Jasnowidze 2020: rusza czwarta edycja konkursu

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.07.2020

Jasnowidze to Międzynarodowy Konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci. W puli nagród jest 2500 euro i możliwość wydania drukiem książki według własnego projektu.

Jasnowidze 2020: rusza czwarta edycja konkursu

Dziedzina książki dziecięcej to intrygująca i niewyczerpana przestrzeń, w której wiele pozostało jeszcze do odkrycia. Organizatorzy konkursu – wydawnictwo Dwie Siostry – chce wspierać twórców, dla których ważne jest, aby do dzieci trafiały nowe piękne książki, wartościowe zarówno ze względu na treść, jak i formę. Już po raz czwarty zapraszają autorów, ilustratorów, grafików i wszystkich książkotwórców z Polski i zagranicy do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci „Jasnowidze”!

Jest to już czwarta edycja konkursu. Do trzech poprzednich edycji zgłoszonych zostało w sumie ponad 1500 prac z całego świata! Na podstawie zwycięskich projektów powstają książki, które sukcesywnie trafiają na księgarskie półki, a z wybranymi twórcami wydawnictwo Dwie Siostry nawiązuje współpracę przy kolejnych książkowych projektach. Wśród już wydanych konkursowych projektów, znajdują się między innymi „Kawalerka” Weroniki Przybylskiej, „Zakątki” Michaliny Rolnik i „Okularki” Ewy Madeyskiej.

Jasnowidze

Poza książkami owocem każdej edycji konkursu jest wystawa złożona z kilkudziesięciu najciekawszych projektów. Wystawy pokonkursowe udostępniane są szkołom, bibliotekom i instytucjom kulturalnym. Te z poprzednich edycji można było oglądać w kilkunastu miastach w Polsce.

Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym. Jak wskazują organizatorzy, jego celem jest pobudzenie wyobraźni drzemiącej w twórcach i zachęcenie ich do stworzenia przemyślanego i dopracowanego projektu książki dla najmłodszych czytelników, który ma realne szanse na wydanie. Osoby biorące udział w konkursie muszą wykazać się pomysłowością, dobrym warsztatem oraz wrażliwością na dziecięcy świat. Konkurs „Jasnowidze” jest skierowany przede wszystkim do projektantów książek, studentów uczelni artystycznych, ilustratorów i autorów, jednak serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich chętnych.

Kto może wziąć udział?

Do udziału w konkursie zaproszeni są zarówno debiutanci, jak i doświadczeni twórcy, z Polski i z zagranicy, występujący indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat. 

Przedmiotem Konkursu jest projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim. Praca konkursowa powinna zawierać scenorys (storyboard) lub scenariusz (konspekt) całej książki, streszczenie w języku polskim i angielskim (w wypadku tekstów napisanych po angielsku – tylko w języku angielskim) oraz 3 gotowe rozkładówki.

Zgłoszenia należy dokonać tylko drogą elektroniczną do 15 grudnia 2020 roku.

W Konkursie przewidziane są 3 kategorie nagród: 

  •  Nagroda główna w wysokości 2500 euro oraz dwa wyróżnienia honorowe – przyznawane przez jury międzynarodowe. 
  • Nagroda w postaci wydania książki przyznawana przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry. 
  • Udział najlepszych nadesłanych projektów w wystawie pokonkursowej. 

Jasnowidze wystawa pokonkursowa

Tym razem na laureatów czeka również dodatkowa niespodzianka! 

W drugiej połowie maja 2021 odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej, a zaraz po nim zaprosimy autorów nagrodzonych i wyróżnionych w tej edycji prac na warsztaty masterclass, które poprowadzą jurorzy czwartej edycji konkursu! 

Prace konkursowe będą oceniane przez dwa niezależne składy jury: 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 kwietnia 2021 roku.

Pełny regulamin oraz terminarz znajdują się na oficjalnej stronie internetowej konkursu.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 24.07.2020 11:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd