Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2079/5---10---15-mlodych-polskich-tworcow-poeci

5 - 10 - 15 młodych polskich twórców: poeci

4 wartościowy tekst

Młodzi polscy pisarze, poeci i reporterzy - tworzymy zestawienie nazwisk twórców już znanych i tych, którzy dopiero niedawno mieli swój literacki debiut. Dziś prezentujemy 10 polskich poetów, o których się mówi.

Wczoraj zaprezentowaliśmy Wam 15 obiecujących polskich pisarzy przed 40. rokiem życia. Dziś pokusiliśmy się o stworzenie listy (w alfabetycznej kolejności) młodych poetów, o których coraz częściej słyszy się w literackich kręgach i o których wspominają z uznaniem krytycy. Ilu z nich będzie znanych za kilkadziesiąt lat? Kto przejdzie do kanonu poezji? O kim będą uczyć się nasze wnuki w szkołach? Oto próba odpowiedzi na tak śmiało postawione pytania.

Jutro ostatni element układanki - nazwiska 5 młodych reporterów. Dziś przedstawiamy:


10 polskich poetów


  

1. Justyna Bargielska
Polska poetka i pisarka. Debiutowała w 2003 roku tomem "Dating sessions". Następnie opublikowała "China Shipping" (2005), a w 2009 roku "Dwa fiaty", za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Bach for my baby to wybór wierszy, w których odnajdziemy dużo cielesności, erotyzmu, a także śmierci.

2. Tadeusz Dąbrowski
Poeta, eseista, krytyk literacki. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Kościelskich za zbiór wierszy Czarny kwadrat. Został wyróżniony za "oryginalność poetycką, wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych".

3. Julia Fiedorczuk
Poetka, tłumaczka. Nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najlepszy debiut (2002). Laureatka austriackiej nagrody Huberta Burdy za wiersze opublikowane w piśmie "Manuskripte" (2005). W 2006 roku opublikowała tomik Planeta rzeczy zagubionych. Dramaty, które rozgrywają się w tych wierszach, są lokalne, subiektywne i prywatne, i namawiają do pozbywaniu się wszelkich rupieci, żeby wreszcie być tu i teraz.


  

4. Jaś Kapela
Zwycięzca niezliczonej ilości poetyckich slamów. Jego prozatorskim debiutem była książka "Stosunek seksualny nie istnieje" (2008). Wydał również tomiki wierszy "Reklama" (2005) oraz Życie na gorąco (2007). W tym ostatnim znajdą coś dla siebie amatorzy pikantnych szczegółów z życia gwiazd, ale także pragnący porady w bolączkach codziennego życia.

5. Szczepan Kopyt
Poeta i muzyk. Wydał tomy wierszy: "[yass]" (2005), "możesz czuć się bezpiecznie" (2006) oraz sale sale sale (2009), który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W tym ostatnim Kopyt przerzuca szczątki obrazów na wielkim cmentarzysku masowej kultury, która nie pozostawia miejsca na zaistnienie niczemu autentycznie - tak pisze o jego wierszach Krzysztof Siwczyk.

6. Łukasz Podgórni
Zajmuje się poezją wizualną i elektroniczną, noisem i glitchem. W 2010 roku ukazał się jego tomik poetycki Noce i pętle. Podgórni ostrzega na jego okładce nieroztropnych czytelników: "Książka jest całkowicie analogowa! Nie świeci!".


   

7. Tomasz Pułka
W 2006 roku debiutował książką "Rewers". Rok później ukazała się jego druga książka Paralaksa w weekend, w której, jak to ujął Jakub Winiarski, oddaje muśnięcia, dotknięcia, opisuje, jak to jest, kiedy "wśród tych nakłuć, w plątaninie skurczów - będziemy rozmawiać".

8. Krzysztof Siwczyk
Poeta i współtwórca grupy poetyckiej "Na Dziko". Debiutował w 1995 roku tomem Dzikie dzieci. Laureat wielu nagród poetyckich. W 1999 roku zagrał Rafała Wojaczka w filmie Lecha Majewskiego. W 2012 roku ukazały się kolejne jego książki: tomik "Gody" oraz zbiór felietonów "Kinkiety w piekle".

9. Agnieszka Sobol
Na początku istnienia Ha-artu pracowała w nim jako redaktorka działu muzycznego. Wydała trzy oryginalne zbiory poezji - "Cafe Luna Park" (1999), Akty (2000) i "Nikodem". Jej wiersze określić można jako erudycyjne, ezoteryczne i swobodne w formie.

10. Filip Zawada
Poeta, muzyk, fotograf, performer. Reżyser i aktor filmów offowych. Wydał tomiki poezji "System jedynkowy", "Bóg Aldehyd" i Świetne sowy. W 2011 debiutował prozatorsko "Psami pociągowymi", za które został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.


Kogo chcielibyście dodać do naszego zestawienia? 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
04-04-2013 14:12
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 673
ŁuP
04-04-2013 16:15
Kogo chciałbym dodać?
Łukasza Jarosza, Krystynę Dąbrowską, Grzegorza Kwiatkowskiego, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Magdalenę Bielską.
książek: 157
agusja
05-04-2013 14:41
Chciałabym odjąć z tego zestawienia. Na przykład Kapelę.
książek: 699
Bosy_Antek
05-04-2013 14:49
ja bym odjął Kapelę też.

Siwczyk, Dąbrowski. Dwa bieguny silne.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rycerz Siedmiu Królestw

Książka fajna ale nie rewelacyjna. Jej największym plus to to, że jej akcja osadzona jest w świecie Pieśni Lodu i Ognia. Fajne jest też to, że ogląda...

zgłoś błąd zgłoś błąd