rozwiń zwiń

Niech z waszej łaski dziś wolnym się stanę…

jusola jusola
24.01.2013
Okładka książki Burza William Shakespeare

Niech z waszej łaski dziś wolnym się stanę – prosi Prospero, główny bohater sztuki Shakespeare'a „Burza”, króla Neapolu, Alonso, którego sam za sprawą magii sprowadził na zamieszkiwaną przez siebie od lat wyspę Morza Śródziemnego. Zaskakująco brzmią te pokorne słowa, bo przecież Prospero to ofiara intryg dworskich i rodzinnych, za które odpowiedzialni są uwięzieni na wyspie ludzie. To pozbawiony tronu król Mediolanu, o który ma się prawo upominać, jeśli nie dla siebie, to dla córki Mirandy. To wreszcie potężny władca bezludnej wyspy, którą dla siebie zagarnął, wyrywając ją z rąk wiedźmy Sykoraks, a ona w zamian dała mu moc i okazję, by dokonać zemsty.

Niech z waszej łaski dziś wolnym się stanę –prosi Prospero… może widza? Wszak słowa te wypowiada, gdy rzecz cała się już rozegrała. Dlaczego widza? Kim byłby Prospero? „Burza” uchodzi za sztukę rozrachunkową i pożegnalną. (…) Jakkolwiek by oddzielać postaci i jej autora, trudno przeoczyć zbieżność decyzji i nastrojów Prospera i Shakespeare’a. Schyłek życia jednego i drugiego nosi wyraźne znamiona dobrowolnego wycofania się z zawodu – pisze we wstępie Anna Cetera, redaktor naukowy serii.

Od listopada 2012 dostępny jest na rynku dwunasty polski przekład „Burzy”, wydany przez wydawnictwo W.A.B. w ramach serii Shakespeare, która powstaje u progu jubileuszu 400-lecia śmierci dramatopisarza wszech czasów (2016). Dotychczas ukazały się „Makbet” (XII 2011), „Wieczór Trzech Króli” (V 2012) i „Burza” właśnie. Piotr Kamiński, autor przekładów, pracował na najnowszych wydaniach krytycznych dramatu. W Komentarzu do sztuki dostajemy zresztą szczegółowe omówienie zasad pracy nad tekstem oraz bogate informacje przybliżające okoliczności powstawania dzieła, jego źródła, jak i recepcję. Wyczerpujące uwagi dla tych, którzy chcą głębiej wniknąć w dzieło Shakespeare’a, znajdują się również w obszernym Wstępie pt. „Burza, czyli tam i z powrotem”. Muzykalni wielbiciele Shakespeare’a znajdą zapis nutowy piosenek Ariela, głównego pomocnika Prospera, uratowanego przez niego niewolnika wiedźmy.

Wydawnictwo W.A.B. zadbało o jednolite opracowanie graficzne serii, zresztą niezwykle atrakcyjnej wizualnie (dzieło Macieja Buszewicza).

Tych, którzy Shakespeare’a kochają, nie trzeba specjalnie namawiać do ponownej, acz odświeżonej nowym przekładem lektury. Zaproszenie do obcowania z dramaturgiem kieruję więc do tych, którzy go dopiero poznają – wejdźcie do królestwa sztuki i magii, pozwólcie uwieść się Arielowi, przerazić Kalibanowi. Podumajcie nad potęgą samotnego Prospera, który władać pragnie żywiołami i ludźmi. Ale czy szczęście przy tym osiąga?

Sięgajcie po Shakespeare’a, to najwyższej klasy rozrywka!

Justyna Radomińska