Aktualności
Tutaj można dyskutować na tematy związane z aktualnościami i wydarzeniami.
922963 czytelników
6610 dyskusji
128512 wypowiedziPokaż ostatnią
„Harry Potter” usunięty ze szkoły katolickiej w Nashville
04-09-2019
Autor: LubimyCzytać

Przeszło 20 lat po premierze „Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” seria powieści o pochodzącym z Londynu czarodzieju dalej budzi kontrowersje. Tym razem elementów rodem z piekła w twórczości J.K. Rowling doszukał się ksiądz z St. Edward Catholic School w amerykańskim Nashville. 

liczba postów na stronie: 
książek: 148
senoreugenio
05-09-2019 08:17
Ja natomiast wbrew masie, stanę w tym temacie w obronie KK, mimo iżem niewierzący. O ile tego typu akcja jest incydentalna (wszak kościołów, parafii, instytucji przykościelnych są setki tysięcy na całym świecie, a afera z w jednej, czy dwóch instytucjach jest rozgłaszana na cały świat), to nawet gdyby Papa Francisco ogłosił bulle zakazującą czytania Pottera, to powiedziałbym: "a czemu nie?". Problem z ludźmi nazywającymi tego typu incydenty "ciemnogrodem", "zacofaniem" polega na tym, iż owi oceniający zatarli w sobie rozumienie, czym jest KK. KK to wspólnota religijna ludzi wierzących, przeświadczonych o istnieniu pewnych bytów, zjawisk i organizacji świata według określonego porządku. Katolicy są przekonani o istnieniu metafizycznej wojny między dobrem a złem, istnieniu sił nadprzyrodzonych, w tym magii. Może to śmieszyć, ale jest mnóstwo innych rzezy, w które ludzie wierzą, np w to, że Hitler żyje, w socjalizm, że pozostawiona sobie wolna ręka rynku przyniesie wszechobecny dobrobyt etc. Nie zmienia to jednak faktu, że większość ludzi tak przywykła do obecności KK, że traktuje i postrzega tę instytucję jak ZUS, Jeronimo Martins lub jakąkolwiek wszechznaną organizację, z tym że z określonymi rytuałami, strojami. W związku z powyższym wymagają od niej postrzegania świata, w ten sam sposób w jaki postrzegają go oni. Nie! Jeśli członkowie KK wierzą w istnienie walki dobra ze złem, magii jako "ciemnej strony mocy", to wszystko co propaguje ową magię jest złe i to odrzucają. W tym takoż Pottera. Jeśli założę organizację, która za złe dla świata uzna jedzenie boczku, to jako wspólnota jeść go nie będziemy i nic nikomu do tego. To tak jak z kwestią JPII i prezerwatyw. Kościół swe przesłanie niesie do katolików, wymagając od nich przestrzegania zasad, w tym wierności małżeńskiej. Gdy Papa mówi "nie używajcie prezerwatyw", to kieruje je z myślą, że trafia ono do rodziny która te zasady przestrzega, nie spółkując i kopulując z całą swą wsią, a jedynie ze sobą, w związku z czym ograniczając rozprzestrzenianie wirusa HIV do minimum. Sam nie jestem tego zwolennikiem, ale rozumiem koncepcje i sens. Problem polega takoż na tym, że większość z nas to teoretycznie na papierze katolicy, ale nie praktykujący, nie wyznający tychże reguł. Dlatego zawsze zachęcam do apostazji. Chociaż praktyka (i badania) pokazują, że ludzie w coś wierzyć muszą. Stąd np popularność ostatnimi czasy rodzimowierców. Ludzi, którzy zapewne czytając ten artykuł stwierdziliby "ciemnogród", sami zaś odrzucili przyjmowanie eucharystii, na rzecz rzucania okruszków domowym skrzatom. Tak to działa.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2477
sulibrat
05-09-2019 09:35
Jest z tym tylko jeden problem: zakaz czy nakaz może pójść tylko od hierarchii kościelnej - k kardynałów czy papieża. Ale listę "niebezpiecznych" zabawek stworzyło Radio Niepokalanów. I powodem jest "mieszanie w dziecięcych umysłach". Kościół (jako instytucja, hierarchia0 NIGDY nie wydało takiej listy czy zakazu bo wiedzą, że to jest ośmieszanie Instytucji. Więc jest to wynik dewocji i... Jest z tym tylko jeden problem: zakaz czy nakaz może pójść tylko od hierarchii kościelnej - k kardynałów czy papieża. Ale listę "niebezpiecznych" zabawek stworzyło Radio Niepokalanów. I powodem jest "mieszanie w dziecięcych umysłach". Kościół (jako instytucja, hierarchia0 NIGDY nie wydało takiej listy czy zakazu bo wiedzą, że to jest ośmieszanie Instytucji. Więc jest to wynik dewocji i nadgorliwości niektórych księży i redaktorów mediów katolickich.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 63
EraPapieru
05-09-2019 09:02
Na całe szczęście mnie ominęły tego typu szaleństwa i spokojnie mogłam się zaczytywać w HP. Kto wie czy teraz czytałabym cokolwiek, gdyby nie ta seria?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 321
minionek
05-09-2019 17:39
Dzięki tej serii rozpoczęła się moja przygoda z czytaniem ❤
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 642
Chris3z8
05-09-2019 10:09
Tak, kiedyś przyznała, że jest gejem. Wystarczy poszukać na internecie, na pewno znajdziecie ów informacje o homoseksualizmie. Szczerze mówiąc mnie bardziej wkurza w serii ,,Harry Potter'', że im bliżej końca autorka popadła w bezmyślną przemoc, która prowadziła do zniesmaczenia.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1873
Renax
06-09-2019 06:37
Kobieta gejem?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1873
Renax
06-09-2019 06:45
Kiedyś uczeń powiedział mi, że lubi 'Harrego Pottera', bo on też nie miał rodziców (chłopcu zmarł ojciec), więc rozumie jak on się czuje.
I dlatego czyta te książki. A ja dlatego widzę w tych książkach dobro.

