Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12488/a-gdyby-to-ksiegarnia-przyjechala-do-czytelnika

A gdyby to księgarnia przyjechała do czytelnika?

11 wartościowy tekst

Co jest potrzebne do stworzenia własnej księgarni? Wystarczy mieć sporo książek, trochę benzyny i popularnego „ogórka”  – volkswagena transportera z 1962 roku.

Gdy emerytowana nauczycielka z Cincinnati Melanie Moore zobaczyła przed oknem swojego domu volkswagena transportera, w głowie zaświtał jej pewien pomysł. W końcu od lat marzyła o założeniu własnej księgarni, a dodatkowo Moore była właśnie w trakcie czytania „Parnassus on Wheels” Christophera Morleya. Wniosek nasuwał się sam – musi ona założyć księgarnię na kółkach. Tak powstał The Book Bus.

Moore pojawia się ze swoim mobilnym sklepem wszędzie tam, gdzie brakuje tradycyjnych księgarni. Parkuje w pobliżu modnych kawiarni i targów, można ją spotkać również na festiwalach i zlotach. Oferta The Book Bus jest elastyczna i dopasowuje się do wydarzeń, w których można mobilną księgarnię spotkać. Podczas wizyty na zlocie starych samochodów „ogórek” jest wypełniony pozycjami dotyczącymi motoryzacji. Na konferencję dla nauczycieli Moore przywiozła całą pakę wypełnioną książkami edukacyjnymi.

Książki i środki komunikacji są bardzo wdzięcznym połączeniem. Najczęściej funkcjonują w ten sposób biblioteki, które bardzo chętnie korzystają z rozwiązań bazujących na rowerach. Tak funkcjonuje Lotna Czytelnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, z której bez karty bibliotecznej można wypożyczać książki. Z cargo bike'a korzysta też poznańskie Centrum Kultury Zamek podczas akcji Biblioteka na Rowerze, która zachęca dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania. Najbardziej imponującym zaś rozwiązaniem może pochwalić się boliwijskie miasto Cochabamba, gdzie na bibliotekę został przekształcony pochodzący z 1953 roku samolot Convair T-29B. Można tylko żałować, że podróż w przestworzach może odbywać się jedynie w przenośni, gdyż ponad 22-metrowy samolot jest już na stałe uziemiony.

Powiązane treści:
Podróż szlakiem najciekawszych księgarni

Wielkimi krokami zbliża się kolejny długi weekend. Jeśli szukacie inspiracji na zagraniczny wyjazd, służymy pomocą. Przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem księgarnie na świecie.więcej
Z książką na drogę, czyli o historiach czytanych w podróży

Życie to sztuka wyboru – pisze Marcin Waincetel. Także jeśli chodzi o książki. Postawić na spontaniczność czy zawczasu przygotować spis lektur? Wybrać znanych i lubianych autorów czy udać się w nieznane z nowymi pisarzami? Choć wakacje to czas beztroski, wybór odpowiedniej lektury może być nie lada wyzwaniem.więcej
Nigdy nie jest za późno, by oddać książkę do biblioteki

Czy zdarzyło wam się przekroczyć termin na oddanie książki do biblioteki? Do biblioteki miejskiej w Gweedore jeden z egzemplarzy został właśnie zwrócony po przeszło 80 latach. Może i wam zalega coś nieco dłużej niż powinno?więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1852
Renax
02-08-2019 06:27
Wydaje mi się, że w powieściach Sue Monk Kidd pojawiały się takie obwoźne biblioteki.
książek: 3548
natanna
02-08-2019 12:02
Coś fajnego....sama bym taką księgarnię z przyjemnością prowadziła....
książek: 544
EdyMon
02-08-2019 17:24
Chciałabym mieć coś takiego: autko, rower, wózek z prawdziwego zdarzenia i hej na wieś z książkami. Wieś, która liczy sobie ponad 100 ulic ;)
Może jakieś dofinansowanie w tym tytule dla bibliotek, albo seria pojazdów w prezencie od Ministerstwa ;)
książek: 874
Ambrose
03-08-2019 12:24
Siekierezada albo zima leśnych ludzi Siekierezada albo zima leśnych ludzi, czyli kolejna książka, w której także pojawia się obwoźna biblioteka ;)
książek: 386
Marcin
18-08-2019 16:02
Fajna inicjatywa, ale też zależy od książek na stanie i ceny tych że. Nie mniej pomysł bardzo fajny.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Brzydki, zły i szczery

OSTR. Prawdopodobnie najlepszy raper w Polsce (walczy o to miano z Eldem), na pewno raper najinteligentniejszy. Jego autobiografia ma wady, ale...

zgłoś błąd zgłoś błąd