rozwiń zwiń

Baśnie Braci Grimm mają 200 lat

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.12.2012

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami dwóch braci rozpoczęło zbieranie najpiękniejszych baśni ich czasów. Spisali historie księżniczek, magicznych zamków, lasów, ale i kanibalizmu, morderstw i złoczyńców.

Baśnie Braci Grimm mają 200 lat

No dobrze, nie było to aż tak dawno temu, bo w 1812 roku i nie tak daleko, bo w sąsiednich Niemczech. Jakub i Wilhelm Grimm, językoznawcy i członkowie Akademii Nauk w Berlinie, po wieloletnich badaniach opowieści ludowych, podań i mitów wydali cykl 86 baśni ludowych. Obok Andersena, Baśnie braci Grimm są najpopularniejszymi i najpoczytniejszymi historiami na świecie. Kto z nas nie zna bowiem Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Kopciuszka czy Królewny Śnieżki?

Rok 2012 w Niemczech został ogłoszony rokiem braci Grimm, a kumulacja obchodów jest w tym tygodniu. W Kassel, mieście w pobliżu którego urodzili się bracia, odbywa się międzynarodowy kongres poświęcony ich twórczości. Biorą w nim udział specjaliści z całego świata, z rozmaitych dziedzin, poczynając od językoznawców i literaturoznawców, na psychoanalitykach kończąc. Debatują między innymi nad wpływem Baśni na gramatykę niemiecką czy wyobraźnię erotyczną społeczeństwa niemieckiego.

Matthias Matussek w eseju dla Der Spiegel zauważył, że Baśnie braci Grimm na całym świecie są bardziej popularne, niż w samych Niemczech. „Co inni widzą w nas takiego, czego my sami nie potrafimy dostrzec?” - zastanawia się. „Czy oślepliśmy z powodu przedawkowania mrocznych baśni?” Matussek opisuje braci Grimm jako doktorów umysłu, którzy szepczą do nas o pierwotnych lękach, radościach i nadziejach.

Baśnie braci Grimm, znane ze swojej brutalności i dosłowności, często były cenzurowane, a ich przekaz łagodzony. Istnieją również teorie, propagowane zwłaszcza po II Wojnie Światowej, mówiące o ich szkodliwym wpływie na kształtowanie charakteru Niemców.

Pierwsze wydanie "Baśni" ukazało się w Polsce w 1895 r. Ich rękopis został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i można go oglądać w muzeum braci Grimm w Kassel. Google postanowił uczcić jubileusz wydania „Baśni” specjalnym doodlem opowiadającym historię Czerwonego Kapturka.



komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
agatka 21.12.2012 13:40
Czytelnik

dokładnie, niegdzie nie mogę znaleźć nieocenzurowanej wersji...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
canislupus 21.12.2012 13:12
Czytelnik

Można gdzieś dostać nieocenzurowaną wersję?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kryptonite 21.12.2012 11:20
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Należy im się duży szacunek - dzięki ich baśniom wiele pokoleń (w tym ja) mieli magiczne dzieciństwo. Chociaż dopiero teraz widzę, że jednak historie wcale nie nadawały się dla maluchów;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lui 20.12.2012 23:13
Czytelnik

Kurczę, to jest sztuka napisać coś co przez 200 lat przetrwało i ma się rewelacyjnie ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.12.2012 12:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post