Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/4515/nowa-ksiazka-margaret-atwood-ukaze-sie-w-2114-roku

Nowa książka Margaret Atwood ukaże się w 2114 roku

15 wartościowy tekst

To nie jest literówka. Najnowsza książka Margaret Atwood ukaże się równo za 100 lat. Autorka nigdy nie dowie się, co o niej sądzą czytelnicy, czy zostanie dobrze przyjęta, czy też wręcz przeciwnie, nikt nie zwróci na nią szczególnej uwagi.

74-letnia pisarka jest pierwszą osobą, która zgodziła się napisać książkę dla niezwykłej biblioteki. Biblioteka, której nikt z nas nie odwiedzi, jest równie tajemnicza, jak fikcyjny Cmentarz Zapomnianych Książek czy Dział Książek Zakazanych w Hogwarcie. Złoży się na nią 100 książek, napisanych przez starannie wybranych autorów współczesnych. Co roku powstanie kolejna książka, ale do druku trafią wszystkie razem - dopiero za 100 lat. Do tego czasu będą przechowywane w specjalnym pomieszczeniu w bibliotece w Oslo i nikt nie będzie mógł ich przeczytać.

Twórcy projektu planują też zasadzenie w Norwegii tysiąca drzew. Posłużą one do wyprodukowania papieru, na którym zostaną wydrukowane książki będące częścią The Future Library, taką bowiem nazwę nosi niezwykła biblioteka.

Margaret Atwood, autorka chętnie sięgająca po futurystyczne tematy, bez namysłu zgodziła się być pierwszą pisarką w projekcie.

- To taki pomysł, że albo od razu mówisz tak, albo nie. Nie ma nad czym długo myśleć. Wydaje mi się, że to powrót do dzieciństwa, do czasów, kiedy zakopywaliśmy rzeczy w ogródku, licząc że kiedyś, w odległej przyszłości, ktoś je odkopie i powie: O, ten zardzewiały kawałek puszki jest naprawdę interesujący.

Nie wydała się też przejęta tym, że nie dowie się, czy jej powieść spodoba się czytelnikom. Wręcz przeciwnie – to, że nie będzie musiała być świadkiem reakcji wydawcy na dobre i złe recenzje jest jej zdaniem bardzo miłe – powiedziała Katie Paterson, autorka pomysłu.

Paterson to młoda artystka ze Szkocji. Założyła fundację, której członkami są znawcy literatury. To oni, razem z Paterson, będą co roku wybierać kolejnego pisarza, który zostanie zaproszony do projektu. Przewidując, że być może za 100 lat książki drukowane przestaną istnieć, pokój biblioteczny w Oslo, w którym przechowywane będą książki, zostanie też wyposażony w prasę drukarską. Fundacja będzie także dbać o las, który dostarczy surowca na papier.

Paterson jest przekonana, że fakt, iż autorzy nie dowiedzą się, jak czytelnicy zareagują na ich książki, będzie dla niektórych pisarzy wyzwoleniem. Będą mogli pisać o wszystkim, w dowolnej formie, nie martwiąc się o sprzedaż, recenzje i opinie znajomych. Jedyny warunek jest taki, że książki muszą w jakiś sposób dotykać tematu czasu i wyobraźni.

Atwood, spytana o to, jaki jest temat jej książki, powiedziała, że „nie powie”. Dodała też, że możliwość udzielenia takiej właśnie odpowiedzi dziennikarzom jest dla niej dużą przyjemnością. Zdradziła tylko, że pisze na specjalnym papierze, takim, który z pewnością nie ulegnie degradacji w ciągu stu lat.

Źródło: theguardian.com


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 538
Velvet
10-09-2014 12:56
Świetny pomysł, szkoda, że nikt nie wpadł na niego sto lat temu :)
książek: 775
misstag
10-09-2014 14:31
Jak dla mnie akcja marketingowa,nie podoba mi się.
książek: 305
Agata
10-09-2014 14:38
"Przewidując, że być może za 100 lat książki drukowane przestaną istnieć..." -przerażająca wizja, jednak bardzo prawdopodobna.
Sam pomysł świetny. Może taki sam zostanie zrealizowany u nas w kraju?
książek: 2603
KotGacek
11-09-2014 18:45
Liczę na wyciek zanim wyciągnę kopyta:]
książek: 339
apaindegia
13-09-2014 16:57
Szkoda, że nie przeczytam tych książek! :C
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Elastic Hearts

Nicole i Victor są na siebie napaleni, ich erotyczne doznania podczas uprawiania seksu są wspaniałe i niezapomniane. Tak było kilka lat temu, gdy się...

zgłoś błąd zgłoś błąd