Martwe wspomnienia

corbeau corbeau
16.10.2019
Okładka książki Rekursja Blake Crouch Logo Patronat

Kto nie chciałby przeżyć ponownie najpiękniejszych momentów z przeszłości? Jeszcze raz zobaczyć tych, którzy odeszli? Dostać szansę na naprawę swoich błędów? Na zmianę biegu historii? Bohaterowie „Rekursji” dostają taką możliwość, ale szybko okazuje się, że manipulowanie wspomnieniami ma swoją cenę, a to, co dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych oznacza początek koszmaru.

Helena Smith, doktor neuronauki, dostaje szansę realizacji swoich ambitnych projektów związanych z mapowaniem pamięci. Stworzona przez nią maszyna ma być kamieniem milowym w walce z chorobą Alzheimera, ale kiedy ta dostaje się w niepowołane ręce, z nadziei ludzkości zmienia się w narzędzie zniszczenia. Helena i Barry, nowojorski policjant, rozpoczynają wyścig z czasem, gdzie stawką jest ocalenie znanego im świata.

Blake Crouch stworzył bez wątpienia najlepszy thriller science fiction, jaki miałam okazję czytać. „Rekursja” to doskonałe połączenie elementów neurologii, fizyki i filozofii z opowieścią o miłości, poświęceniu i stracie. Autor zachowuje przy tym idealne proporcje: część naukowa sprawia, że ta emocjonalna nie jest zbyt ckliwa, podczas gdy część emocjonalna sprawia, że ta naukowa nie jest zbyt ciężka. Trudno uwierzyć, jak złożona jest ta historia – mówi o tym, jak postrzegamy czas, o cenie, jaką płacimy za rozwój nauki, o egoizmie i altruizmie, o najróżniejszych rodzajach tęsknoty: za tymi, którzy odeszli, i za tymi, którzy pozostali, ale nie są tacy jak dawniej, wreszcie za tymi, których nigdy nie było i trwają tylko w martwych wspomnieniach…

Poznajemy wydarzenia na przemian z perspektywy dwójki głównych bohaterów, Heleny i Barry’ego. Nie chcę tu zdradzać zbyt wiele z rozwoju akcji, ale kluczowe słowa to wspomnienia i czas. I chociaż momentami można się lekko pogubić w kwestiach naukowych i zawiłościach przyczynowo-skutkowych, to lektura jest zdecydowanie warta tej odrobiny wysiłku. Mimo dość trudnej tematyki, jak rzadko kiedy miałam problem z odłożeniem książki, bo zwyczajnie musiałam wiedzieć, co będzie dalej. I co było wcześniej. I co tak naprawdę nigdy się nie wydarzyło.

„Rekursja” to wciągający, a jednocześnie niepokojący i zmuszający do myślenia thriller. Doskonała lektura dla przyjemności, ale też ku przestrodze. Nic dziwnego, że Netflix zapowiedział zarówno filmową, jak i serialową ekranizację. Ale najpierw książka!

Agnieszka Kruk