Zniszczone dzieciństwo, skradziona tożsamość

corbeau corbeau
24.05.2022
Okładka książki Pięcioro małych Indian Michelle Good
Średnia ocen:
6,8 / 10
133 ocen
Czytelnicy: 448 Opinie: 44

W czasach walki z rasizmem nadeszła pora na odkrycie kolejnej czarnej karty historii – karty, na której zostały zapisane losy rdzennych mieszkańców Kanady, porywanych w dzieciństwie z rodzinnych domów i osadzanych w szkołach misyjnych, nie tyle jako podopieczni, ile jako więźniowie. Po latach ci, którzy ocaleli, zabierają głos, aby odkłamać historię i przemówić w imieniu tych, którzy zamilkli na wieki.

„Pięcioro małych Indian” Michelle Good to bolesna lektura, bo dotyczy nieakceptowalnych nadużyć wobec dzieci ze strony instytucji, które miały się nimi opiekować. Choć prawdę mówiąc, w szkołach misyjnych chodziło nie tyle o zapewnienie opieki, ile o odebranie dzieciom rdzennych Amerykanów ich tożsamości. Wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w placówkach Misji to dla bohaterów powieści obrazy głodu, poniżenia, kar cielesnych i ciągłego lęku. A zakończenie „edukacji” oznaczało pozostawienie wychowanych w zamknięciu nastolatków bez żadnego wsparcia w świecie, którego nie znają i którego nie rozumieją. I który z pewnością nie jest gotów na ich przyjęcie i akceptację.

Michelle Good pokazuje, jak wychowankowie jednej ze szkół indiańskich próbują sobie radzić po jej opuszczeniu. Po tym, co przeszli, trudno im się odnaleźć w „normalnym” świecie: Kenny czuje ciągłą potrzebę ucieczki, Maisie potrafi znaleźć ulgę wyłącznie w cierpieniu, Clarą targają napady złości, Lucy zatraca się w drobnych obsesjach, a Howie ciągle szuka sprawiedliwości. Dzięki przeskokom czasowym możemy obserwować bohaterów na różnych etapach ich życia. Autorka pokazuje nam też sceny z ich dzieciństwa: ze szczęśliwych czasów przed odebraniem rodzinom i z mrocznych momentów w szkole indiańskiej. W tej powieści wydarzenia, które wydają się nieprawdopodobną wizją rodem z dystopii, okazują się prawdą, przez długie lata przemilczaną, a obecnie wychodzącą na światło dzienne.

„Pięcioro małych Indian” nie jest może arcydziełem pod względem stylu czy oryginalnych rozwiązań fabularnych. Język powieści jest raczej prosty, a w dialogach wręcz mało naturalny. Nie zmienia to faktu, że siła tej książki tkwi w ukazywanej prawdzie i w poruszanych tematach, takich jak poszukiwanie tożsamości, pokonywanie traumy czy nadużycia na tle rasowym. Jest to też opowieść dość jednostronna: nie ma żadnych pozytywnych postaci po stronie Misji czy władzy, co prawdopodobnie stanowi pewne przejaskrawienie. Ale o to chodziło autorce: o ukazanie tego, co dotąd pozostawało przemilczane, bez upiększeń i usprawiedliwień. I choć opowieść ocalałych emanuje smutkiem, to nie brak w niej też światła i nadziei.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja