Niedźwiadek się boi

Okładka książki Niedźwiadek się boi Monika Kamińska, Agnieszka Wajda
Okładka książki Niedźwiadek się boi
Monika KamińskaAgnieszka Wajda Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Niedźwiadek (tom 3) literatura dziecięca
22 str. 22 min.
literatura dziecięca
Niedźwiadek (tom 3)
Dwukropek
2022-04-27
2022-04-27
22 min.

Okładka książki Niedźwiadek idzie spać Monika Kamińska, Agnieszka Wajda
Niedźwiadek id... Monika Kamińska, Ag...
Okładka książki Magia chusty Monika Kamińska, Katarzyna Pałac
Magia chusty Monika Kamińska, Ka...

Okładka książki Sprzedawca Szczęścia Davide Cali, Marco Somá
Sprzedawca Szc... Davide Cali, Marco ...
Okładka książki Przyjaciele Benji Davies, Linda Sarah
Przyjaciele Benji Davies, Linda...
Okładka książki Roślinkowa książka Alicja Krzanik, Anna Salamon
Roślinkowa ksi... Alicja Krzanik, Ann...

Niedźwiadek i jeż spacerują po lesie. Nagle nadchodzi burza. Ilustracje są przepiękne i bardzo dobrze odzwierciedlają emocje, które rządzą zwierzątkami - wicher wyje, jelenie uciekają, robi się ciemno, liście wirują w powietrzu. Na szczęście pojawia się jaskinia. Czy zwierzątka się w niej ukryją? Kto boi się bardziej, Niedźwiedź czy mały Jeżyk? Czego się boją? Jak się wzajemnie wspierają? Zachęcam do przeczytania:)

Czego najbardziej boją się Wasze dzieci? U nas mamy różne fazy w szczególności lęk przed ciemnością i potworami.

Rozmowa z najmłodszymi na temat lęku może być dość trudna. Niektórzy nie wiedzą, jak zabrać się za ten temat, dlatego warto w tym celu posłużyć się odpowiednią literaturą. Wspólne czytanie książek dostarczy nam wiedzy na temat strachu, pomoże go oswoić i popracować nad strategiami radzenia sobie z problemami.

Niedźwiadek i jeż Nunek wybrali się do lasu w poszukiwaniu przygód. Ich zabawę przerywa jednak burza. Poszukują oni schronienia, a każdy z przyjaciół walczy ze swoimi lękami. Jak widać bać się może i duże stworzenie i małe, o czym warto rozmawiać z dzieckiem. Bycie w towarzystwie kogoś wspierającego pomaga w walce z tym, co jest nam straszne. Ta historia to sama magia i sprytnie przekazuje to, co jest wartościowe.

Myślę, że ta pięknie wydana książka uspokoi małego czytelnika i podbuduje zaufanie do własnych zdolności pokonywania swoich słabości. Totalnie rozpływam się, gdy patrzę na ilustracje. Treść jest również godna uwagi, pouczająca i ciepła.

Polecam z całego serca.

Ta duża, w całości kartonowa książka skrywa piękną opowieść z cudownym przesłaniem.

Podczas miłej wędrówki po lesie, parę przyjaciół spotyka burza. Jeż pragnie skryć się w jaskini, jednak Niedźwiedź boi się do niej wejść. Jest pełen obaw, że spotka ich tam coś strasznego. Jeż z wyrozumiałością podchodzi do strachu Niedźwiedzia, cierpliwie tłumacząc przyjacielowi, że nic mu nie grozi.
Kiedy w końcu udaje mu się go namówić, ten nie ukrywa swojego smutku związanego z tym, że jest taki duży, a boi się rzeczy, które dla innych nie wydają się straszne. Wtem Nunek odkrywa przed Niedźwiedziem swój lęk...
Jak myślicie, czego mógł bać się jeż?

Choć przygoda tych bohaterów nie była najłatwiejsza daje nam wspaniałą lekcję - strach staje się mniejszy, kiedy możemy go z kimś dzielić.

Nie ulega również wątpliwości, że szata graficzna jest zachwycająca, wprost nie można od niej oderwać wzroku. Świetnie też współgra z tekstem, który jest głęboki i jednocześnie prosty.

Przyjaźń jest bardzo ważna w życiu, dodaje otuchy i siły. Przyjaciele akceptują wzajemnie swoje usposobienie, dmuchają w nasze skrzydła, łączą się z nami w naszych trudach, a czasem po prostu poświęcają swoje dobro dla dobra przyjaciela.
Strach natomiast jest bardzo trudną emocją, trzeba do niej podejść wyjątkowo ostrożnie. Najważniejsze jest wsparcie i poczucie, że każdy z nas odczuwa jakieś lęki. A ta książka otuli nas swoim morałem jak ciepły kocyk.

Każdy się czegoś boi: i duży i mały. Najważniejsze mieć z kim dzielić swój strach.

Czego się boisz?

Nie ma osób, które nie odczuwają strachu. Są sytuacje w życiu, które w każdym wzbudzą lęk i strach. Dzieci również go doświadczają. To trudna emocja, z którą niełatwo sobie poradzić, ale z pewnością dużym wsparciem jest świadomość, że każdy od czasu do czasu ją odczuwa.

„Niedźwiadek się boi” w typowy sposób dla twórczości Moniki Kamińskiej porusza temat strachu – prosto, konkretnie, skupiając się na głównym wątku. Robi to w sposób pełen lekkości i nieuchwytnego uroku, mimo że dotyka tematów trudnych.

Główni bohaterowie – jeż Nunek i Niedźwiadek wyruszyli na leśną wędrówkę i cieszących się obcowaniem z pięknem natury i własnego towarzystwa spotkała burza. Wówczas okazało się, że nawet ktoś tak potężny i budzący strach jak niedźwiedź odczuwa strach! Niedźwiadek bał się ciemności, nieznanej ciasnej jaskini. Tym czasem wspierający go w tej trudnej sytuacji Nunek sam borykał się ze strachem przed burzą.

W tej nieskomplikowanej (to jej ogromny atut),dosłownej (kolejny atut) opowieści autorka pokazuje, że strach dotyka wszystkich. Nie patrzy na posturę, wiek, doświadczenie – każdy ma prawo go odczuwać. Historia leśnych zwierząt w piękny sposób normalizuje strach, nie demonizuje go, ale ukazuje jako naturalną emocję, z którą przy wsparciu innych można funkcjonować.

Uwielbiam tę serię za płynące z niej ciepło, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji jakie otaczają głównych bohaterów. Ich przyjacielska relacja jest przykładem, z którego można czerpać pełnymi garściami, nie tylko w budowaniu przyjaźni, ale także na płaszczyźnie rodzicielstwa.

Nie da się ukryć, że poza niezwykle wartościową treścią, która tchnie życiową mądrością bez krzty zbędnego zadęcia i moralizatorstwa, ogromną siłą tej serii są nieprzeciętnie piękne, zatopione w słońcu (mimo szalejącej burzy i ciemnej jaskini) ilustracje Agnieszki Wajdy. Miękkie, czarujące, przepełnione urokiem, fascynujące… Och, można tak wymieniać i wymieniać, bo ich urokowi nie da się oprzeć.

Lubię tę serię, mimo że jest całokartonowa 😉

Czego się boisz?

Las czasem skrywa także miejsca, które mogą budzić niepokój. Nawet dla kogoś tak dużego jak Niedźwiedź. Bo czy to, że jest się dużym, znaczy, że można się niczego nie bać? Niedźwiadek i jeż Nunek powracają już w trzeciej części swoich przygód i tym razem spróbują poradzić sobie ze strachem.

Dwójka przyjaciół spaceruje po jesiennym lesie, gdy nagle zbliżają się burzowe chmury. Niestety okazuje się, że nasi bohaterowie zawędrowali naprawdę daleko i nie zdążą wrócić do domu. Jeż proponuję, aby ukryli się w pobliskiej jaskini i wtedy okazuje się, że wielki, silny Niedźwiedź boi się ciemnej, nieznanej jaskini. Przyjaciel nie ocenia, ale łagodnie tłumaczy i proponuje wspólne sprawdzenie nowego miejsca, jednocześnie podsuwając rozwiązanie, co zrobić w przypadku zagrożenia. Gdy Nunek i Niedźwiadek w końcu bezpiecznie siedzą w jaskini, misiowi jest przykro, że tak się bał. Ale okazuje się, że nie on jeden. Jeżyk też się bał, ale bardziej niż ciemnej jaskini, bał się burzy.

Ta historia, to nie tylko ciepła opowieść która pokaże, że każdy czasem się boi, i mały, i duży. I, że razem zdecydowanie łatwiej pokonać lęk. Ale to także bajeczne ilustracje, które zachwycają nie tylko moje dzieci, ale także i mnie.
Całokartonowe strony i zaokrąglone rogi sprawiają, że przygody tej niezwykłej pary przyjaciół mogą śledzić już najmłodsi, niekoniecznie delikatni czytelnicy 😉.

Nie mogłam się doczekać tego, żeby pokazać Wam tę książkę. Wiem, że lubicie Niedźwiadka i jeżyka tak samo jak my, a już jutro będzie miała miejsce premiera najnowszej części, opowiadająca o przygodach tych przyjaciół.

Niedźwiadek się boi, to ten sam co zawsze piękny styl ilustracji oraz mądre opowiadanie.

Tym razem przeczytamy o strachu. Czasem wydaje nam się, że jak ktoś jest duży i silny, to nie czuje strachu. Ale, to nie prawda. Strach czują wszyscy: duzi i mali.

Niedźwiadek i jeżyk spacerują po lesie, miło spędzają czas. Niestety wkrótce nadciągają ciemne chmury, a w oddali słychać pomruki burzy. Zwierzątka nie zdążą wrócić do domu, muszą poszukać schronienia w lesie.

Zariwno jeżyk jak i niedźwiadek odczuwają strach. Każde z nich boi się czegoś innego. Chcecie wiedzieć czego?

Jeśli, tak zapraszam do lektury. Nam się bardzo podobało ☺️
#bookstagram
#egzemplarzrecenzencki

Tym razem przeczytamy o strachu. Czasem wydaje nam się, że jak ktoś...

Niedźwiadek wraz z jeżem Nunkiem korzystając z ostatnich ciepłych dni jesieni, wyruszają w głąb lasu na długi spacer. Gdy niebo przecina błyskawica i rozlega się grzmot, przyjaciele uświadamiają sobie, że są zbyt daleko od swoich domów, by móc się w nich bezpiecznie schronić przed burzą. Muszą poszukać innego schronienia i przeczekać nagłe załamanie pogody.
Nunek dostrzega nieopodal jaskinię, do której natychmiast chce się schować, jednak Niedźwiadek nie jest do tego pomysłu przekonany. Niedźwiadek się boi! Boi się ciemnej nieznanej mu groty i tego, co może znajdować się w środku. Z pomocą przychodzi jeżyk, który otacza przyjaciela wsparciem i troską, dodając mu odwagi. Niedźwiadek i Nunek po chwili wchodzą do środka a na jaw wychodzą kolejne tajemnice... Jakie?
To już trzecia część przygód tej dwójki bohaterów i kto nie zna poprzednich ten ma czego żałować.

Autorka po raz kolejny stworzyła wzruszającą opowieść z ważnym przesłaniem, dając przy tym obraz prawdziwej przyjaźni. To dzięki obecności i wsparciu bliskiej osoby często jesteśmy w stanie przezwyciężyć swoje lęki, nawet gdy wydaje nam się to niemożliwe. Historia Niedźwiadka przedstawia strach jako coś normalnego, coś co można oswoić i do czego każdy ma prawo bez względu na to, czy jest się dużym, małym, dorosłym czy dzieckiem. W każdym z nas drzemie lęk i obawa przed czymś, lecz czy to powód do wstydu? Absolutnie!
Warto podzielić się z bliskimi tym, co nas trapi. Wtedy robi się na duszy lżej, a odczuwany strach wydaje się jakby mniejszy. Po prostu razem raźniej!

Tej pouczającej opowieści towarzyszą przepiękne nieco mroczne ilustracje Agnieszki Wajdy. W 100% oddają emocje targające bohaterami oraz klimat panującej burzy i wietrznej aury.

Wierzę, że to nie koniec i bardzo czekam na kontynuację przygód.

Nunek dostrzega...

To już kolejna książka z serii przygód o misiu i jeżyku. Tym razem przyjaciele wybierają się na spacer daleko od swojego domu i niestety jest coś czego nie przewidzieli - zbiera się na burze. Jeżyk proponuję bezpieczne schronienie w jaskini, aby przeczekać załamanie pogody… okazuje się jednak, że niedźwiadek panicznie boi się nowego miejsca.

Piękna opowieść o przyjaźni, radzeniu sobie ze strachem, byciu „podporą” dla drugiej osoby. Na uwagę zasługują przepiękne, duże ilustracje, które przyciągają wzrok dzieci i znakomicie dopełniają całości opowiadania.

Polecamy wszystkim przedszkolakom!

Piękna opowieść o przyjaźni,...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Dziecionkowe
  • Dla Anieli
  • Biblioteczka maluszka
  • Dziecięce
  • Biblioteka
  • Fajne zwierzeta

Dodaj cytat z książki Niedźwiadek się boi