Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11054/nicolas-mathieu-otrzymal-nagrode-goncourtow

Nicolas Mathieu otrzymał Nagrodę Goncourtów!

2 wartościowy tekst

Wczoraj Nagrodę Goncourtów – najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką – otrzymał pisarz Nicolas Mathieu za powieść „Leurs enfants après eux” („A dzieci ich po nich”). Laureatami tej nagrody byli między innymi: Marcel Proust, Maurice Druon i Michel Houellebecq.

Nagroda Goncourtów przyznawana jest od 1903 roku za najlepszy utwór prozatorski. Od 1988 roku swoją Nagrodę Goncourtów przyznają francuscy licealiści, a od 1998 polską Nagrodę Goncourtów – jury złożone ze studentów romanistyki z całej Polski.

W tym roku nagrodę otrzymał Nicolas Mathieu za powieść „Leurs enfants après eux”, której akcja rozgrywa się w latach 90. w północnej Francji. Książka jest nie tylko opowieścią o burzliwym dorastaniu tamtejszych nastolatków, ale także obrazem ludzi zamieszkujących wsie. Tytuł powieści został zaczerpnięty z biblijnego cytatu z księgi Mądrość Syracha: Ale są i tacy, o których nie pozostała pamięć: zginęli, jakby wcale nie istnieli, byli, ale jak gdyby nie byli, a dzieci ich po nich.

Nagroda Gouncortów wynosi 10 euro i jest to nagroda symboliczna, jednak rozgłos wokół laureata przekłada się na zdecydowanie wyższe nakłady i większą liczbę sprzedanych egzemplarzy.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2058
LubimyCzytać
07-11-2018 16:10
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Sandman: Preludia i nokturny

Nie jestem jakąs wielką fanką komiksów, ale ten jest po prostu fantastyczny! Nie mogłam się oderwać. Ciekawa historia, intrygująca kreska itd. Nie mog...

zgłoś błąd zgłoś błąd