Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju

Okładka książki Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju Christopher L. Heuertz
Okładka książki Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju
Christopher L. Heuertz Wydawnictwo: Sensus filozofia, etyka
filozofia, etyka
The Sacred Enneagram: Finding Your Unique Path to Spiritual Growth
Sensus
2021-01-26
2021-01-26
Wojciech Usarzewicz

W sumie nie wiem czego się spodziewałam po tytule, może sama jestem sobie winna.
Jeśli ktoś kupuje tę książkę, po to, dowiedzieć czegoś nowego, a do tego jest katolikiem to może można byłoby ją polecić.
Jednak jeśli ktoś na poważnie interesuje się typologiami - to jest to dosłownie najgorsza książka o enneagramie jaką dało się kupić. Chciałam uzyskać konkretne informacje o tej typologii, ponieważ swojego czasu interesował mnie ten temat, ale religijne wstawki co kilka stron po prostu sprawiały, że miałam ochotę zażądać zwrotu pieniędzy albo przynajmniej ją wyrzucić. Naprawdę. Nikt interesujący się typologią na poważnie nie będzie chciał czytać o jakichś grzechach albo ! modlitwach dla danego enneagramu. Nie wychodziłam z podziwu jak coś tak neutralnego jak typologia może być tak ekstremalnie ureligijnione przez jakiegoś księdza.
To dosłownie tak jakby kupić sobie książkę o zwierzątkach leśnych, bo akurat Cię interesują z tego czy innego powodu. Oczekujesz informacji o ekosystemie i co dane zwierzątko robi i jakieś ciekawostki itd. Zamiast tego dostaje się wykład o grzechach danej wiewiórki i wskazówki jak może być zbawiona. - Nie jestem pewna, czy nawet katolicy chcieliby o tym czytać.
Wstydzę się tego, że przeczytałam tę książkę. Powód dla którego dodałam ją do przeczytanych to możliwość napisania tego komentarza, może kogoś przed nią uchronię. Jedyny powód dla którego dałam trzy gwiazdki to kilka ciekawych tabelek, których być może nie da się znaleźć nigdzie indziej.

Ta książka jest dla mnie trochę jak ważny puzel w układance.
Może to tłumaczenia, może styl autora- czuję w sposobie pisania nadmiar patosu. Ktoś się starał, żeby było przystępnie, moim zdaniem wyszło niekoniecznie.
A może to poprostu wersja dla zaawansowanych? Zamierzam do niej wracać.

Ta książka jest dla mnie trochę jak ważny puzel w układance.
A może to poprostu wersja dla zaawansowanych? Zamierzam do niej wracać.

zaczyna się ciężko. Autor nie tylko wydaje się zakładać, że czytelnik jest zaznajomiony z enneagramem, ale i siedzi w jego głowie, przez co wstęp jest niesamowicie zagmatwany i może łatwo zniechęcić. Potem robi się ciekawie. Przedstawione są bardzo syntetyczne opisy typów wraz z ich wrodzonymi, czy nabytymi błędami poznawczymi i maladaptacjami. Bardzo ciekawa lektura.
Część o modlitwie kontemplacyjnej jest bardzo przegadana. Można by ją podsumować jednym zdaniem - "modlitwa kontemplacyjna pomaga w każdym przypadku" (a to jest ponad 30% książki sic!). Jednak nawet w tych fragmentach można odnaleźć bardzo trafną analizę problemów wszystkich typów.
Generalnie polecam, ale tylko zdeterminowanym.

Część...

„Święty Enneagram” to poradnik, który pomoże czytelnikowi obrać ścieżkę zgodną z jego naturą. Na pewno nie każdy z nas jest świadomy swojej tożsamości, tego jaki naprawdę jest w środku. Najczęściej pod maską pewności siebie i samouwielbienia, w środku zagnieżdżają się takie pytania jak – czy jestem sobą na co dzień, albo czy to co prezentuję światu, moja maska zewnętrzna to prawdziwy "ja"?

Autor książki właśnie dzięki kilku informacji, które zawarł w treści stara się nam ułatwić odnalezienie swojego autentycznego "ja". Najczęściej jest ono głęboko schowane w naszych trzewiach do tego stopnia, iż sami nie potrafimy określić, jaka jest dominująca cecha charakteru. Eneagram to coś w rodzaju znaku zodiaku, jeżeli oczywiście mogę to tak interpretować. Zawiera on nasze cechy osobowości, które objawiają się w zachowaniu. Tak czy inaczej to po prostu całość, zbiorowość naszego "ja" oraz porady, jak najlepiej udoskonalić siebie, swoje życie bądź patrzenie na świat.

W pierwszych rozdziałach autor tłumaczy, jak ważna jest praca nad własną osobowością, tworzenie tożsamości, która jest zgodna z naturą. Kiedy wystarczająco czytelnik zapozna się z tym terminem, w dalszych sekcjach tekstu zostaje wprowadzony w historię Enneagramu, czyli skąd tak naprawdę się wziął, w jakiej religii ma korzenie itd. Bo przecież zanim przejdziemy do samookreślenia najważniejsza jest chociaż cząstkowa znajomość tematu, bez tego będziemy błądzić jak ślepiec w labiryncie pełnym informacji.

Enneagram jest tworzony na podstawie okręgu, czyli symbolu nieskończoności, nie ma on ani początku, ani końca. Następnie na całej linii, która wyznacza powierzchnię tego kształtu zostają rozmieszczone 9 cyfr, jak w zegarze. To właśnie one są kluczowe do rozpoznania własnej natury. Związki pomiędzy tymi cyframi stanowią linie proste, które mieszczą się w środku okręgu, natomiast każda cyfra oznacza jedną osobowość, jest nośnikiem poszczególnych cech. Każda z linii prostych łączy jedną cyfrę z drugą, zdobiąc jednocześnie środek okręgu w różne kształty, ale żeby nie było tak łatwo nie wszystkie cyfry mogą ze sobą współpracować. Dlatego tak ważne jest określenie swoich dominujących cech. Każdy Enneagram jest wyjątkowy, nie ma drugiego takiego samego.

„Święty Enneagram” to doskonały przewodnik po ścieżkach duchowych dla początkujących, zagubionych. To nie jest tylko dowolnie wypełniony test psychologiczny polegający na rozpoznaniu twojej natury, to coś zupełnie odmiennego. Praca, którą włożysz w doskonalenie siebie i swoich zachowań na pewno w przyszłości zaowocuje obficie. Dlatego, jeżeli uważasz, że jesteś gotowy na prawdziwe odkrycie siebie, to sięgnij po „Święty Enneagram”, a dowiesz się faktów o których nawet nie miałeś pojęcia.
Polecamy: Dobre Recenzje

Ciekawy wstęp do Enneagramu. Jednak nie dowiedziałam się za wiele nowego. Liczyłam na to, że poszczególne typy zostaną obszerniej opisane. Zawiodłam się, gdyż autor nie wspomniał o trójpodziałach i instynktach. Jak dla mnie za dużo czasu zostało przeznaczone na opisanie modlitw oraz drogi do Boga.

Są wśród nas osoby, które rozumieją, że istniejący stan rzeczy, że ich trwanie tu i teraz, nie musi być wszystkim, co ich czeka. Że może istnieć coś więcej, że są tak naprawdę na początku swojej drogi, niezależnie od ich wykształcenia czy statusu materialnego. Wówczas następuje przebudzenie, czasami wywołane traumatycznym wydarzeniem lub innymi czynnikami, wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Pragniemy odkrywać nie tylko rzeczywisty świat, ale i samego siebie, poszukując sposobów, by to zrobić.
Zadanie sobie pytania: kim jestem, może zainicjować nie tylko proces poznania siebie, ale i wielopłaszczyznowych zmian we wszystkich sferach naszego życia. W tym odkryciu własnej tożsamości pomóc może nam Enneagram, który odkrywa przed nami „ścieżkę wiodącą do odzyskania prawdziwej tożsamości i pomaga nam nawigować w podróży do domu”. Dla tych czytelników – poszukiwaczy, którzy z tematem tym zetknęli się już w przeszłości, ale i dla tych, dla których pojęcie to było do tej pory obce, adresowana jest książka pt. „Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja to szczegółowy opis wykorzystania starożytnego narzędzia jakim jest Enneagram, do poznania siebie i kształtowania swojego życia.
Autor, Christopher L.Heuertz, za pośrednictwem swojej książki opisującej dokładnie tworzenie i korzystanie z Enneagramu oraz otwierającej nasze oczy na zgubną moc kłamstwa, dostarcza nam przydatnego narzędzia do określania osobowości i cech poszczególnych ludzi. Jednak, jak podkreśla autor, mimo rosnącej popularności tego narzędzia, powinno ono być rozumiane jako coś więcej niż moda, tłumacząca nawet nasze dziwactwa. To sposób na wytłumaczenie, w jaki sposób myślimy i odczuwamy. Co więcej, dzięki Enneagramowi możemy w pełni zaakceptować to, czym zostaliśmy przez naturę obdarzeni, a także pogodzić się ze wzorcami uzależnienia, które wiążą nas z największymi wyzwaniami osobistymi, duchowymi i emocjonalnymi.
Aby rozpocząć pracę w Enneagramem, musimy odnaleźć w sobie odwagę, by móc poznać prawdę na swój temat, a także zaakceptować ją i wykorzystać do pracy nad sobą. Dzięki pracy z Enneagramem przestajemy karmić się iluzjami, przez pryzmat których postrzegamy nasze własne „ja”, dzięki temu narzędzie prowadzi nas ku wolności. Nasz rozwój, niezależnie od użytych narzędzi, wymagać będzie jednak wnikliwej obserwacji siebie i pracy nad sobą. Z pewnością nie będzie to przyjemne, być może wiązało się będzie z bólem, z powrotem do przeszłości, a także ze zmierzeniem się z teraźniejszością, z analizowaniem kolejnych kroków poczynionych w trakcie walki. W trakcie tego procesu – bo bez wątpienia musi być to sekwencja rozciągniętych w czasie działań – powinien nam przyświecać cel, jakim jest ukształtowanie w sobie tych cech, które są dla nas najlepsze w każdej sferze naszego życia.
Dowiadujemy się o działaniu i strukturze Enneagramu, o dziewięciu lustrach, które nam oferuje – dzięki nim możemy przyjrzeć się sobie. Te dziewięć luster to dziewięć archetypów ludzkiego charakteru. Z tych dziewięciu typów, jeden jest w nas dominujący, a kiedy już pozyskamy wiedzę na jego temat, otwiera to nam pole do działania. Tak naprawdę samo zapoznanie się z podstawami Enneagramu nie zajmuje zbyt wiele czasu, jednak prostota jego zastosowania jest złudna. To w istocie głęboka samoanaliza, na tyle skomplikowana, że nie każdy tak naprawdę będzie na nią gotowy – nie każdy będzie bowiem przygotowany na prawdę.
Książka składa się z trzech części, z których pierwsza wprowadza nas w tematykę związaną z Enneagramem, druga omawia triady i typy, zaś trzecia zajmuje się tematem odnalezienia naszej własnej ścieżki duchowego rozwoju. Stopień szczegółowości tekstu sprawia, że otrzymujemy prawdziwe kompendium wiedzy na temat Enneagramumu, a w istocie … na temat siebie. Właśnie to sprawia, że – jeśli podejmiemy decyzję o pracy z książką – może ona stać się kluczem do zmian, a właściwie sposobem na to, by podążyć swoją nowa ścieżką.

”Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju” autorstwa Christophera L. Heuertza - jest to książka dla osób, które chcą dowiedzieć się o sobie czegoś nowego i interesują się rozwojem duchowym, co zresztą wynika z tytułu.

Słowo Enneagram to połączenie dwóch greckich słów "ennea" oznaczającego "dziewięć" oraz "gram" oznaczającego "znak". Enneagram jest nauką próbującą określić rodzaje osobowości oraz to, jak są one pomiędzy sobą połączone.

Jeszcze przed przeczytaniem tej książki wiedziałam, czym jest Enneagram. Powiem od razu, że byłam nastawiona sceptycznie, bo co jeszcze można napisać o zwykłym narzędziu do określania osobowości? Jednak czekała na mnie miła niespodzianka - po każdej przeczytanej stronie zaczynałam patrzeć na to narzędzie z innej perspektywy.

Książka „Święty Enneagram” składa się z 3 części:

”Co to takiego Enneagram?”, czyli informacje, które przybliżą nam istotę Enneagramu,
„Triady i typy” - dowiadujemy się o tym, na jakie grupy są podzielone 9 typów Enneagramu,
„Odnalezienie Twojej własnej ścieżki duchowego rozwoju” - część o tym, jak na podstawie wiedzy o Enneagramie nakreślić swoją własną ścieżkę rozwoju duchowego, dzięki czemu „powrócimy do siebie”. Dodatkowo w tej części, w rozdziale 10 znajdziemy bardzo ciekawe i warte uwagi praktyki duchowe, które możemy wprowadzić do swojego życia.

Dzięki książce ”Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju” odkryłam Enneagram z innej, nieznanej mi dotąd, strony. Dowiedziałam się między innymi, że w odróżnieniu od innych narzędzi do określania osobowości, Enneagram pokazuje nam nie tylko nasze mocne strony, ale też ujawnia mechanizmy obronne, niewspierające wzorce zachowań i uzależnienia. Niektóre informacje mogą zdecydowanie zaboleć.

Nie byłabym sobą, gdybym nie określiła swojego typu i nie chciała dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Robiłam tyle testów osobowości, że myślałam, że nic nowego dla siebie nie odkryję. Myliłam się. Byłam i jestem pod wielkim wrażeniem, jakie trafne czasami potrafiły być informacje o moim typie Enneagramowym.

Nie była to dla mnie łatwa do przeczytania książka, bo, tak jak pisałam wyżej, Enneagram nie skupia się tylko na pozytywnych cechach osobowości. Myślę, że do lektury warto podejść z otwartym umysłem i ze szczyptą zainteresowania Enneagramem. Moim zdaniem, książka będzie przydatna dla osób, które pragną rozwijać się duchowo i chcą lepiej przyjrzeć się sobie.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Sensus. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać.

Zrozumieć siebie i innych.

Najnowsza książka Christophera L. Heuertza stawia sobie za ambitny cel pokazanie, w jaki sposób można odnaleźć własną ścieżkę duchowego rozwoju. Ma to być możliwe dzięki tajemniczemu świętego enneagramowi, który – tak twierdzi autor – jest w stanie nam pomóc nie tylko zdefiniować nasze potrzeby, ale także kierunki naszych działań zmierzających do ich zaspokojenia. Czy to możliwe? I czym tak naprawdę jest święty enneagram?

Tytułowy święty enneagram to swoista mapa duchowa, która może nam pomóc zrozumieć nie tylko samych siebie, ale także innych. Konstrukcja ta bazuje na dziewięciu typach osobowości – dzięki zaprezentowanym w książce sposobom dokonywania analiz możemy zbadać samego siebie pod kątem osobowości oraz określić, do którego z ich dziewięciu zaprezentowanych typów należymy. Narzędzie jest interesujące i na pewno godne uwagi, wywodzi się ono bowiem już z czasów starożytnych – skoro jest więc w użytku od wieków, to coś w tym musi być.

Celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: kim jestem? Kim chcę się stać? Jakie są moje mocne i słabe strony? Uzyskana w ten sposób wiedza może nam bardzo pomóc (i to niezależnie od płaszczyzn, na których zamierzamy ją wykorzystać).

Od zrozumienia samego siebie będziemy mieć do zrobienia już tylko krok do zrozumienia innych. To także może być niezwykle użyteczna umiejętność, albowiem rozumienie drugiego człowieka i jego motywów to wiedza, dzięki której łatwiej nam będzie nawiązać wszelkiego rodzaju relacje międzyludzkie.

Wszystko co zaprezentowano na łamach książki opiera się na koncepcji duchowej kontemplacji oraz na wsłuchaniu się we własne wnętrze. Poznanie samego siebie pozwoli nam na uwierzenie w siebie, umożliwi budowanie pewności siebie, poczucia własnej wartości, wykorzystywanie swych atutów, a w konsekwencji lepsze życie. Także w ramach relacji z drugim człowiekiem.

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

#świętyenneagram #enneagram #christopherlheuertz #sensus #znajdźswojąścieżkęduchowegorozwoju

Zrozumieć siebie i innych.

#496 - Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju - Christopher L Heuertz - Wydawnictwo Sensus
#56/52/2021

Książka ma 286 stron, swoją premierę miała dnia 26.01.2021 roku i należy do kategorii filozofia, etyka.

Eneagram to połączenie dwóch greckich słów - ennea - dziewięć i gram - znak. Jest to nauka, która charakteryzuje rodzaje osobowości ludzkiej.

Jest to zdecydowanie książka dla osób, które interesują się rozwojem duchowym i chcą pogłębiać swoją wiedzę, oraz przekształcać ją w praktyki.

Książka składa się z trzech części:
- I Co to takiego Enneagram ?
- II Triady i tytpy.
- III Odnalezienie Twojej własnej ścieżki duchowego rozwoju.

W rozdziale 10 znajdują się także modlitwy, które będą dobrą praktyką w naszym rozwoju.

"Odkrycie naszego typu jest kluczem otwierającym uświęcony Enneagram, a gdy już go otworzymy, zaczynamy dostrzegać istotę naszego ja. Gdy rozkładamy mapę duszy, wydaje się nam, że wszystko, co intuicyjnie wiemy o sobie, zostało nam pokazane jawnie."

Bardzo dziękuję za książkę Wydawnictwo Sensus.

#56/52/2021

Jest...

Christtopher L. Heuertz jest autorem książek, mówcą i coachem Enneagramu. Jego mentorką była matka Teresa. Pierwszy raz z Enneagramem spotkał się w slumsach Kambodży. Dziś jest znanym ekspertem w tej dziedzinie i prowadzi warsztaty na całym świecie.
Dzięki tej książce:
*poznasz Enneagram i nauczysz się z niego korzystać,
*przekonasz się, że kłamstwa o sobie nieuchronnie prowadzą do porażki,
*dowiesz się kim naprawdę jesteś i jakie dary posiadasz,
*nauczysz się pracować ze sobą, dokładnie tak, jak tego potrzebujesz.
Enneagram to połączenie dwóch greckich słów: ennea - dziewięć, gram - znak. Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki między nimi.
Wiem wiem, już dość tej suchej teorii. Czas przejść do moich wrażeń. Otóż muszę przyznać, że była to jedna z trudniejszych książek, które przyszło mi czytać w mojej książkowej karierze. Musiałam się naprawdę skupić, by zaczerpnąć nieco więcej wiedzy niż tylko podstawy. Zanim sięgnięcie po tę książkę, najlepiej będzie jeżeli wcześniej poznacie swój Enneagram. Będzie wam nieco łatwiej poruszać się wśród zagadnień znajdujących się w środku. Ja swojej liczby jeszcze nie znam, co spowodowało, że przestudiowałam każde możliwe zagadnienie. Postaram się na dniach zrobić jakiś nieodpłatny test i zobaczyć jakim numerem jestem. Wtedy ponownie wrócę do książki i będę zaczytywać się jedynie w tych fragmentach, które będą przydatne mi w dalszym rozwoju i pogłębianiu swojej ścieżki. Tak jak wspomniałam na początku, to nie jest łatwa książka i ktoś kto w ogóle nie jest zainteresowany tematem, może się w niej nie odnaleźć. Trzeba chcieć wejść w ten świat, by wiedza znajdująca się w środku nie kojarzyła się z czymś złym. Bez otwarcia się na dane zagadnienie, nie ma szans, by coś z niego zaczerpnąć i stosować to w życiu codziennym.
Dziękuję @wydawnictwo_sensus za możliwość zrecenzowania książki.

Dzięki tej książce:
*poznasz Enneagram i nauczysz się z niego korzystać,
*przekonasz się, że kłamstwa o sobie nieuchronnie...

• 52 książki (2022)
  • Biblioteczka życia
  • Posiadam na czytniku (polskojęzyczne)
  • Współpraca z wydawnictwem

Christopher L. Heuertz Święty Enneagram. Znajdź swoją ścieżkę duchowego rozwoju Zobacz więcej