rozwiń zwiń

Zakazane opowieści i żar smoczego ognia

corbeau corbeau
21.06.2018
Okładka książki Ostatni Namsara Kristen Ciccarelli Logo Patronat

Istnieją historie, których opowiadanie jest uznawane za zdradę. Historie, które niosą śmierć. Historie, które przywołują smoki.

Niemal osiemnastoletnia Asha to znienawidzona przez poddanych córka króla Firgaardu. Z twarzą pokrytą bliznami od smoczego ognia poświęca się polowaniu na smoki, pokutując w ten sposób za zbrodnię popełnioną w dzieciństwie. Jednak mordercze, zionące ogniem stworzenia wcale nie są jej najwiekszym problemem – o wiele bardziej martwi ją perspektywa niechcianego małżeństwa, problemy wewnętrznie skłóconego królestwa i niepokojące zachowanie brata. Zabicie Kozu, Pierwszego Smoka i sprawcy jej nieszczęścia, mogłoby być sposobem na uniknięcie niechcianego ślubu, a co ważniejsze – spotkanie z nim może wyjaśnić też wiele mrocznych zagadek z przeszłości, pokazując prawdę ukrytą w zakazanych opowieściach.

„Ostatni Namsara” Kristen Ciccarelli to jedna z najlepszych młodzieżowych powieści fantasy, jakie miałam okazję przeczytać. Przedstawiony zarys fabuły nie oddaje jej złożoności, książka opowiada też o walce o władzę, o niewolnictwie, odpowiedzialności za innych, przyjaźni i oczywiście o zakazanej miłości. Ashy daleko do wyidealizowanej księżniczki: zeszpecona przez blizny, znienawidzona, poświęcająca życie zabijaniu istot, które dawniej były sprzymierzeńcami ludzi, mimo to od początku budzi naszą sympatię, bo nie czeka biernie na rozwój wydarzeń oraz ma odwagę walczyć w obronie swoich przekonań i swoich bliskich. Z dumą nosi hańbiący tytuł „iskari” – „odbierająca życie”, który ma być przeciwieństwem tytułowego „namsary” – szlachetnego bohatera walczącego w obronie królestwa.

Akcja porywa od pierwszych stron opisujących polowanie na smoka. Kolejne rozdziały są przeplatane opowieściami z przeszłości, dzięki czemu fabuła jest zaskakująco dobrze wyważona: nie wymaga całych rozdziałów wprowadzenia w historię, wierzenia i strukturę społeczną kraju. Dodatkowe informacje stopniowo wzbogacają i urozmaicają dynamiczną akcję, co kilka stron przynosząc nowe fakty.

Mocne strony powieści to przede wszystkim silna, ciekawa bohaterka, moc zakazanych opowieści oraz walka w obronie swoich przekonań i wartości. I smoki!

Agnieszka Kruk