Konkursy LubimyCzytać.pl
Oficjalna grupa serwisu LubimyCzytać.pl. W grupie tej przeprowadzamy rozmaite książkowe konkursy z bardzo ciekawymi nagrodami. Aby uczestniczyć w konkursach LubimyCzytać.pl trzeba być zapisanym do tej grupy.
926730 czytelników
2166 dyskusji
131907 wypowiedziPokaż ostatnią
[Zakończony] Wybierz przewodnika po Hiszpanii – wygraj książkę „Kurier z Toledo”.

Wybierz przewodnika po Hiszpanii – wygraj książkę „Kurier z Toledo”.

Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna opowieść o miłości, która nie miała prawa zaistnieć Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku” i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w czasie hiszpańskiej misji na drodze dyplomaty pojawia się Teo, młody anarchista, a zarazem uczeń szkoły korridy z Madrytu, ich wspólny los zostaje przypieczętowany. Mokrzycki stanie przed koniecznością postawienia wszystkiego na jedną kartę i zaryzykuje – swoją karierę, narzeczeństwo, a nawet życie. Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia i z zamiłowania, z pisarskim kunsztem wplata w los bohatera w dzieje jednej z najkrwawszych wojen domowych współczesnej Europy.

Bohater nowej powieści Wojciecha Dutki spotka takie historyczne postacie jak Ernest Hemingway, Federico Garcia Lorca, Simone Weil, Pablo Neruda. Którą z tych postaci wybralibyście na przewodnika po Hiszpanii lat 30.? Uzasadnijcie swój wybór.

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.

Kurier z Toledo - Jacek Skowroński

Kurier z Toledo

Autor: Wojciech Dutka

Najnowsza powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”! Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna opowieść o miłości, która nie miała prawa zaistnieć… Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku” i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w czasie hiszpańskiej misji na drodze dyplomaty pojawia się Teo, młody anarchista, a zarazem uczeń szkoły korridy z Madrytu, ich wspólny los zostaje przypieczętowany. Mokrzycki stanie przed koniecznością postawienia wszystkiego na jedną kartę i zaryzykuje – swoją karierę, narzeczeństwo, a nawet życie. Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia i z zamiłowania, z pisarskim kunsztem wplata w los bohatera w dzieje jednej z najkrwawszych wojen domowych współczesnej Europy. Mokrzycki spotka wielkie postaci historycznych: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcię Lorkę, Simone Weil, Pablo Nerudę oraz przerażającego generała Quiepo del Llano. Stanie też oko w oko z generałem Franco... „Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

