Cień bestii

Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Cykl: Smoky Barrett (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Shadow Man
Ag2S

Z pozdrowieniami z piekła… Agentka specjalna FBI Smoky Barrett zajmowała się dotąd tropieniem seryjnych morderców. Nie miała sobie równych do czasu, kiedy szaleniec zabił jej męża i córkę, po czym brutalnie okaleczył ją, niszcząc w niej wolę życia. Smoky straciła wszystko. Teraz inna bestia wdziera się w jej życie. Nieuchwytny morderca rzuca jej bezpośrednie wyzwanie. Przez wszystkie lata...

Z pozdrowieniami z piekła…

Teraz inna bestia wdziera się w jej życie. Nieuchwytny morderca rzuca jej bezpośrednie wyzwanie. Przez wszystkie lata pracy w FBI Smoky nie zetknęła się z podobną osobowością - fascynujący potwór, chory geniusz, wymykający się analizom najlepszych profilerów. Po obejrzeniu nagrania jego ostatniej zbrodni Smoky decyduje się wrócić do agencji.

Powrót do pracy jest dla Smoky zarazem powrotem do życia. Będzie musiała jednak stawić czoła paraliżującemu strachowi – psychopata zna bowiem jej ostatni, czuły punkt.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/227

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1659

Bestie z mroków wyobraźni

Lubicie krew niewinnych ofiar? Ich strach, ich cierpienie, ich ból? Lubicie inteligentnych psychopatów, bestie w ludzkiej skórze, dla których przerażone oczy niewinnej dziewczyny są tylko podnietą, jedynym celem życia? Lubicie ten moment, gdy niewinnej dziewczynce odbiera się młode życie w najbardziej wymyślny sposób i przy użyciu najprymitywniejszych narzędzi, z których zazwyczaj korzystają rzeźnicy podczas ćwiartowania zwierzęcych ciał? Jeśli na wszystkie postawiane w tym wstępie pytania odpowiedziałeś – tak, to możesz być pewien, że „Cień bestii” Cody'ego McFaydena jest stworzony specjalnie dla ciebie.

Agentka specjalna FBI – Smoky Barrett – zajmowała się właśnie bestiami. Takimi, co znamy ich z gazet i mrocznych, miejskich legend. Kolejne wampiry wyłaniają się z ciemności raz na jakiś czas, by dopadać dzieci, bądź bezbronne kobiety. Lecz Smoky w pewnym momencie straciła wszystko. Bestia zamordowała jej dziecko i męża, a ją samą oszpeciła – życie było dla Smoky najokrutniejszą karą. Ale koszmar się nie skończył. Bestia zarzuca swoją pętlę i krok po kroku zbliża się do swojej ofiary – po kolei giną związane z nią osoby. Bestia nie ukrywa, że celem jest Smoky – jej upokorzenie i psychiczne cierpienie.

To, co go szczególnie podnieca to kobieca siła Smoky. Chęć upokorzenia silnej kobiety jest motorem szczególnego upojenia dla „mężczyzny, który nienawidzi kobiet”. „Cień bestii” pokazuje jak ciężko trzeba walczyć, by się nie poddać, by nie powiedzieć – mam dość. Ten wewnętrzny konflikt jest uwypuklony przez temat powieści - „slasher”, bo „Cień bestii” jest krwawym „slasherem” stawia wybory moralne bohaterki na krawędzi dobrze zaostrzonego, rzeźnickiego noża.

„Cień bestii” to także psychologiczna rozgrywka, niemal podręcznik na temat psychiki kata i ofiary oraz relacji między nimi. Mroczny i krwawy bohater męski, Kuba Junior, swój rodowód wywodzi wprost od od słynnego Kuby Rozpruwacza. Uważa się za członka archaicznego bytu z innej planety, którego nie obowiązują normy moralne. Zatem im okrutniej tym lepiej według bestii z innego świata. Witamy w krwawej łaźni.

I taki jest „Cień bestii”, książka łącząca motywy znane z „Milczenia owiec” czy „Siedem” i rzetelną analizę psychosocjologiczną. A ponadto Cody McFayden nie odpuszcza i serwuje nam przemoc, fizyczną i psychiczną, w dawkach nie z tej ziemi.

Sławomir Domański

Patronaty tygodnia

Październik powoli zbliża się do końca, ale lista naszych patronatów jest długa i ciekawa. W tym tygodniu polecamy między innymi wstrząsający thriller polityczny, intymną opowieść o rozliczaniu się z przeszłością oraz mroczny i wciągający kryminał. Sprawdźcie sami!