Niedźwiadek idzie spać

Okładka książki Niedźwiadek idzie spać Monika Kamińska, Agnieszka Wajda
Okładka książki Niedźwiadek idzie spać
Monika KamińskaAgnieszka Wajda Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Niedźwiadek (tom 4) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Niedźwiadek (tom 4)
Dwukropek
2022-10-12
2022-10-12
24 min.

Okładka książki Kot Moneta Cameron Becky, Lily Murray
Kot Moneta Cameron Becky, Lily...
Okładka książki Boże Narodzenie z Manią i Tyniem Agnieszka Matz, Magdalena Młodnicka
Boże Narodzeni... Agnieszka Matz, Mag...
Okładka książki Intruzi Susanna Isern, Sonja Wimmer
Intruzi Susanna Isern, Sonj...

Okazuje się, że śpiąc również można tęsknić... Zapachniało Kubusiem Puchatkiem ;)

Niedźwiadek i jeżyk Nunek już nieraz pokazali co to znaczy prawdziwa przyjaźń.
Teraz w obliczu nadchodzącej zimy, udowodnią jeszcze raz, że mieć prawdziwego przyjaciela to mieć prawdziwy skarb.

Jesień wyzwala w nas ogromne pokłady nostalgii. Często musimy mierzyć się wtedy z tęsknotą. Z tą trudną emocją muszą sobie także poradzić Niedźwiadek i Nunek.

Wraz z nadejściem pierwszych chłodów zwierzęta szykują się do zimowego snu. Niedźwiadek szykuje sobie legowisko w jaskini, a jeżyk zbiera opadłe z drzew liście i szykuje sobie z nich posłanie.

Perspektywa kilku miesięcy rozłąki wywołuje w przyjaciołach smutek. Czy śpiąc można tęsknić?

Na szczęście przyjaciele znajdują rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Położą się spać blisko siebie. Przecież jeżyk może zrobić sobie posłanie w jaskini niedźwiadka!

Ta piękna, nastrojowa historia porusza bardzo ważny temat. Czy tęsknota jest potrzebna? Dlaczego tęsknimy? Jak sobie z tęsknotą poradzić?

Z każdym kolejnym tonem opowiadającym o przygodach Niedźwiadka i Nunka jesteśmy coraz bardziej zachwyceni. Zarówno mądrym tekstem jak i wyjątkowymi ilustracjami.
Ogromne brawa należą się zarówno @monika.kaminska.pisarka
jak również @agnieszka.wajda.illustrations

Wydawnictwu @wydawnictwo_dwukropek dziękujemy za egzemplarz recenzencki i gratulujemy cudownej serii ❤️

Niedźwiadek i jeżyk Nunek już nieraz pokazali co to znaczy prawdziwa przyjaźń.

Wraz z nadejściem...

Tęsknota to trudna emocja.
Często wyzwala w nas negatywne skojarzenia.

Choć dobrze jest znać to uczucie, początki obcowania z nim wydają się nie mieć końca.

A gdyby tak docenić okoliczności?
I docenić posiadanie dookoła siebie wartościowych ludzi i przyjaźni dzięki którym mamy na co czekać?

Tym zastanawiającym wstępem zapraszam Was do poznania kolejnej części serii wydanej przez @wydawnictwodwukropek, "Niedźwiadek idzie spać" autorstwa Moniki Kamińskiej- mistrzyni emocjonalnego malarstwa słowem.

Chłód, powiew mroźnego wiatru, ciężkie powietrze.
Jesienne dni bywają trudne i przygnębiające.
W końcu każdy szykuje zapasy na długą zimę a tak,e możliwie najwygodniejsze posłanie, które ochroni przed mrozem i niewygodą.

Nie można jednak w natłoku obowiazku zapomnieć o tym, co daje nam szczęście.
W tej leśnej historii jest to przyjaciel, Nunek- mały jeż.

Gdy już udało im się spotkać na polanie, pośród szeleszczących liści odkryli, że dotychczasowa tęsknota przy codzienności była tylko chwilą ale także przedsmakiem, przed tą długą, zimową, podczas której oboje mogą czuć ją dużo mocniej.
Czy tak będzie?
Czy można tęsknić przez sen?
I czy czujemy wtedy czyjąś nieobecność?

A może warto znaleźć sposób na samotność?
Znaleźć rozwiązanie, które z początku wydaje się niedoścignione?

Ta pełna ciepła i subtelności książka to podkreślenie wagi wzajemnych trosk i poszukiwania sposobów na ich rozwiązanie.
Wzruszające rozterki nadają lekturze przyziemności i pozwalają na współodczuwanie każdej pojawiającej się emocji.
To samo można powiedzieć o ilustracjach Agnieszki Wajdy- przybliżają nas do tego magicznego świata.

Można być blisko.
Tak blisko, że aż stykają się noski...
Czy znajdą na to sposób?

Jesteśmy zauroczeni ta jesienną lekturą.

Tęsknota to trudna emocja.
Często wyzwala w nas negatywne skojarzenia.

A gdyby tak docenić okoliczności?

Tym zastanawiającym wstępem zapraszam Was do poznania kolejnej części serii...

Kolejna bardzo ciepła i klimatyczna książeczka dla młodszych czytelników. Przepiękne i duże ilustracje oraz kartonikowe strony w połączeniu z bardzo mądrze napisanym tekstem.

Kolejna część fantastycznej serii o niedźwiadku - ,,Niedźwiadek idzie spać" od @wydawnictwo_dwukropek autorstwa @monika.kaminska.pisarka to książka, która porusza małe serducha i zapada głęboko w pamięć.

Małymi kroczkami zbliża się zima, przygotowania do niej sprawiają, że przyjaciele dawno się nie widzieli. Niedźwiadek i jeżyk bardzo się za sobą stęsknili a teraz smucą się faktem, że prześpią zimę daleko od siebie...

,,-Nunku, myślisz, że jak się śpi, to też się wtedy tęskni?
- Nie wiem... Nigdy jeszcze za nikim nie tęskniłem"
- Ja też."

Czy nasi bohaterowie znajdą jakieś rozwiązanie, by podczas zimowego snu być blisko siebie?

Przepiękna książka, idealna na wieczorne czytanki! I właśnie uciekam utulić moich chłopców i przeczytać im po raz kolejny tą wartościową pozycję :)

Wydawca: @wydawnictwo_dwukropek
Data premiery: 12.10.2022
Wiek: 3-5

#kids #booksforkids #bookstagram #bookstagrampl #kidsbookstagram #książki #ksiazkidladzieci #książkidladzieci #ksiazeczkidladzieci #dladzieci #instadziecko #instamama #kids #dlamaluszków #dlamaluchów #pierwszaksiążka #polecam #polecajka #czytamdziecku #czytamcodziennie #dwukropek #wydawnictwodwukropek #niedzwiadek #niedzwiadekidziespac

Książka porusza ważny temat tęsknoty.
Czy tęsknota jest potrzebna?
Czy tęsknota jest ważna?
Czy można zmniejszyć tęsknotę?

Niedźwiadek już dawno nie widział swojego przyjaciela jeża Nunka. Martwi się i postanawia go poszukać. Znajduje go w stercie liści, którą układa sobie na zimę. Nieświadomy do tej pory niedźwiadek dowiaduje się, że jego przyjaciel również idzie spać na zimę. Wiedzą, że będą tęsknić za sobą. Zastanawiają się czy nadal będą tęsknić gdy będą spać. I nagle niedźwiadek wpada na pomysł, żeby jeż przezimował w jego jaskini. Może gdy będą blisko siebie tęsknota będzie mniejsza? Wspólnie szykują sobie miejsce do spania.

Okazuje się, że tęsknota jest informacją o tym, że druga osoba jest dla nas ważna. Tęsknota nie jest zła, podkreśla tylko wielkość żywionych przez nas uczuć.

Książka jest dużego formatu, ma twarde kartonowe strony. Tekstu niezbyt dużo, a ilustracje są fenomenalne.

Książka porusza ważny temat tęsknoty.
Czy tęsknota jest potrzebna?
Czy tęsknota jest ważna?
Czy można zmniejszyć tęsknotę?

Smutne oczy wypełnione łzami, drgające kąciku ust, głos, który więźnie w gardle bojąc się ulecieć – rozstaniom towarzyszy niezwykła aura pełna żalu za tym, co było i lęku o to, co będzie. To chwile trudne, lecz jest w nich swoiste piękno, bo źródłem tego żalu i smutku jest gorejące w sercach uczucie – miłości, przyjaźni, bliskości. Wszędzie tam, gdzie rozstanie niesie ból, tak też jest miłość.

O emocjach towarzyszących rozstaniom w cudownie prosty sposób opowiedziała Monika Kamińska w najnowszej odsłonie niezwykle ciepłej serii o Niedźwiadku i jeżyku Nunku. „Niedźwiadek idzie spać” przybliża najmłodszym czytelnikom prawidła jakimi kieruje się natura jesienią. Opowiada o przygotowaniach zwierząt do zimowego snu. Udział w nich biorą również główni bohaterowie, jednak poza typowymi problemami, jak przygotowanie miejsca do snu ich myśli zaprząta jeszcze wizja ogromnej tęsknoty związanej z rozstaniem, jakie czeka dwójkę przyjaciół.

Opowieść jest subtelna, ciepła, z dobrym zakończeniem. Jest w niej ukryty spokój i zgoda na to, co przynosi los. Obietnica spotkania tuż po wiosennej pobudce napawa niedźwiadka i jeżyka nadzieją, że miesiące rozstania będą prostsze do przetrwania. Trochę trudno mi rozwiązanie zastosowane przez bohaterów zaimplementować na grunt relacji ludzkich… Może jedynie poprzez tłumaczenie, że bliskość to nie tylko „stykanie się nosami”, ale także utrzymywanie relacji na odległość – rozmowy przez komunikatory/telefon/pisanie listów. Będąc blisko, nawet będąc oddalonym od siebie fizycznie, można przetrwać każdą rozłąkę. A tęsknota to uczucie, które chociaż jest trudne to jednocześnie jest piękne, bo świadczy o tym, że jest w naszym życiu ktoś bardzo ważny.

Opowieść tę swą niezwykle miękką, wręcz „puszystą” kreską oprawiła w jesienno-leśne wizje Agnieszka Wajda. Nie odnajduję słów, które sprostałyby opisowi jej niebywałego talentu. W stworzonym przez nią świecie chce się zanurzać – on nie tylko kusi obrazami, ale pachnie i dźwięczy…

• Dziecionkowe
  • Biblioteka
  • Fajne zwierzeta
  • Książki
  • Do biblioteki
  • Książki dla dzieci
  • Chcę przeczytać (dla szkrabów)

Dodaj cytat z książki Niedźwiadek idzie spać