Regulamin
  • Konkurs trwa 2 - 8 października włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Lira. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
liczba postów na stronie: 
książek: 2432
LubimyCzytać
01-10-2019 14:02
Kurier z Toledo Kurier z Toledo
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 87
ciągleczytam
02-10-2019 14:51
Moim zdaniem najlepszym przewodnikiem po Hiszpanii lat 30. byłby Federico Garcia Lorca. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli literatury hiszpańskiej XX wieku urodzonym i większość swojego życia mieszkającym w Hiszpanii, dlatego na pewno bardzo dobrze znał ten kraj. Jestem pewna, że dzięki swojemu wybitnemu kunsztowi pisarskiemu potrafiłby ciekawie przekazać historię Hiszpanii, zarówno wcześniejszą jak i tą z lat swojego życia. Jako malarz, pianista i kompozytor mógłby ciekawie zarysować także historię muzyki hiszpańskiej i hiszpańskiego malarstwa. W opowiadaniu o hiszpańskim malarstwie mógłby pomóc mu Salvador Dali, z którym Lorca się przyjaźnił, a to też moim zdaniem duży atut przemawiający za wyborem akurat jego za przewodnika. Ciekawym punktem wycieczki po Hiszpanii z takim przewodnikiem mogłoby być także odwiedzanie teatrów i podziwianie jego zdolności reżyserskich i aktorskich oraz poznawanie tego fascynującego środowiska. To by było coś! Osobiście chętnie zwiedziłabym miejsce pochodzenia Federica, czyli Andaluzję. Gdybym żyła w tamtych czasach chciałabym też żeby zabrał mnie na pokaz korridy i nauczył mnie tańczyć flamenco, ponieważ oba te zjawiska były dla niego esencją Hiszpanii. Zawsze chciałam przenieść się w tamte czasy, a z takim przewodnikiem mogłoby to być jeszcze bardziej fascynujące.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 345
Anne_Joy
02-10-2019 16:12
Jakoś nie uśmiecha mi się zwiedzanie Hiszpanii lat 30. gdyż kojarzy mi się ona tylko i wyłącznie z okrutną wojną domową. Dlatego najchętniej na przewodnika mojej podróży wybrałabym Antonio Banderasa, z którym zobaczyłabym jego rodzinną Malagę. Następnie z Penelopą Cruz zwiedziłabym Madryt. Może natknęłybyśmy się na Enrique Iglesiasa, a on zaśpiewałby dla mnie "Mogę być twoim bohaterem". Potem Penelopa zadzwoniłaby do Pedra, mówiąc "porozmawiaj z nią", a Almodovar spotkałby się ze mną gdzieś w pięknych rejonach Kastylii-LaManchy. Dyskutowalibyśmy o jego filmach i cieszyli oczy widokami, a do poduszki poczytałabym sobie Cervantesa. W mojej podróży nie mogłoby zabraknąć jako przewodnika także Sergiego Lopeza, który pokazałby mi swoją rodzinną Katalonię z Barceloną na czele. Tam podziwialibyśmy te wszystkie cuda od Gaudiego, a potem przyjęlibyśmy zaproszenie od Isabel Coixet do jej "Księgarni z marzeniami". Tym razem do poduszki wybrałabym "Cień wiatru". Tak właśnie wyglądałaby moja wymarzona podróż po Hiszpanii!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 289
MariaAntonina
02-10-2019 17:55
Bez wątpienia mój wybór padł by na Federico Garcia Lorca. Kto jak nie on, rodowity Hiszpan zna ten kraj i jego zakamarki. Już widzę jak przechadzamy się po Madrycie, on w ręku trzyma jeden ze swoich tomików wierszy i ubogaca to zwiedzanie czytając je na głos. Może pozwoliłby poczynić mi jakąś próbę literacką albo chociaż mogłabym się z nim podzielić moimi utworami. Taka interakcja to marzenie w dodatku w takiej scenerii.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Edyta
02-10-2019 23:50
Ja się trochę zabawię. Tak bez sprawdzanie - może wyjdzie głupota. Nie wiem, ale wydaje mi się, że Pablo Neruda był pisarzem z pochodzenia Meksykaninem i w latach trzydziestych XX wieku, w sytuacji jaka wtedy była w Hiszpanii i przy logistyce jaka wtedy obowiązywała pisarze meksykańscy nie za często zapuszczali się na kontynent w tym kierunku, chyba mógł być Nerudo moim przewodnikiem gdyby był rezydentem w ówczesnej Hiszpanii i miał sporą wiedzę o kraju oraz możliwość swobodnego poruszania się po nim, bo ja wiem dlaczego? - bo jest tej władzy potrzeby znowu to napiszę - bo ja wiem jako sumienie kraju, który wybrał sobie na Ojczyznę, a to oznacza, że nie tylko Kastylia stoi przed nim otworem ale nawet Kraj Basków, a więc Panie Pawle Nerudo... prowadź! zawędrujemy wszędzie...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1487
Tina
04-10-2019 07:56
PAblo Neruda pochodził z Chile...nie był żadnym Meksykaninem...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 83
Szyszka
03-10-2019 10:11
Mój wybór jest prosty - Simone Weil. Chciałabym poznać tamte realia oczami kobiety, która wbrew ogólnie panującym zwyczajom czuła, że ma coś do przekazania i nie wahała się tego wyrazić. Chciałabym poznać miejsca, w których bywała i przy lampce wybornego wina posłuchać o zwyczajach, kulturze i prostym życiu, które toczyło się bez względu na wszystko. O tak po prostu...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 902
Anksunamun
03-10-2019 10:25
Z wymienionych postaci na przewodnika po Hiszpanii lat 30. wybrałabym Federica GarcÍę Lorcę. Mógłby bowiem nie tylko opowiedzieć mi o realiach życia w tamtych czasach, ale także przedstawić historię swojej znajomości z Salvadorem Dali, który jest dla mnie niesłychanie interesującą postacią. Dodatkowo z chęcią posłuchałabym o jego losach jako dramaturga i poety – może nawet zechciałby ocenić parę moich własnych wierszy.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 82
Agnieszka
03-10-2019 12:22
Dla mnie wybór jest tylko jeden: Ernest Hemingway. Dlatego,że żył w tamtych wczasach,miał bardzo barwne i bogate w życie,między innymi podczas pobytu na safari przeżył wypadki lotnicze.Był pisarzem i dziennikarzem i potrafił docenić piękno przyrody,krajobrazu i na pewno zabrałby mnie w ciekawe zakątki Hiszpanii. Bardzo też chciałabym poznać jego wnuczkę,sławną aktorkę Mariel,która tak samo jak on - popełniła samobójstwo.Skoro tak pięknie pisał książki,to możliwe,że równie pięknie opowiedziałby mi o ciekawostkach Hiszpanii,których nie ma w przewodnikach. Może lata 30-te to nie jest najlepszy okres historyczny,ale na pewno warto przenieść się w czasie aby poczuć atmosferę i klimat tamtych lat
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 157
NataliaS
03-10-2019 15:19
Zwiedzanie Hiszpanii tylko z rodowitym Hiszpanem - Federico Garcia Lorca. Byłabym zachwycona gdyby pokazał mi Hiszpanię "od kuchni". Kocham odwiedzać inne kraje, jednak nie wybieram do tego celu głównych atrakcji turystycznych. Wolałabym aby Federico pokazał mi Hiszpanię taką, jaką widzi jego serce, z cudowną kuchnią, kraj bliski jego sercu.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1487
Tina
04-10-2019 07:53
Moim przewodnikiem byłby Pablo Neruda. To człowiek o szerokich horyzontach, który podróżując po całym świecie zdobył wiele doświadczeń.
Jego główną misją życiową była walka z faszyzmem i pozostał jej wierny, aż do swojej tajemniczej śmierci. Byłby dla mnie ciekawym partnerem do rozmów i dyskusji. Znał także najwybitniejszych przedstawicieli śmietanki towarzyskiej, kulturalnej i politycznej ówczesnej Europy i nie tylko, dzięki czemu mogłabym pewnie pić kawę z Pablo Picasso czy też zjeść obiad z Salvadorem Allende. Neruda to dla mnie niedościgniony ideał pisarza,ale i człowieka zwalczajacego jedną z najokropniejszych ideologii naszych czasów.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie
Moderatorzy
Książki w tej dyskusji
zgłoś błąd zgłoś błąd