Cavalcanti

W tomie pierwszym Encyklopedii Politycznej, Czytelnik otrzymuje zestaw haseł opisujących główne kategorie myśli politycznej: pojęcia, doktryny i formy ustroju. Przyjmując za oczywiście wyróżnione pojęcie polityka, w pierwszym rzędzie dano tu hasła opisujące podstawowe typy refleksji politycznej oraz działy (dyscypliny i subdyscypli- ny) nauki o polityce, jak: filozofia polityki, etyka...

ny) nauki o polityce, jak: filozofia polityki, etyka polityczna, geopolityka, historia doktryn politycznych, metapolityka, politologia, socjologia polityki, teologia polityczna i teoria polityki. Ważkim uzupełnieniem w tej mierze jest grupa pojęć związanych z bliźniaczym dla filozofii polityki działem filozofii prawa (pozytywizm prawniczy, prawa człowieka, prawo, prawo naturalne).

Obszerną grupę haseł stanowią typy ustrojów politycznych, jak: cesarstwo, demokracja, dyktatura, monarchia, politeja, republika, rząd mieszany, teokracja, tyrania, również tych, które równolegle mają sens socjologiczny (arystokracja, feudalizm, ochlokracja, oligarchia, plutokracja) albo ideologiczny (absolutyzm, autorytaryzm, federalizm, korporacjonizm, synarchia). Koherentne z nimi są pojęcia opisujące i wyrażające dany ideał ustrojowy albo kluczową dla jego istnienia instytucję, jak: decyzjonizm, konstytucjonalizm, legitymizm, monarchizm, parlamentaryzm, reprezentacja, republikanizm, restauracja, suwerenność, umowa społeczna, a także zasadnicze pryncypia bytu politycznego, jak: naród, państwo, ustrój i władza.

źródło opisu: http://www.polwen.pl/idk-411/encyklopedia_polityczna_

źródło okładki: http://www.polwen.pl/idk-411/encyklopedia_polityczna_

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!