Dwa królestwa

Wydawnictwo AA
2017-10-13
2017-10-13
grekokatolicy ukraina

Dwie wizje Kościoła grekokatolickiego na Ukrainie. Arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego i biskupa Chomyszyna. Nawiązanie do świętego Augustyna. Piękna książka. Napisana jeszcze w czasach, gdy przyjmowanie Komunii świętej na stojąco (czyli tak jak w prawosławnych cerkwiach) było zgorszeniem. Uprzedzam - autor jest krytyczny zarówno wobec ukraińskich nacjonalistów jak i polskiego szowinizmu. Nie podoba mu się również rusofilski kurs, który panował w Watykanie - początek lat 30tych XX wieku. I taki sam kurs arcybiskupa Szeptyckiego. Zamiast reformy duchowej kleru zafundował reformę obrzędową. Jakiś absurd ? Upodabnianie obrządku do schizmatyckiego ? Rusofilstwo kosztem grekokatolików. Kiedy ślepiec prowadzi ślepca - obaj do dołu wpadną. Chomyszyn jawi się jako zdecydowany zwolennik celibatu - czyli czegoś w grekokatolicyzmie niekoniecznego. Zwraca uwagę na niski poziom seminariów - raczej demoralizują niż wychowują. Wstępowali tam kandydaci bez powołania. Seminarium - kołyską, z której albo apostołowie, albo jadowite węże. Rozkład duchowy, upadek dyscypliny i zeświecczenie. Bez celibatu nie ma co myśleć o dźwignięciu kleru. Bardzo ciekawy wgląd w sytuację wewnętrzną Ukrainy i "herezję nacjonalizmu". Nie można stawiać narodu ponad Boga (patriotyzm - tak!). Wszelkie sprawy doczesne, zdobycze materialne, siła militarna bez siły moralnej, nie mają prawdziwej wartości i trwałości. Prowadzą do upadku i zguby narodu i państwa. Biskup opowiada się zdecydowanie za integracją z Rzymem. Wylicza też polską niesprawiedliwość, rozprężenie moralne, przekupstwo i … sprzeniewierzenie się misji Bożej Opatrzności - czyli - nawróceniu Wschodu. Upadek Polski w 1939 traktuje jako Sąd Boży. Pozostawiam to do rozważenia.

Wstrząsający pamiętnik biskupa grekokatolickiego Grzegorza Chomyszyna, zamordowanego przez NKWD po zakończeniu II wojny światowej. On, patriota ukraiński, krytykuje nacjonalistów od Bandery, za co zapałali do niego ogromną nienawiścią (co szczególnie widać w dzisiejszej krytyce wydania tych pamiętników przez środowiska katolicko-nacjonalistyczne na Ukrainie, nie wspominając o prawosławnych). Miał wiele uwag do grekokatolickiego biskupa Lwowa Andrzeja Szeptyckiego, który był jak chorągiewka, raz z cesarzem CK Austro-Węgier, potem z carem, potem z Polakami, potem z Hitlerem, a na koniec pisał nawet listy gratulacyjne dla Stalina, ciągle mamiąc poparciem banderowców i nie próbując powstrzymać ich polakożerczej ideologii.
Polecam to cudem ocalałe dzieło, zapoznanie się z postacią Sługi Bożego, męczennika Grzegorza Chomyszyna i jego poglądami na niepodległą Ukrainę, jakże innymi od tych proponowanych dzisiaj. Dziękuję za uwagę!

Ciekawe wspomnienia Biskupa Grzegorza Chomyszyna, który był jednym biskupem grekokatolickim, który w sposób zdecydowany sprzeciwił się i potępił ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Szukam
  • Kupić
  • Chcę mieć
  • Arcydzieło

Dodaj cytat z książki Dwa królestwa