jej romans z jednym z nazistowskich oficerów. Autor szczegółowo opisuje sytuację Francji podczas okupacji niemieckiej w trakcie drugiej wojny światowej. Zwraca uwagę na problemy zwyczajnych ludzi próbujących przetrwać ten trudny czas. Oczywiście główny wątek stanowi spojrzenie na Coco Chanel. Kobietę, która została nazwana przez BBC horyzontalną kolaborantką. Znana była ze swojego antysemityzmu, a na jednym z przyjęć wygłosiła tezę, iż „Francja ma to, na co zasłużyła”. Miała bliskie kontakty z nazistami, należała do Abwehry. I mimo, że na jej nazwisko francuskie Ministerstwo Sprawiedliwości sporządziło teczkę związaną z podejrzaną komitywą z Niemcami w okresie wojny, to nigdy niczego jej nie udowodniono. Książka zawiera dużą ilość zdjęć z...

Agnieszka | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Troche za dużo historycznych wydarzeń dodał,przez to ta książka jest tzw "cieżka".Coco z biednej rodziny w wielki świat milionerów.Z sierocińca przyklasztornego.
Kolaoborantka i antysemitka.
Miała romans m.inn z niemieckim szpiegiem.
Miała dużo kochanków,lecz nigdy nie wyszła za mąż.Nie miała dzieci.Jej dobrą przyjaciółką była Misia,z którą ćpała.
Widać,ze bardzo zależało jej na związkach,widać to najbardziej po stracie.Jak przeżywała.
Stworzyła perfumy z pomocą.I to dało jej duży sukces.Perfumy Chanel 5.Dom mody Chanel zaczęła prowadzić.Projektowała.To był dobry biznes.
Ale ogólnie dobra biografia.

Kila Mo-ka | 2018-01-16
Przeczytana: 27 listopada 2017

Historia II WŚ nie jest tu tłem a "bohaterem" na zmianę z Coco, stąd dużo informacji o Wojnie i kochanku projektantki. Warto przeczytać tę książkę choćby po to, by samemu zdecydować czy to kolaboracja czy oportunizm, czy Coco zdradziła Francję, czy manipulowała SS-manami dla swoich korzyści.

matram | 2017-12-18
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Spodziewałam się czegoś innego po lekturze – więcej informacji o Chanel, bo to w końcu o NIEJ miała być ta książka. A tym czasem tło historyczne oraz opis osób z jej otoczenia były tak rozbudowane, że czasem zapominałam w ogóle o czym opowiadało to „jedno zdanie o Chanel”. W tej kwestii bardzo duże rozczarowanie. Przyznam, że czytało mi się dość ciężko i czekałam na koniec!

Nie mniej jednak fragmenty dotyczące stricte osoby Coco Chanel i jej doświadczeń bardzo ciekawe. Chociaż uważam, że można by je rozwinąć co najmniej tak jak wspomniane przeze mnie tło.

Bardzo mało dowiadujemy się na temat jej pracy jako projektantki i mody. Myślę, że spokojnie można by ująć te wszystkie zawarte w książce informacje o Coco jako kolaborantce w pełnej biografii. Ale by się czytało!!!

Tej pozycji jednak nie polecam.