10 sposobów na znalezienie dobrej książki

Paulina Surniak Paulina Surniak
14.08.2014

Żyjemy w czasach, w których najprostsze decyzje bywają bardzo skomplikowane. Ze wszystkich stron atakują nas reklamy, zaś wybór produktów oszałamia. Dawniej życie bywało prostsze - podobno przeciętnie wykształcony człowiek w osiemnastym wieku napotykał średnio taką ilość informacji w ciągu całego życia, ile obecnie możemy przeczytać w codziennych gazetach w ciągu tygodnia.

10 sposobów na znalezienie dobrej książki

Dostęp do książek był oczywiście ograniczony – zarówno przez względy praktyczne, czyli zasoby finansowe rodziny i bliskość do miejsca, w którym można je było dostać, jak i narzucone przez rodzinę wymagania dotyczące wyboru lektur. A dzisiaj? Każdego miesiąca ukazuje się tyle nowych książek, że nie jesteśmy w stanie przejrzeć ich tytułów.

Wydawcy zapowiadają same hity i bestsellery, promocje kuszą, nawet biblioteki kupują coraz więcej nowych pozycji. Jak się w tym wszystkim połapać? Oto kilka metod – oczywiście ich też jest sporo!

1. Lubimyczytać.pl

Oczywiście przede wszystkim polecamy konsultowanie się z zasobami naszego portalu – książki są oceniane przez wielu użytkowników, można czytać recenzje, przeglądać biblioteczki znajomych (jestem od tego uzależniona!), półki tematyczne. Moja półka "chcę przeczytać" szybko zapełnia się nowymi tytułami…

2. Książki nagradzane

Nie najgorszą metodą jest systematyczne sięganie po książki, które zostały wyróżnione jakąś literacką nagrodą. Wiele osób czyta książki kolejnych noblistów, ja chętnie sięgam po książki, które były w przeszłości nominowane do nagrody Bookera. Oczywiście, nie przypadną nam do gustu wszystkie tytuły, ale prawdopodobnie wszystkie będą w jakiś sposób interesujące i warte przeczytania.

3. Listy książek stulecia, tysiąclecia, które trzeba przeczytać itp.

List książek, które każdy powinien przeczytać, są dziesiątki. Niezłym przykładem jest lista przygotowana przez BBC. Bardzo znany i niezwykle obszerny jest tak zwany kanon Zachodu, przygotowany przez wybitnego krytyka, Harolda Blooma. Jego listę, podzieloną na epoki i kraje, znajdziecie tutaj. Ciekawy spis tytułów przygotował niegdyś brytyjski „Guardian” – ich lista jest o tyle ciekawa, że powstała w oparciu o rekomendacje znanych pisarzy z całego świata.

4. Blogi o książkach

Blogi stanowią o tyle dobre źródło wiedzy o ciekawych książkach, że czytając je regularnie, możemy wyrobić sobie zdanie o guście danego blogera i ewentualnej jego zbieżności z naszym. Oczywiście, blogów jest zatrzęsienie i nie wszystkie trzymają dobry poziom, tym niemniej łatwo wybrać wśród nich coś dla siebie. Ufając blogerowi, ułatwiamy sobie trudne książkowe decyzje.

5. Unikanie bestsellerów

Kolejka w dniu premiery jednej z części przygód Harrego Pottera. Źródło: lifehack.org.

To dość kontrowersyjna rada, ponieważ nie ma nic złego w tym, że jakaś książka jest bestsellerem. Wszyscy jednak wiemy, że nie wszystko złoto, co się świeci, i nie zawsze książka, która się dobrze sprzedaje, warta jest naszej uwagi. Niektórzy dają bestsellerom okres karencji i sięgają po nie najwcześniej po kilku miesiącach od daty wydania. Inni unikają ich jak ognia. Rozsądne wydaje się sprawdzanie opinii i czytanie recenzji, zanim zdecydujemy się kupić książkę, która akurat znajduje się na szczycie listy najlepiej się sprzedających książek.

6. Serie wydawnicze

Kiedyś taki sposób wybierania lektur był bardziej popularny – dobrych książek było na rynku mniej, reklama nie istniała, kupowało się więc w ciemno tytuły wydawane w ulubionych seriach. Popularna była seria Nike, serie PIW-owskie, czy też kryminały z serii z kluczykiem. Dzisiaj serii jest oczywiście wiele, ale wciąż niektóre z nich są naprawdę ciekawe i można sięgać po każdą właściwie książkę wydaną w ich ramach. Tak robię chociażby z serią Orient Express wydawaną przez wydawnictwo Czarne.

7. Niezależne, niewielkie księgarnie

Czasem wystarczy pójść do księgarni i porozmawiać ze sprzedawcą. Oczywiście, rzadziej dostaniemy naprawdę dobrą radę w sieciówkach, choć i to się zdarza. Warto jednak znaleźć w swojej okolicy księgarza z pasją i zaprzyjaźnić się z nim. Będziemy mogli liczyć na ciekawe rekomendacje, a na pewno na przyjemną rozmowę podczas książkowych zakupów.

8. Biblioteka

Tutaj również można liczyć na fachową poradę. Bibliotekarze to przeważnie pasjonaci, często świetnie zorientowani w wydawniczych nowościach. Jeszcze lepiej, jeśli w bibliotece działa dyskusyjny klub książki – nie tylko wybór lektur staje się łatwiejszy, ale jeszcze jest z kim o nich rozmawiać!

9. Rodzina i znajomi

Oczywiście, nie każdy ma czytającą rodzinę, ale zapewne większość z nas dałaby radę znaleźć czytających znajomych. Może nam się wydawać, że to niemożliwe – znajomi z pracy nie czytają, rodzina sięga tylko po kryminały, które nam akurat nie leżą… Jestem jednak przekonana, że gdzieś wśród naszych bliższych lub dalszych znajomych kryją się czytelnicy. A jeśli nie, to może warto się z kimś zaprzyjaźnić? Z pomocą przyjdą fora książkowe, blogi i kluby książki.

10. Napisz własną książkę

Dlaczego nie? Tyle osób pisze książki, może warto spróbować swoich sił? Niekoniecznie od razu powieść, ale jakieś opowiadanie, które podarujemy bliskiej osobie, albo choćby bajkę dla dzieci? Przynajmniej one nie będą wtedy miały problemu z wyborem lektury!
 


komentarze [36]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Magda  - awatar
Magda 23.08.2014 16:03
Czytelniczka

Przypomniało mi się jeszcze, że na ksiazki.wp.pl (w dziale fotonewsy) co jakiś czas dodają przegląd nowości książkowych i stamtąd wybieram kilka (po sprawdzeniu na LC :P), które mogą mi się spodobać :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
stingman  - awatar
stingman 15.08.2014 23:53
Czytelnik

Na czytniku mam folder; do przeczytania:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Senyera  - awatar
Senyera 15.08.2014 20:31
Czytelniczka

Oczywiście z całym powyższym dekalogiem się zgodzę, ale ja mam jeszcze jeden taki swój jedenasty sposób, którego nie ma nikt inny. Mam taką swoją Natalię, a ta Natalia ma biblioteczkę, a w tej biblioteczce trzyma same nieodkryte skarby piratów, które czasami od tak weźmie ze sobą, kiedy się spotkamy i rzuci mi na biurko z hasłem "Masz przeczytać!". W myślach zawsze czuję...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Domi  - awatar
Domi 15.08.2014 11:47
Czytelniczka

LC, opinie znajomych.
Jedna przeczytana książka danego autora może skłonić mnie do zgłębienia innych jego dzieł.
Często unikam nagle-sławnych-książek, o których dowiaduję się, że są sławne, przy okazji ich ekranizacji.
Jednak najczęściej dobre książki znajduję przez przypadek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda  - awatar
Magda 14.08.2014 22:52
Czytelniczka

Im więcej czytam, tym bardziej wiem, co mi się może spodobać i pomyłek jest coraz mniej...
Staram się nie wierzyć reklamom - dzisiaj wszystko jest "arcydziełem" albo "światowym bestsellerem". Poza tym sugeruję się zdaniem rodziny oraz użytkowników o podobnej zgodności biblioteczek.
Mam też zapisany plik z listami książek, które "musisz w życiu przeczytać" (tyle, ile udało...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jjolka  - awatar
Jjolka 15.08.2014 01:10
Czytelniczka

Ja sobie założyłam zeszyt z listą książek które chciałabym przeczytać :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Domi  - awatar
Domi 15.08.2014 11:49
Czytelniczka

Jjolka, ja zeszytu nie mam, ale też co jakiś czas jakaś pozycja ląduje u mnie na lc na półce "chcę przeczytać" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jjolka  - awatar
Jjolka 21.08.2014 23:52
Czytelniczka

Domi jestem na 4 portalach książkowych (tak jakoś wyszło)ale tylko tutaj i na nakanapie.pl mam wirtualne biblioteczki z pozycjami "chcę przeczytać" ale i tak ilość tych wszystkich pozycji nie równa się z tym co mam w zeszycie :) no i robię czasami "porządek" na portalach i kasuję "chcę przeczytać" i przepisuję pozycje do zeszytu - większy porządek, bo tam spokojnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Drakkainen  - awatar
Drakkainen 14.08.2014 22:28
Czytelnik

Dobrze jest znać bibliotekarza/bibliotekarkę ale nie zawsze są w stanie pomóc, co innego jest mieć znajomego, a najlepiej przyjaciela, który ma podobny gust. Mam szczęście i znam 2 takie osoby, jak dotąd się nie zawiodłem i wszystkie książki przez nich polecane były świetne. To jest moim zdaniem najlepszy sposób, chociaż mam jeszcze jeden, nie wiem czy ktoś kojarzy ale na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Samurajgrzes  - awatar
Samurajgrzes 14.08.2014 19:11
Czytelnik

nieważny sposób, ważne aby był skuteczny ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
14.08.2014 18:44
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Ola  - awatar
Ola 14.08.2014 18:07
Czytelniczka

+ blogi kulinarne http://bookmeacookie.pl/ i http://whiteplate.blogspot.com/2014/08/ciasto-z-granoli-i-borowek-i-madre.html
+ vlogi na youtube https://www.youtube.com/user/CzytamSobie https://www.youtube.com/user/Librocubicularists https://www.youtube.com/user/esaczyta
+ intuicyjne szukanie i znajdowanie perełek

Dzisiaj coraz rzadziej opieram się na reklamach, bo co rusz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
14.08.2014 18:07
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto