Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
922235 czytelników
6583 dyskusji
128189 wypowiedziPokaż ostatnią
Kanon lektur nieczytanych – rozmowa z Katarzyną Wojtaszak
05-09-2019
Autor: Adam Jastrzębowski

Zachęcamy do tego, by kanon potraktować jako coś istotnego dla naszej kultury, tożsamości; żeby zastanowić się, czy te postawy różnią się od dzisiejszych – mówi Katarzyna Wojtaszak, kuratorka wystawy „Kanon lektur nieczytanych” w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich.

liczba postów na stronie: 
książek: 705
Małgorzata
10-09-2019 11:37
Pytanie o rodzynkę nie jest takie bezsensowne jak się z pozoru wydaje. Na moich studiach również padały takie pytania. Nie chodziło o to żeby studenta przyłapać na niewiedzy ale żeby sprawdzić i uświadomić mu stopień jego uważności czytania. Bo coraz większym problemem jest czytanie UWAŻNE. Dzisiaj mamy masę dzieci mających problem z koncentracją, cierpliwością, uważnością. Co nie zmienia faktu, że najciekawsze są lekcje polskiego polegające na dyskusji o przeczytanej książce. Takie lubiłam najbardziej. Nie zapomnę nigdy lekcji o "Lalce". Klasa podzielona na dwa obozy: jeden w obronie Łęckiej, drugi krytyczny wobec Izabeli. I milczący profesor cały w skowronkach bo chcieliśmy się niemal pobić. Niezapomniane emocje.
Lekcjom historii też by dobrze zrobiła żywa dyskusja pobudzająca do myślenia.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 501
Almara
10-09-2019 13:00
Uważność jest niezwykle istotna, ale czy nie istotniejsza jest nawet zdolność selekcji danych? Umiejętność oddzielenia ziaren od plew i skupienia się na istotnych kwestiach, zamiast zapamiętywania nieistotnych detali, których w książce jest zazwyczaj mnóstwo, ale ich celem jest jedynie uatrakcyjnienie historii lub złożenia się na ogólny kontekst, natomiast pojedynczo nie mają większego... Uważność jest niezwykle istotna, ale czy nie istotniejsza jest nawet zdolność selekcji danych? Umiejętność oddzielenia ziaren od plew i skupienia się na istotnych kwestiach, zamiast zapamiętywania nieistotnych detali, których w książce jest zazwyczaj mnóstwo, ale ich celem jest jedynie uatrakcyjnienie historii lub złożenia się na ogólny kontekst, natomiast pojedynczo nie mają większego znaczenia (pomijając te symboliczne oczywiście).
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3626
czytamcałyczas
10-09-2019 20:10
A ja marzę,bo wolno.By lektura w szkole,była tylko miłą rozrywką.Widok uczniów,którzy się bawią książką.Czytają,z uśmiechem nie z przymusem.
Każdy uczeń czyta coś co sam chcę.Od Prusa po Pilipiuka.
Da się zrobić ,by uczeń się cieszył samym słowem.Nie musiał rozbijać zdania na kawałki.I je potem omawiać,przy surowej minie nauczyciela.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd