Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Zakazane opowieści i żar smoczego ognia

Autor recenzji:
Tytuł książki: Ostatni Namsara
Autor książki: Kristen Ciccarelli
7,7 (87 ocen i 42 opinie)

Istnieją historie, których opowiadanie jest uznawane za zdradę. Historie, które niosą śmierć. Historie, które przywołują smoki.

Niemal osiemnastoletnia Asha to znienawidzona przez poddanych córka króla Firgaardu. Z twarzą pokrytą bliznami od smoczego ognia poświęca się polowaniu na smoki, pokutując w ten sposób za zbrodnię popełnioną w dzieciństwie. Jednak mordercze, zionące ogniem stworzenia wcale nie są jej najpoważniejszym problemem - o wiele bardziej martwi ją perspektywa niechcianego małżeństwa, problemy wewnętrznie skłóconego królestwa i niepokojące zachowanie brata. Zabicie Kozu, Pierwszego Smoka i sprawcy jej nieszczęścia, mogłoby być sposobem na uniknięcie niechcianego ślubu, a co ważniejsze spotkanie z nim może też wyjaśnić wiele mrocznych zagadek z przeszłości, pokazując prawdę ukrytą w zakazanych opowieściach.

„Ostatni Namsara” Kristen Ciccarelli to jedna z najlepszych młodzieżowych powieści fantasy, jakie miałam okazję czytać. Przedstawiony zarys fabuły nie oddaje jej złożoności, książka opowiada też o walce o władzę, o niewolnictwie, odpowiedzialności za innych, przyjaźni i oczywiście o zakazanej miłości. Ashy daleko do wyidealizowanej księżniczki: zeszpecona przez blizny, znienawidzona, poświęcająca życie zabijaniu istot, które dawniej były sprzymierzeńcami ludzi, mimo wszystko od początku budzi naszą sympatię, nie czeka biernie na rozwój wydarzeń i ma odwagę walczyć w obronie swoich przekonań i swoich bliskich. Z dumą nosi hańbiący tytuł „iskari” – „odbierająca życie”, który ma być przeciwieństwem tytułowego „namsary” – szlachetnego bohatera walczącego w obronie królestwa.

Akcja porywa od pierwszych stron, opisujących polowanie na smoka. Kolejne rozdziały są przeplatane opowieściami z przeszłości, dzięki czemu fabuła jest zaskakująco dobrze wyważona: nie wymaga całych rozdziałów wprowadzenia w historię, wierzenia i strukturę społeczną kraju. Dodatkowe informacje stopniowo wzbogacają i urozmaicają dynamiczną akcję, co kilka stron przynosząc nowe fakty.

Mocne strony powieści to przede wszystkim silna, ciekawa bohaterka, moc zakazanych opowieści oraz walka w obronie swoich przekonań i wartości.

I smoki!

Agnieszka Kruk

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Zaczął się długi majowy weekend. Nie wszyscy niestety mogą korzystać z jego uroków. Dla tych, którzy pracują lub jeszcze uczą się do matury mamy kilka premier, które ukażą się w przyszłym tygodniu pod naszym patronatem. Wśród nich mocna „Siła” Naomi Alderman, wznowienie „Dżozefa” Jakuba Małeckiego oraz najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”!

Opinie czytelników

O książce:
Spisek

Steven Dunbar, były lekarz wojskowy, a aktualnie pracownik Inspektoratu Naukowo-Medycznego, będącej komórką ministerstwa spraw wewnętrznych. Agencja t...