Rycerz niejednokrotnie upadły

Anakolut Anakolut
01.04.2013
Okładka książki Flaszką i mieczem Marcin Pełka

Rycerzy, którzy nie odmawiają wypicia pucharu wina (albo i kilku) w literaturze nie brakuje. Nie często jednak trafiają się egzemplarze tak ekstremalne jak Ulrich von Baum herbu Tańczący Jeleń, dla którego wino jest głównym, o ile nie jedynym, paliwem i motywacją do dalszego działania - które, nawiasem mówiąc, najczęściej polega na znalezieniu kolejnego sposobu, by się napić.

Ulrich to bohater zbioru opowiadań z pogranicza fantasy autorstwa Marcina Pełki – „Flaszką i mieczem”. W zbiorze znajdziemy dwadzieścia stosunkowo krótkich opowiastek o losach nieszczęsnego rycerza von Bauma, podczas których rycerz ów spotka niejedno dziwne stworzenie, dokona czynów mniej lub bardziej zbliżonych do niemożliwości, ale co najważniejsze, wypije całe morze sfermentowanego soku owocowego. Wokół picia właśnie kręci się większa część historii Ulricha. Bardzo szczegółowo opisane zostały jego zwyczaje, włącznie z wydawaniem nieapetycznych dźwięków, kwiecistym słownictwem i akrobatyczną sprawnością, niejednokrotnie owocującą niespodziewanym kontaktem z podłożem.

Autor, co stwierdzić łatwo już po tytule zbioru, postawił na rozśmieszanie czytelnika. Nie zawsze się to udaje, niekiedy kolejne beknięcia, pijacki bełkot czy niezdarność bohatera bywają raczej męczące niż komiczne, ale w ogólnym zarysie mimo wszystko jest całkiem zabawnie. Fabuła większości opowiadań nie porywa, ale ten brak częściowo nadrabiają liczne prześmiewcze odniesienia do współczesnego świata kultury czy polityki, które z pewnością rozbawią niejednego odbiorcę. Całość czyta się łatwo, szybko i raczej przyjemnie - o ile nie nastawiamy się na górnolotne treści i nie zrazi nas bardzo dosadny język bohatera.

„Flaszką i mieczem” to prosta i całkiem relaksująca lektura na odprężenie od literatury wyższych lotów. Ważne jest, aby pamiętać, że ten zbiór powstał po to, by bawić i w tej roli sprawdza się całkiem dobrze. Autor zrealizował swój pomysł na stworzenie prześmiewczego, obrazoburczego fantasy, pokazując przy tym, że potrafi pisać ciekawie, choć monotematycznie. Oby przygoda wydawnicza Marcina Pełki nie ograniczyła się do Ulricha von Baum herbu Tańczący Jeleń i oby autor spożytkował w przyszłości swój warsztat na coś bardziej zajmującego niż losy upadłego rycerza. Trzymam kciuki!

Paweł Kukliński