Uważam, że zło to rozsiewanie nienawiści, propagowanie rasizmu i odmawianie narodom i grupom społecznym prawa do życia, a nie fantazja. Złem jest też indoktrynacja ideowa i podprogowe programy o tym, że tylko pieniądze i dostatek dają szczęście.

Gorszące są też jeśli dziecko widzi dorosłego, który ma być autorytetem, który mówi o ubóstwie i uczciwości, a żyje obłudą i żądzą pieniądza i atrakcyjnych pań. Wszystko może gorszyć, a najgorsze może prowadzić do dobra. Z dobrem i złem nie jest zerojedynkowo.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 400
HypatiazAleksandrii
07-09-2019 21:35
Renax - lejesz miód na moje serce. Przepięknie powiedziane.

A w ogóle, skoro w publicznych szkołach jest miejsce dla religii katolickiej i książek z tego "nurtu", to w szkołach katolickich również powinien być dostęp do różnych treści.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3630
czytamcałyczas
06-09-2019 16:02
A mogliśmy zostać poganami.Pytanie,czy wtedy Kapłani Swaroga by,też palili książki ?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1873
Renax
07-09-2019 06:34
PEwnie tak, tylko w drugą stronę. Natura ludzka się nie zmienia.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 266
Aleksandra
08-09-2019 23:17
Bardzo zawiodłam się na redakcji lubimyczytać za ten artykuł. Wszak każdy kościół może dowolnie kształtować głoszone przez siebie światopoglądy, tak długo jak nie naruszają one podstawowych praw człowieka (zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka), a nawet potencjalne zakazanie czytanie tej książki przez Kościół Katolicki (co NIE nastąpiło), nie byłoby naruszeniem tych praw. Muzułmanie zabraniają odsłaniania włosów kobietom, protestanci zabraniają modlić się do Maryi, Buddyści zabraniają jeść mięsa, nie interesując się śmiercią z niedożywienia dzieci, których rodzice stosowali na nich "dietę wegańską". Jeśli nie jesteście katolikami to się nie stosujcie do takiego zakazu, jeśli jesteście a się z nim nie zgadzacie to przejdźcie do innego kościoła. W czym problem? Napiszmy artykuł o zakazie czytania jakichkolwiek książek z "tego świata" przez Świadków Jehowy. Taka sytuacja trwa już przez wiele lat. Nikomu to nie przeszkadza? Mi co prawda nie, ale jeśli redakcja lubimyczytac tak interesuje się książkowymi preferencjami KK to niech od razu przejdzie do następnych wyznań. Sformułowania, jakie zostały użyte w artykule znacznie odbiegają od "funkcji informacyjnej", jaką artykuł powinien spełniać. Zawiera w swoich dwuznacznych sformułowaniach indoktrynację i wyrażanie ocen, swoich prywatnych opinii. Nie spodziewałam się tego po was. Shame on you :/
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1259
byłem_fprefectem
09-09-2019 02:26
Jak może zauważyłaś znajdujemy się na portalu LC. Czyli takim na którym to, że lubimy czytać jest najważniejsze. Nie jest to portal informacyjny, nie obowiązuje więc tu bezstronność dziennikarska. Jak ktoś wyrzuca książki, a te zwłaszcza lubimy czytać, z jakiś niezrozumiałych powodów, obraża nasze uczucia. Jak sama zauważyłaś KK nie zakazał czytania tej serii, działanie tego duchownego jest... Jak może zauważyłaś znajdujemy się na portalu LC. Czyli takim na którym to, że lubimy czytać jest najważniejsze. Nie jest to portal informacyjny, nie obowiązuje więc tu bezstronność dziennikarska. Jak ktoś wyrzuca książki, a te zwłaszcza lubimy czytać, z jakiś niezrozumiałych powodów, obraża nasze uczucia. Jak sama zauważyłaś KK nie zakazał czytania tej serii, działanie tego duchownego jest więc przejawem jakiejś jego własnej frustracji, fanatyzmu czy może wręcz choroby psychicznej. A na takie działania trzeba reagować, tak jak na palenie książek w Gdańsku.
Ponadto jeśli w biblii znajdziesz ustęp gdzie Jezus mówi do swoich uczniów "Idźcie i piętnujcie/zakazujcie/wywyższajacie się" to przyznam Ci rację i przeprosze. Jeśli zaś nie ma tam takich słów, to wydaje mi się, że to Ty tutaj posługujesz się manipulacją i źle pojętą poprawnością.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2793
KotGacek
09-09-2019 11:29
Z przyjemnością zostanę wyznawczynią Szatana. Niech mnie ktoś odchrzci.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3630
czytamcałyczas
11-09-2019 21:02
Mnie koleżanka nazwała kiedyś diabełkiem.A ktoś,może pamięta jakiego wyznania był Harry ?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
zgłoś błąd zgłoś błąd