Georges Brassens

Georges Brassens - francuski bard, poeta i kompozytor. W wieku 16 lat tworzył razem z kolegami zespół muzyczny, w którym grał na banjo. Pisał pierwsze piosenki, których melodie wykorzystał w później... Georges Brassens - francuski bard, poeta i kompozytor.

W wieku 16 lat tworzył razem z kolegami zespół muzyczny, w którym grał na banjo. Pisał pierwsze piosenki, których melodie wykorzystał w późniejszej dojrzalszej twórczości. Od 1940 roku mieszkał w Paryżu. W 1943 roku otrzymał wezwanie "na roboty" do Niemiec. 8 marca 1943 wyjechał do Basdorf, małej miejscowości leżącej 20 km od Berlina, gdzie pracował przymusowo przez rok. Zdobył tam uznanie śpiewając swoje piosenki. W 1946 roku Brassens pisywał pod różnymi pseudonimami artykuły dla anarchistycznego dziennika "Le Libertaire". W tym okresie tworzył jako poeta i autor piosenek (bez większych sukcesów).

Prawdziwa kariera rozpoczęła się, kiedy artysta miał 31 lat, po tym jak dzięki staraniom przyjaciół wystąpił w słynnym kabarecie prowadzonym na Montmartre przez Patachou. Patachou, sławna wówczas piosenkarka, najpierw sama wykonała kilka jego utworów, a następnie przedstawiła ich autora paryskiej publiczności. Wkrótce Brassens nagrał pierwszą płytę ze swoimi piosenkami oraz wyruszył na tournée wraz z Patachou i zespołem "Frères Jacques". W 1967 roku otrzymał Grand Prix de Poésie Akademii Francuskiej, nagrodę będącą ukoronowaniem jego sukcesu literackiego.

Brassens zdobył popularność wykonując własne utwory. Komponował też muzykę do tekstów Apollinaire'a, Verlaine'a, Villona, Hugo, Aragona i innych. Na estradzie aktywnie występował do marca 1977. Zmarł na raka w wieku 60 lat.

Jego utwory z polskimi tekstami wykonywali m.in. Zespół Reprezentacyjny, Jacek Kaczmarski, Edward Stachura, Piotr Machalica.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: internet

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Brassens, Brel, Ferre...
Brassens, Brel, Ferre...
Georges Brassens, Jacques Brel, Léo Ferré

8 (2 ocen i 0 opinii)
Brassens, Brel, Ferre...
Kieszonkowe (w doslownym tego slowa znaczeniu) wydanie namiastki poezji francuskiej. Ksiazeczka ma wymiary: 5,5/6,5 cm :) Georges Brassens, Jacques Brel, Leo Ferre... Trzech francuskich...
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 8 (2 głosy)
Bulwar, którym odszedł czas
Bulwar, którym odszedł czas
Georges Brassens

0 (0 ocen i 0 opinii)
Bulwar, którym odszedł czas Cykl: Biblioteka Poetycka Przedświtu - Przekłady (tom 1)
Piosenki Brassensa w tłumaczeniach na język polski. Wybór, redakcja i posłowie: Krzysztof Karasek
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
2
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

Cytaty tego autora (2)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd