forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Wyjątkowy krajobraz - wygraj książkę "Kukuczka".

LubimyCzytać
utworzył 08.09.2016 o 14:17

Książka autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego przybliża postać Jerzego Kukuczki. Historia polskiego himalaisty to nie tylko opowieść o determinacji i pasji. W górach zacierają się granice między ryzykiem, a zdrowym rozsądkiem, niekiedy stawiając himalaistę na granicy człowieczeństwa. Surowe warunki wymuszają niekiedy trudne decyzje. Autorzy wykonali ogrom pracy, by sportretować złożoną postać pełną sprzeczności. Jak to się stało, że małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej stał się legendą?

 
Góry dla Jerzego Kukuczki były bramą do wolności i niekończącej się przygody. Biografia polskiego himalaisty została opatrzona wieloma fotografiami, dokumentującymi kolejne wyprawy. Górskie scenerie mają w sobie coś majestatycznego. Człowiek wydaje się niczym, wobec ogromu otaczającego go piękna. Zamieśćcie w komentarzach autorskie zdjęcia krajobrazu, niekoniecznie górskiego, który chwycił Was za serce i wprawił w oniemienie. 



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych zdjęć otrzymają egzemplarz książki.


Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście - Jacek Skowroński
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Autorzy: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. „Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną” – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia? Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się „wielki”? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty!

Regulamin
  • Konkurs trwa od 8 września do 18 września włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Zgłaszając zdjęcie do Konkursu uczestnik Konkursu oświadcza i potwierdza, że przedmiotowa ilustracja jest jego własnością i została wykonana przez niego samego lub osoby trzecie oraz, że przysługują mu prawa autorskie do tych ilustracji, w tym prawo do wysyłania ich na Konkurs.
  • Prace powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo AGORA SA.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [122]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
więcej
dmdm  - awatar
dmdm 17.09.2016 16:52
Czytelnik

Zdjecie z jednej z naszych niedzielnych wypraw.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Irena  - awatar
Irena 17.09.2016 16:19
Czytelnik

Zachód słońca-poznańska Malta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Beti  - awatar
Beti 17.09.2016 15:57
Czytelnik

Schronisko:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kira  - awatar
Kira 17.09.2016 15:55
Czytelniczka

Słowacja, Zamek Spiski

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aredhela  - awatar
Aredhela 17.09.2016 15:43
Czytelnik

To nie śnieg! To chmury przewalające się nad Śnieżnymi Kotłami w Karkonoszach i spływające w stronę Szklarskiej Poręby :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
keithwt  - awatar
keithwt 17.09.2016 14:39
Czytelniczka

Tyle pięknych, polskich Bieszczad, i jak tu wybrać jedno zdjęcie? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Martka  - awatar
Martka 17.09.2016 14:30
Czytelniczka

Podlasie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina  - awatar
Paulina 17.09.2016 13:46
Czytelnik

Zachód słońca w Kep w Kambodży. Rybacy wracają z połowów, na horyzoncie widoczne zarysy niedalekich wysp.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kuro_inu  - awatar
Kuro_inu 17.09.2016 13:19
Czytelniczka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kasiamatyjaszczyk  - awatar
kasiamatyjaszczyk 17.09.2016 10:34
Czytelniczka

Kijów jesienny.
Kijów urzeka mnie przede wszystkim grą świateł i cieni na przerażająco wielkich wytworach sowieckiej myśli architektonicznej. Zaskakuje oderwaną od miejskiej rzeczywistości, ukrytą wśród drzew, plażą w centrum miasta. Dniepr budzi respekt. Część tych emocji tkwi w załączonym zdjęciu. Polecam dokładne przyjrzenie się. :)
Ten widok to jeden z moich ulubionych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej