Bestsellery Empiku – poznaj nagrodzonych autorów!

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.02.2022

15 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia Bestsellerów Empiku. Nagrodzeni twórcy wybierani są na podstawie wyników sprzedaży w tej sieci. Kto zwyciężył w kategoriach związanych z literaturą?

Bestsellery Empiku – poznaj nagrodzonych autorów!

W tym roku Bestsellery Empiku zostały wręczone już po raz 23. Tytuły książkowe walczyły w sześciu kategoriach: Literatura piękna, Literatura popularna, Rozwój osobisty, Literatura polska dla dzieci, Audiobook oraz Podcast. Osobą kategorię stanowiło Odkrycie Roku, w którym obok książek nominowane były również utwory muzyczne i filmowe. W Bestsellerach Empiku zwycięzców – poprzez swoje zakupy – wybierają klienci tej sieci. W tym roku w ten sposób oddano niemal 50 milionów głosów.

Literatura piękna – Joanna Mokosa-Rykalska, „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte”

Autorka książki „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte”, nazywana „Bareją w spódnicy”, pokonała w swojej kategorii m.in. Kena Follletta i Heather Morris. Blogerka napisała opowiadania, w których przedstawiła historie skupiające się na codziennych sprawach – skomentowała je z poczuciem humoru, ironią, dystansem. „Matka siedzi z tyłu” to – jak możemy przeczytać w opisie wydawcy – „książka dla tych, którzy chcą sobie odpuścić, dla zmęczonych codziennością”. W tej samej kategorii nominacje do Bestsellerów Empiku zdobyły następujące tytuły: „Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo tłum. Aga Zano, „Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka, „Nigdy” Kena Folletta, tłum. Janusz Ochab oraz „Trzy siostry” Heather Morris, tłum. Kaja Gucio.

Literatura popularna – B.A. Paris, „Terapeutka”

B.A. Paris była już wielokrotnie nominowana w poprzednich edycjach tej nagrody, tym razem zwyciężyła w kategorii Literatura popularna. Autorka thrillerów, dziękując za nagrodę, powiedziała: „To dla mnie radość i zaszczyt, że »Terapeutka« zdobyła Bestsellera Empiku. Było to możliwe dzięki wielu osobom, przede wszystkim moim polskim czytelnikom – dziękuję im za czytanie moich książek”. Poza B.A. Paris w kategorii Literatura popularna nominowane były następujące tytuły: „Narzeczona nazisty” Barbary Wysoczańskiej, „Powrót” Nicholasa Sparksa, tłum. Maria Olejniczak-Skarsgård, „Później” Stephena Kinga, tłum. Rafał Lisowski, „Wybaczam Ci” Remigiusza Mroza.

Rozwój osobisty – Natalia de Barbaro, „Czuła przewodniczka”

W kategorii Rozwój osobisty zwyciężyła Natalia de Barbaro i jej „Czuła przewodniczka”. Autorka, pracująca na co dzień jako psycholożka, trenerka umiejętności społecznych, wykorzystała podczas pisania książki swoje doświadczenie w pracy z kobietami. Swoją publikacją zadedykowała również kobietom – tym, które chcą zmienić swoje życie, nauczyć się bardziej cieszyć codziennymi rzeczami. W tej kategorii nominowane były także następujące tytuły: „Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu” Agnieszki Maciąg, „Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko” Robina Sharmy, tłum. Teresa Tomczyńska, „Kobiety, które czują za bardzo” Katarzyny Kucewicz, „Napisz i spal” Sharon Jones, tłum. Agata Wróbel.

Literatura polska dla dzieci – „Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór”, Andrzej Maleszka

Andrzej Maleszka otrzymał Bestseller Empiku za kolejną już książkę ze świata Magicznego Drzewa. „Stwór” to opowieść mówiąca o tym, że zawsze można liczyć na swoich przyjaciół, ich wsparcie i pomysłowość, co sprawia, że młodym czytelnikom łatwo polubić postaci wykreowane przez autora. Książki Andrzeja Maleszki pełne są fantastycznych przygód, a jednocześnie opowiadają o ważnych życiowych sprawach. W tej kategorii nominację zdobyły również: „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!” Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry, „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” Agaty Romaniuk, „Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek” Sylwii Chutnik, „Wszystkie kolory świata” (opracowanie zbiorowe).

Audiobook – „Wilkołak” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza

„Wilkołak” to serial oryginalny Empik Go z Aleksandrą Popławską, Cezarym Pazurą, Krzysztofem Zalewskim i Filipem Kosiorem w rolach głównych. Opowiada on o detektywie Dawidzie Wolskim, który jest przekonany, że na pogrzebie swojego ojca zobaczył Igę, kobietę swojego życia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że została ona zamordowana 10 lat wcześniej… W tej kategorii nominacje otrzymali również: „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro, czyta: Maja Ostaszewska „Gra Luizy”, Serial Oryginalny Empik Go według scenariusza Anny Robak-Reczek, w rolach głównych: Aleksandra Linda, Bogusław Linda i Dawid Ogrodnik, „Wizjer” Magdaleny Witkiewicz, w roli głównej: Maria Dębska, „Zabójcza przyjaźń” Alice Feeney, tłum. Agnieszka Walulik, czytają: Diana Giurow i Michał Podsiadło

Podcast – „Kryminatorium Empik Go 2”, Marcin Myszka

Od tej edycji w ramach Bestsellerów Empiku nagradzani się również twórcy podcastów. W tym roku wyróżnienie otrzymał Marcin Myszka za jego „Kryminatorum Empik Go 2”. W podcaście jego autor przedstawia sprawy kryminalne, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. W każdym odcinku przedstawiane są konkretne sprawy. W tej kategorii nominację otrzymały również podcasty: „Muzyczka Okuniewskiej” Joanny Okuniewskiej, „Piąte: Nie zabijaj. Droga po kres” Justyny Mazur, „W poszukiwaniu pełni” Natalii de Barbaro, „Zagadki Kryminalne Empik Go” Karoliny Anny.

Literackie Odkrycie Empiku 2021 – „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”, Aleksandra Zbroja

Statuetka w kategorii Literackie Odkrycie Empiku 2021 powędrowała do Aleksandry Zbroi, która otrzymała wyróżnienie za książkę „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”. Autorka napisała o dojrzewaniu w jednym domu z ojcem alkoholikiem, a jurorzy – Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller, Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz – docenili jej dzieło za „umiejętne znalezienie nowego stylu i obudzenie nowych emocji w, zdawałoby się, wyeksploatowanym już dość mocno temacie”. Pozostałe tytuły nominowane w tej kategorii to: „Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasza Barysa, „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” Macieja Jakubowiaka,
„Cukry” Doroty Kotas, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły.

Plebiscyt Książka Roku lubimyczytać.pl

Tymczasem tylko do końca lutego trwa plebiscyt, do udziału w którym, jak co roku, zaproszeni są wszyscy użytkownicy i wszystkie użytkowniczki serwisu lubimyczytać.pl. Swoje głosy można oddawać w 14 kategoriach, w tym w dwóch nowych: Komiks i Debiut. W tej drugiej zwycięzca lub zwyciężczyni, poza statuetką autorstwa poznańskiego artysty Igora Mikody, otrzyma również 10 tysięcy złotych. We wszystkich kategoriach nominacje otrzymało 145 tytułów z 60 wydawnictw.

Wybierzmy więc razem Książki Roku 2021!


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Coriolan  - awatar
Coriolan 17.02.2022 09:02
Czytelnik

Jak wynika z doniesień medialnych, uroczystość została zdominowana przez kwestię "palić, czy nie palić ? oto jest pytanie ..." . Wygrało - Palić! (marihuanę). A tak poważniej, nie bywam w Empiku. Ta sieć to blady cień tego, czym była kiedyś.Marna oferta, wysokie ceny,wszechobecna komercja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.02.2022 15:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post