Wyzwanie czytelnicze LC
Kasia Matyjaszek
Róża_Bzowa

Jak polubić okularki, gdy w przedszkolu jest się ciągle wyśmiewanym? Pierwszy tom nowej serii dla przedszkolaków. „Okularnica, gdzie twoje okulary?” – pyta w przedszkolu Wiktor. Frania nie odpowiada. Ma dość wyśmiewania i dość tych głupich patrzałek. Chciałaby, żeby zniknęły. Ale pewnego ranka znikają okulary taty i Frania przyłącza się do poszukiwań. Może przy okazji znajdzie sposób na...

„Okularnica, gdzie twoje okulary?” – pyta w przedszkolu Wiktor. Frania nie odpowiada. Ma dość wyśmiewania i dość tych głupich patrzałek. Chciałaby, żeby zniknęły. Ale pewnego ranka znikają okulary taty i Frania przyłącza się do poszukiwań. Może przy okazji znajdzie sposób na Wiktora?

„Małe Katastrofy” to seria dla przedszkolaków o czteroipółletniej Frani. Dziewczynka ma zapracowanych rodziców, dwie siostry (starszą i młodszą), ukochanego pluszowego konika Rysia – i codzienne kłopoty, z którymi mierzy się na swój dziecięcy sposób. Kolejne tomy serii to odrębne historie, w których – poza sympatyczną bohaterką – odnajdziecie ten sam lapidarny język, ciepłe poczucie humoru i celne puenty.

Ilustracje: Kasia Matyjaszek.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-okularki.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-okularki.html

julia-orzech | 2015-10-01
Przeczytana: wrzesień 2015

Premiera książeczki „Okularki” miała miejsce dokładnie wtedy, kiedy mój syn zaczął nosić okulary. Ucieszyłam się bardzo, bo chociaż Tymek nie miał wielkich problemów z zaakceptowaniem gustownych patrzałek, to były przecież wakacje, a mnie najbardziej przerażało to, jak dzieci w przedszkolu zareagują na tę zmianę. Jak każda mama nie chciałam, aby ktoś wyśmiewał się z mojego syna. Nie wiedziałam jak będzie, ale chciałam delikatnie przygotować Tymka na taką ewentualność i pomóc mu radzić sobie z takim problemem. Wspaniale się złożyło, że akurat wtedy Dwie Siostry wypuściły na rynek „Okularki” Ewy Madeyskiej, pierwszą książeczkę z serii Małe katastrofy.

shczooreczek | 2015-09-03

Ilu z Was nosi okulary? A z ilu Was śmiano się z tego powodu w podstawówce?
Mnie na szczęście się to nie przydarzyło, ale potrafię sobie wyobrazić ten koszmar. Codzienne stawanie przed dylematem: ubrać okulary, widzieć i narazić się na śmieszność czy nie ubierać i narazić się na przykre wydarzenia z powodu niedowidzenia?
Ewa Madeyska w sposób przystępny dla dzieci i z ogromną mądrością podejmuje temat okularników w swojej najnowszej książce dedykowanej najmłodszemu pokoleniu.
Piękna, edukacyjna, pozwalająca odkryć piękno w sobie samym i nauczyć się mądrze bronić przed docinkami. Wytyka tych, którzy naśmiewają się z innych, bo sami są niepewni własnej wartością, ranią, bo są zranieni. Pozwala pochylić się nad ich cierpieniem i skutecznie oduczyć wyżywania się na innych.
Okraszona cudownymi wprost ilustracjami imitującymi rysunki dzieci, robi doskonałe wrażenie i nadaje się zarówno do czytania domowego, jak i w warunkach szkolnych i przedszkolnych – gdzie problem wyśmiewania...

bibi | 2016-01-19
Przeczytana: styczeń 2016

Celne puenty, dowcip, małe problemy wielkich ludzi. Do tego rysunki absolwentki Wydziału Ilustracji Uniwersytetu w Edynburgu i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, prowadzącej zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży - Kasi Matyjaszek.

kultur-alnie | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Nowa seria wydawnictwa Dwie Siostry to świetna propozycja dla przedszkolaków. Jest kolorowo, ciekawie, bez dydaktyzmu, ale z mądrym przesłaniem.

Agnieszka | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

U nas pierwsza z serii "Małe katastrofy".
Historia rodzinna, w którą wpisany jest problem głównej bohaterki - Frani, której trudno zaakceptować konieczność noszenia okularów. Choć dziewczynka ma świadomość, że zdecydowanie lepiej widzi w okularach i łatwiej w nich rysować nie chce ich zakładać. Przyczyną tej niechęci jest zachowanie kolegi z przedszkola, Wiktora, który naśmiewa się z niej i przezywa ją w wymyślny sposób związany z okularami.
Frania miała na tyle dość dokuczania Wiktora, że na samo wspomnienie o konieczności wyjścia do przedszkola buntowała się.

Traf chciał, że któregoś dnia w domu tata nie mógł znaleźć okularów. W poszukiwania zaangażowała się cała rodzina. Awantura, zamieszanie, sporo się działo. Ale za to kiedy się odnalazły, Frania dowiedziała się ważnej rzeczy od taty, którą wykorzystała w przedszkolu w "starciu słownym" z Wiktorem. Skończyły się jej kłopoty z kolegą.

Ciekawa i pouczająco-wspierająca historia. Może stanowić wsparcie przy dyskusji z dzieckiem...

książek: 2056
Syl_wina | 2018-11-09