Podróż życia po głębinach oceanu

sweeciak sweeciak
11.05.2019
Okładka książki Gerda. Historia wieloryba Peter Kavecký, Adrian Macho

Dobra książka dla dzieci powinna nie tylko zachwycać słowem czy obrazem, ale także nieść za sobą wartościowe przesłanie. Przydatne rady, które choć trochę pomogą w budowaniu odpowiednich wartości i przygotują nasze szkraby na trudną przygodę, jaką jest dorosłe życie. Przykładem takiej książeczki jest „Gerda. Historia wieloryba” autorstwa Petera Kaveckiego, w której znajdziecie zarówno uroczą historię o podróży życia małego wieloryba, prześliczne ilustracje Adriana Macho, które chwytają za serca, jak i – co najważniejsze – wiele przydatnych porad zachęcających do dyskusji z dzieckiem.

„Gerda. Historia wieloryba”, jak możecie wywnioskować z tytułu, opowiada historię małego wieloryba o imieniu Gerda. Gerda wiedzie szczęśliwe życie wraz z rodziną i starszym bratem Larsem. Niestety pewnego dnia zostaje całkowicie sama. Pełna wielorybiego smutku i tęsknoty rusza w samotną podróż z nadzieją, że uda jej się odnaleźć swoich bliskich. Przemierzając wodne głębiny, spotyka inne zwierzęta, które czasem służą pomocą i przyjacielską radą, a czasem stanowią oderwanie od samotności. Mimo że czas mija, Gerda nie poddaje się. Czy uda jej się znaleźć to, czego szuka? Musicie przekonać się sami.

W swojej książce Peter Kevecký zawarł wiele wskazówek i porad ważnych w dorosłym życiu. Czytając historię Gerdy, przenosimy się w głębiny oceanu, odkrywamy wodny świat i wpływamy na trudne tematy. Samotność i smutek to emocje, które potrafią przysłonić radość i chęć do życia, a jednak na przykładzie Gerdy możemy pokazać, że mimo wszystko warto mieć nadzieję, nie poddawać się i dążyć do celu. Nie warto się załamywać, tylko być otwartym na świat, na życie, bo nie wiadomo kogo możemy spotkać i co może się wydarzyć. To także opowieść o rodzinie i miłości, o tym, że dom jest tam, gdzie nasi najbliżsi. Dom to nie miejsce, to więź i uczucie.

Na kartach swej powieści autor poruszył także kwestie dobrego zachowania, szacunku do innych czy też tego, że nie powinniśmy oceniać kogoś pochopnie. Na przykładzie niektórych ilustracji możemy porozmawiać o globalnych problemach, takich jak połowy wielorybów czy zaśmiecanie wód. Mimo że to tematy dla trochę starszych czytelników, to jednak warto od małego mówić o szacunku do otaczającego świata. „Gerda. Historia wieloryba” to także książeczka, która zabiera małego czytelnika w podróż po morskich głębinach. Dla miłośników morskiej fauny będzie to pozycja idealna, będą oni bowiem mogli poczytać o swoich ulubieńcach. Natomiast dla pozostałych może stanowić pierwszy krok do odkrycia piękna wodnego świata.

„Gerda. Historia wieloryba” to książeczka dedykowana dzieciom od lat czterech, ale myślę, że i mniejsze szkraby odkryją w niej piękno. Co prawda rodzice pewnie będą więcej opowiadać niż czytać, niemniej wodna przygoda na pewno będzie należeć do udanych. To także pozycja, która zachęca do rozmowy z dzieckiem. Razem z nim wkraczamy w świat emocji, odkrywania smutku i tęsknoty, ale i nadziei, wiary oraz otwartości na świat. Towarzyszymy małej bohaterce i razem z nią odkrywamy piękno życia. Jak dla mnie jest to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce. Porusza zarówno małego, jak i dużego czytelnika, otwiera świat dyskusji, a także zachwyca głębią oceanu. Szczerze polecam.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska