Wyzwanie czytelnicze LC

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Tłumaczenie: Barbara Lindenberg
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,59 (1714 ocen i 158 opinii) Zobacz oceny
10
118
9
279
8
496
7
537
6
198
5
62
4
14
3
10
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Man Who Mistook His Wife For a Hat
data wydania
ISBN
9788375062717
liczba stron
304
język
polski

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego – a może przede wszystkim – że studiowanie tych...

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego – a może przede wszystkim – że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce Oliver Sacks, nie tylko przybliżają nam ich psychicznie jako ludzi. Skłaniają także do refleksji nad sobą. Każdy ma przecież jakieś braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.

„Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły”.
– Sunday Times

 

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5604)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 980
nadzieja1925 | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

„Jednym z ulubionych słów neurologii jest „deficyt”.” I po tej jakże pięknej lekturze moim też.
„Zobacz jaki świat jest piękny.”
Zbiór 24 historii – każda przedstawia inną osobę, inną chorobę, inną... itp. Niektóre zdarzenia są tak zadziwiające, że musiałam sobie cały czas powtarzać, że jest to oparte ma czyimś życiu.
Ciekawe? Owszem.
Lekka i zadziwiająca lektura, skłania do poszukania w Internecie kilku ciekawostek na temat niektórych chorób i oczywiście do refleksji.
Czy polecam? Naturalnie.
A co z tytułem? W pierwszej chwili wydaje się niedorzeczny, ale czegoż to nauka nie widziała?! Pff! Dowiadujemy się o całej sprawie już w 1 rozdziale. No cóż... tytuł przemyślany – przyciąga głodnego wiedzy czytelnika.

książek: 1681
_fantasquemagorie_ | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Próba amytalowa, atetoza, przymus patrzenia, odbarczenie mózgu, ataki grand mai, onejrofrenia, scyntylacja, pamięć ejdetyczna, arytmetyka modularna, zmysł propriocepcji, syndrom Korsakowa, zespół Tourette'a, Antona, choroba Amora, schizofrenia hebefreniczna, wszelkiego rodzaju afonie, afemie, afezje, aleksje, apraksje, ataksje, amnezje, hipermnezje, agnozje, hipergnozje, neuropatie to tylko ułamek ciekawostek, zawartych w "Mężczyźnie...".

Autor opisuje szereg patologicznych zjawisk związanych z deficytami, nadmiarami, dysfunkcjami neurologicznymi występującymi wskutek upośledzenia, poważnych chorób lub zmian neurologicznych zachodzących w organizmie ludzkim. Na konkretnych przykładach pokazuje jak "oszalała fizjologia może przytłoczyć impulsami, wyobrażeniami i wolą, opętać lub wywłaszczyć", na ile niezwykłych sposobów organizm lub osoba dotknięta chorobą próbuje kompensować brakujące funkcje (fantomy to przy nich bułka z masłem). Wyjaśnia jak głosy mogą tracić ekspresję, ale też...

książek: 1114
Zuba | 2013-10-27
Przeczytana: 25 października 2013

"Mężczyznę, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" miałam na liście do przeczytania już długo, ale tytuł mnie odrzucał. No przecież jak można to zrobić??? W rzeczywistości, książka jest zbiorem przypadków chorób neurologicznych zmieniających osobowość połączona z próbą odpowiedzenia na pytanie o istotę bycia człowiekiem. Jeśli odebrana jest nam umiejętność rozpoznawania ludzi, przedmiotów, pojęć, jeśli tracimy pamięć krótkotrwałą i ciągle nie wiemy kim jesteśmy, na ile jesteśmy sobą? Gdzie jest dom duszy, gdzie ona sama jest?
Niektóre historie z książki są bardzo przejmujące, niektóre przerażające, zwłaszcza polecam część zatytułowaną "Straty". Większość książki napisana jest przystępnie, nie mam żadnej wiedzy o neurologii i psychiatrii, a przeczytałam ją bez problemu. Zdecydowanie polecam.

książek: 3149
Marago | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 10 października 2013

Bardzo dobra książka. Wręcz porywająca. Ciekawa, dobrze napisana (czasami żartobliwie) rzecz o tematyce medycznej. Tytuł obrazuje treść książki. Chociaż zabawny, to ilustruje istotę rzeczy, która zabawną nie jest. Spotkanie z neurologiem i psychiatrą w jednej osobie, może być naprawdę interesujące. Dodając lekkość pióra autora... Po prostu polecam.

książek: 428
Marek Krzystek | 2015-10-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 października 2015

Inspirująca książka o ludziach żyjących na samotnych wyspach świadomości, niedostępnych i wywołujących niechęć, budzących swoim postrzeganiem rzeczywistości kłopotliwe niezrozumienie, choć tak bardzo potrzebujących naszej przychylności i wyrozumiałości.
W jakiś niepojęty dla mnie sposób, nawiedziła mnie podczas lektury refleksja, że neurologia jest tą dziedziną nauki, która jest najbliżej związana z teologią. Łączy je wspólne poszukiwanie duszy, z tym że teologia szuka konkretów w tym co abstrakcyjne, neurologia poszukuje tego co abstrakcyjne w konkrecie. Dlatego w teologii spotykamy wiele opisów niematerialnego charakteru duszy, a neurologia przy pomocy różnej skomplikowanej aparatury umiejscawia ją coraz dokładniej gdzieś tam w zwojach za płatem czołowym.
Doktor Sacks opisuje mnóstwo przypadków ludzi, których liczba deficytów lub też nadmiaru odczuć uniemożliwia jakiekolwiek funkcjonowanie w społeczności. W ogólnym odczuciu ludzie ci utracili tożsamość, nie potrafią spostrzegać...

książek: 439
Kokos | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Jest to książka popularnonaukowa, a nawet ośmieliłabym się powiedzieć, że na granicy między książką popularnonaukową a powieścią. Sacks opowiada historie swoich pacjentów w sposób bardzo osobisty i otwarty. Bardzo mi się podoba jego indywidualne podejście do każdego przypadku (a w każdym razie to, że dojrzał do niego wraz z przyrostem doświadczenia zawodowego, co widać w opisywanych przez niego historiach). Ale jak to zwykle bywa z książkami pogranicznymi, rozmywa się tu troszkę cel tej publikacji - bo z jednej strony jest tu teoria neuropsychologiczna, ale z drugiej niektórzy pacjenci są opisani niemal poetycko i z takim podkreśleniem ich osobowości i historii kontaktów z Sacksem, że brakuje odpowiedzi, co właściwie się im stało z medycznego punktu widzenia, a przede wszystkim: dlaczego? W niektórych przypadkach Sacks to wyjaśnia, w innych pisze, że nie da się tego jednoznacznie określić, ale są też historie w których jest to niemal całkowicie przemilczane i właśnie te zostawiły...

książek: 5054
okruszek | 2010-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Czy ta ksiązka jest poradnikiem, hmm nie wiem, niby tak,ale z drugiej strony nie czyta sie jej aż tak nudnie jak wszelkie poradniki.
Jesli kogos interesuje neuropsychologia i wszystko co sie może dziać w naszym mózgu to szczerze polecam ta ksiązke. Można sie z niej wiele ciekawych informacjo dowiedziec. Jak to bywa z tego typu książkami to raz mnie bardzo ciekawila i intrygowała,a za chwile strasznie nudzila.
Wszystko zalezy co w danym momencie było omawiane. Książka Sacksa to powieść innego wymiaru. Owszem, jest trochę faktów z dziedziny medycyny. Historie są niesamowite. Jak chociażby opowieść o tytułowym mężczyźnie, który pomylił swoją żonę z kapeluszem. Albo historię młodej kobiety, która pewnego dnia utraciła poczucie własnego ciała – nie była w stanie utrzymać w rękach kubka z herbatą ani nawet zrobić jednego kroku. Sacksowi nie chodzi o opisywanie przypadków medycznych, ale pragnie przyjrzeć się ludziom, którym los zesłał zupełnie inną rzeczywistość. I czasami przyczynia...

książek: 621
Marija | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 12 października 2014

Polecam. Warto przeczytać i poznać świat widziany, odbierany, odczuwany, doświadczany przez osoby z przeróżnymi neurologicznymi schorzeniami Celowo nie używam tu słowa dysfunkcja, jak się okazuje nagminnie nadużywanego. Książka - to historie osób takich jak my, pojmowanych jako jednostka, podmiot a nie przedmiot. W oczach autora wybitnego neuropsychologa stanowią dla mnie wyjątkowe jednostkowe historie,które odzwierciedlają życie wielu, wielu 'innych'. Mimo że w książce roi się od fachowych sformułowań,typów schorzeń i leków /jak agnozja, afazja, choroba Tourette', L-Dopa, reminiscencja itd./ ,odnośników do wybitnych prac naukowych,uczonych książka ta nadal pozostaje przystępna dla zwykłego człowieka. Osobiście zaintrygował mnie fakt, iż ludzie z uszkodzonymi płatami mózgowymi nie funkcjonujący w 'naszym' społeczeństwie jako normalni, pojmują liczby pierwsze w tak doskonały, cudowny, niewyobrażalny dla mnie sposób. Jest to dla nich /niektórych oczywiście/ świat - wszechświat...

książek: 137
Wojtek_Grabowski | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

No, smutna wiadomość dla świata nauki i dla nas, czytelników. Nekrolog Olivera Sacksa skłonił mnie do wciągnięcia na listę wszystkich jego wydanych w Polsce książek. Przeczytałem je wszystkie w ciągu ostatnich lat i wszystkie zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Uświadamiając mi, że wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu... wariatami, a coś takiego jak normalność nie istnieje. Autor nigdy nie oceniał swoich pacjentów i nie miał się za lepszego od nich, starał się im tylko pomóc. Jak to dobrze, że wpadł na opisania tych wszystkich niesamowitych przypadków. Cześć Jego pamięci!

książek: 625
Hana | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 04 marca 2016

Bardzo ciekawa książka z zakresu neuropsychlogii pamięci. Autor, w przystępny sposób, przedstawia różne teorie z tego zakresu i omawia szereg przypadków zaburzeń pamięci i postrzegania rzeczywistości, w tym własnego ciała. Niesamowite jest to co może mózg i ….czego nie może gdy choruje.

zobacz kolejne z 5594 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Do ostatniej chwili osoby z serwisu czekały z deklaracją dotyczącą tego, co będą czytać w weekend. Wszystko przez Black Friday i przeceny w księgarniach. Co z tego, że półkach, tych rzeczywistych i wirtualnych, książek do przeczytania jest całe mnóstwo - obok takich ofert nie można przejść obojętnie! Sprawdźcie jakie tytuły ostatecznie wybrali na ten weekend.


więcej
Koniec opowiadania - Oliver Sacks nie żyje

Neurolog, wykładowca, pisarz książek popularnonaukowych zmarł wczoraj rano w Nowym Jorku w otoczeniu rodziny i przyjaciół, w wieku 82 lat. Sławę przyniosły mu książki zawierające historie jego byłych pacjentów: „Mężczyzna, która pomylił swoją żonę z kapeluszem” czy „Oko umysłu”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd