rozwiń zwiń

Fuentes na cenzurowanym

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.06.2013

(wikipedia.pl)

Fuentes na cenzurowanym

Jak wynika z opublikowanych przez FBI dokumentów władze USA przez ponad dwie dekady ściśle monitorowały zmarłego w 2012 roku meksykańskiego autora Carlosa Fuentesa, uważając go za komunistę i sympatyka Fidela Castro.

Dokumenty zamieszczone na stronie FBI pokazują, że Stany Zjednoczone odmawiały Fuentesowi wizy wjazdowej przynajmniej dwukrotnie w latach 60-tych. W jednym z protokołów Fuentes został opisany jako „wiodący meksykański pisarz komunistyczny” i „znany meksykański powieściopisarz z długą historią wywrotowych powiązań”.

W 170-stronicowym dossier składającym się z wewnętrznych dokumentów urzędowych i artykułów prasowych, agencja opisuje, w jaki sposób monitorowała Fuentesa i odmawiała mu pozwolenia na wjazd do USA ze względu na fakt bycia członkiem meksykańskiej partii komunistycznej.

Carlos Fuentes, jeden z najbardziej wpływowych pisarzy i intelektualistów latynoamerykańskich, wspierał  Castro po tym, gdy przejął on rządy na Kubie i poparł rewolucję Sandinistów w Nikaragui. Dobre relacje Fuentesa z rządem kubańskim zakończyły się jednak w 1971 roku, kiedy to dołączył do protestów w związku z traktowaniem poety Heberto Padilli, a kubańscy urzędnicy nigdy mu tego nie wybaczyli. 

Chociaż Fuentesowi odmówiono wizy wjazdowej do USA więcej niż jeden raz, meksykański pisarz był kilka razy w tym kraju i uzyskał nawet pozwolenie nauczania na uniwersytetach amerykańskich.  Władze Stanów Zjednoczonych  w dalszym ciągu śledziły go na swoim  terytorium, z opublikowanych dokumentów wynika bowiem, iż próbowano nawet znaleźć źródła i informatorów na Uniwersytecie Columbia oraz na Uniwersytecie Nowojorskim, które mogłyby monitorować Fuentesa.

Uważany za komunistę Fuentes spędził część dzieciństwa w USA jako syn meksykańskiego dyplomaty. Jak sam przyznał, uznawanie go za centrolewicowego polityka oznaczało, że często  przedstawiany był jako osoba o poglądach antyamerykańskich. Podczas wywiadu w 2006 roku w Los Angeles z charakterystycznym dla siebie humorem uargumentował swą lojalność wobec USA słowami: Wychowałem się w tym kraju. Kiedy byłem małym chłopcem, potrząsałem ręką Franklina Roosevelta i od tego czasu jej nie myłem.

Jeszcze przed śmiercią Fuentes zdecydowanie potępił amerykańską taktykę antyimigracyjną, będącą częścią amerykańskiej wojny z terrorem, jednocześnie nazywając przywódcę Wenezueli Hugo Chaveza „tropikalnym Mussolinim”.

Dokumenty FBI pokazują, jak na przestrzeni lat agencja zmieniała opinię na temat Fuentesa. Na początku podkreślali jego lewicowe tendencje, ale w 1985 został opisany jako osoba, która powinna otrzymać pozwolenie na wykładanie na Harvardzie z powodu bycia „wybitnym XX-wiecznym pisarzem meksykańskim”.

Carlos Fuentes zmarł w 2012 w wieku 83 lat. Był w grupie pisarzy, którzy zapoczątkowali modę na literaturę iberoamerykańską. Przez lata uchodził za pewnego kandydata do literackiej Nagrody Nobla, ale niestety jej nie doczekał. Czytelnikom znany jest przede wszystkim jako autor powieści „Śmierć Artemia Cruz”, monumentalnej „Terra Nostry”, „Spokojnego sumienia" czy wydanej w 2008 roku „Woli i fortuny”. Na podstawie powieści „Stary gringo" powstał film z udziałem Gregory'ego Pecka i Jane Fondy.

____________________________________________

Przeczytaj także:

Dzicy pisarze z Chile.


 


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paweł 27.06.2013 16:29
Czytelnik

Hmmm... Nie jestem chorobliwie oszczędny, więc co do niektórych kwestii, to nie muszę się ściskać nawet z prezydentem Komorowskim, aby nie iść złą drogą :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
27.06.2013 14:43
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

natanna 27.06.2013 10:28
Czytelniczka

Polecam "Lata z Laurą Diaz" - niezwykła powieść wiele mówiąca również o poglądach Fuentesa.)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.06.2013 10:16
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post