John Maxwell Coetzee już dziś w Poznaniu

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.07.2012

źródło: Wikipedia

John Maxwell Coetzee już dziś w Poznaniu

Laureat nagrody Nobla, pisarz John Maxwell Coetzee spotka się dziś z czytelnikami w Poznaniu. Autor jest gościem Festiwalu Malta oraz odbiera tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

5 lipca podczas Festiwalu Malta odbyła się światowa premiera opery "Slow Man" będącej adaptacją książki Johna Maxwella Coetzee o tym samym tytule (pol. Powolny Człowiek). Reżyserem przedstawienia jest Maja Kleczewska, jedna z najzdolniejszych i najciekawszych osobowości w polskim teatrze, a dyrektorem muzycznym Bassem Akiki.

Wydana w 2005 r. powieść Powolny Człowiek, była pierwszym dziełem Coetzee po otrzymaniu przez niego w 2003 r. literackiej Nagrody Nobla. Fabuła książki/opery składa się z wielu wątków, wśród których na pierwszy plan wybijają się takie zagadnienia jak adaptacja do nieprzewidzianej, zmieniającej życie sytuacji (konfrontacja głównego bohatera z kalectwem, będącym następstwem wypadku drogowego), istota opieki i pomocy, ludzka potrzeba pozostawienia po sobie mającej sens spuścizny czy problem relacji autor – bohater literacki.

Coetzee spotka się z czytelnikami podczas panelu dyskusyjnego FORUM: COETZEE.HORYZONTY, który odbędzie się w piątek 6 lipca, w godz. 11.00-17.00 w Pasażu Kultury na Starym Rynku w Poznaniu.

Podczas pobytu w Poznaniu John Maxwell Coetzee odbiera również tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

John Maxwell Coetzee - Urodził się w Kapsztadzie w 1940, mieszka w Australii. Jest laureatem Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 2003 roku oraz pierwszym w historii dwukrotnym zdobywcą (w 1983 i w 1999) najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w kręgu anglojęzycznym – „Bookera”. Jest autorem prozy psychologicznej silnie inspirowanej egzystencjalizmem i prozą poetycką, często porównywany z Conradem i Márquezem. Główne motywy, jakie wykorzystuje w swojej twórczości, to portrety samotników oraz ludzi uwikłanych w przemiany społeczno-gospodarcze i polityczne. Nierzadko w swojej twórczości nawiązuje do realiów ojczyzny – Republiki Południowej Afryki i panującego tam do 1994 r. systemu apartheidu.

Warto zaznaczyć, iż chociaż Coetzee ma korzenie z jednej strony holenderskie, z drugiej afrykańskie, to jego pradziadek był Polakiem. Rodzina Coetzee związana była z ziemiami wielkopolskimi. Podczas swojego pobytu w Polsce w roku 2006 pisarz odwiedził Czarnylas, rodzinną wioskę pradziadka i pobliski Odolanów, gdzie jego pradziadek uczęszczał do szkoły.

źródło: Malta Festival Poznań


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wit  - awatar
Wit 06.07.2012 10:24
Czytelnik

Idę!!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.06.2012 14:19
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post