Festiwal Komiksu Ligatura

LubimyCzytać
05.04.2013

Ligatura to prawdopodobnie najbardziej międzynarodowy festiwal komiksu i story artu w Polsce. Ligatura pokazuje, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak różnorodne estetycznie i fabularnie jest to medium. Zapraszamy do Poznania w dniach 18-21 kwietnia.

Ligatura to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski ale i regionu środkowej Europy. Festiwal wyróżnia stawianie na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii oraz kilka wyjątkowych rozwiązań promocyjno - popularyzatorskich.

Celem Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest podróż przez labirynty między komiksowymi kadrami i odkrywanie tożsamości współczesnej sztuki tego gatunku, ale i jego genealogii. Komiksowy fenomen ikono-lingwistyczny, jest przez nas postrzegany jako integralny element kultury. W polskim kontekście, istotnym zadaniem LIGATURY jest promocja edukacji  wizualnej oraz różnych form wizualnych narracji  we współczesnej kulturze i o współczesnym świecie.

Jakie atrakcje przygotowali w tym roku organizatorzy Festiwalu?

LIGATURA PITCHING 2013 - jedyne na świecie pitchingi komiksowe. To seria spotkań autorów wyselekcjonowanych spośród zgłoszeń projektów z międzynarodową komisją jurorów. Celem spotkań jest promocja najciekawszych artystów oraz publikacja zwycięskich prac. Spotkania mają formę krótkich 5 minutowych prezentacji pomysłu na album, serię lub krótszą formę komiksową. Prezentacja może mieć charakter multimedialny, może być przedstawieniem szkiców, bądź gotowych plansz i scenariusza.

WYSTAWY TEMATYCZNE prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problemtyki społecznej, artystycznej, feministycznej, autorefleksji gatunku.

EAST COVER MARKET Ligatura 2013 czyli stoiska handlowe w miejscach festiwalowych (Centrum Kultury Zamek), gdzie swoje publikacje będą prezentować wystawcy z Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Holandii, Ukrainy, Finlandii i Polski.

WYKŁADY MISTRZOWSKIE czyli spotkania z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu.

CHECKPOINTS czyli przegląd filmów dokumentalnych i animowanych, wykorzystujących elementy języka komiksu i interpretujących ikony kultury komiksowej.

Oto pełen program Festiwalu:

CZWARTEK, 18 KWIETNIA

- Portret podwójny. Polski komiks kobiecy (Wernisaż)

SPOT, ul. Dolna Wilda 87, godz. 17.00

Wystawa autobiograficznych komiksów napisanych przez 20 polskich autorek, stanowiąca jednocześnie bardzo dobry przegląd głównych trendów w tym gatunku.

- Badyl (Wernisaż)

Klubokawiarnia anarchistyczna „Zemsta”, ul. Fredry 5/3a, godz. 19.30

Wystawa jednego z czołowych i (o ile można tak powiedzieć) reprezentatywnych twórców nurtu anarchistycznego komiksu w Polsce- Przemka „Badyl” Badowskiego.

- Lamelos (Wernisaż)

godz. 20.30

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82 Hall Główny

Holenderski kolektyw artystyczny Lamelos słynie z tworzenia ekscentrycznych, zabawnych i trudnych do zaklasyfikowania komiksów, ilustracji oraz zwariowanej sztuki performatywnej.

- Comic-Con epizod V: Fani kontratakują (Film)

Kino Muza, ul. św. Marcin 30, godz. 21.30; bilet: 8 zł

Opowieść o największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu poświęconym popkulturze. To, co zaczęło się w 1970 roku jako skromny konwent fanów komiksu, wkrótce miało stać się popkulturowym wydarzeniem roku. Język: angielski. Napisy: polskie.

PIĄTEK, 19 KWIETNIA

- Czytelnia ligatury

Wstęp za okazaniem akredytacji.

Przylądek Arkadia +1, ul. Ratajczaka 44, godz. 12.00-15.00

Czytelnia Ligatury jest stworzona z myślą o wydawcach, agentach oraz dystrybutorach, którzy pragną rozszerzyć swój katalog wydawniczy o nowe zagraniczne publikacje.

- Gili Gili (Wernisaż)

Mieszkanie przy ul Kochanowskiego 9/5, godz. 13.00

Trzecia odsłona „Gili-Gili prezentuje:” publikacji i wystawy prac, stworzonych przez grupę artystów zaproszonych do zmagań z tematem kosmosu przez krakowską grupę Gili-Gili.

- Warsztaty komiksu autobiograficznego (Prowadzenie Maria Ines Gul)

SPOT, ul. Dolna Wilda 87, godz. 16.00

Czym jest komiks? Skąd się bierze? Jak go zrobić? Od czego zacząć? Czy dziewczyny też mogą rysować fajne komiksy? Będziemy rysować, szkicować i bazgrolić w celu znalezienia właściwych odpowiedzi.

- Ligatura pitching (Wstęp za okazaniem akredytacji)

Przylądek Arkadia +1, ul. Ratajczaka 44, godz. 16.00-18.00

To seria spotkań wybranych wśród zgłoszeń artystów z międzynarodową komisją, która będzie oceniać projekty ich utworów komiksowych.

- Spotkania z autorami

godz. 17.00-19.00

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, sala 102

17.00-18.00 Tomasz Samojlik. Prowadzenie: Marcin Łuczak; PL

18.00-19.00 Zeszyty Komiksowe nr 15, temat: Batman, goście: Michał Chudoliński, Michał Traczyk, prowadzenie: Wojciech Nelec; PL

- Kombinat Małgorzata Dmitruk (Wernisaż)

Al. Marcinkowskiego 20a, godz. 19.00

Wystawa cyklu litografii „Kombinat” to nowatorskie podejście do komiksu i wykorzystywanej w nim narracji. Artystka opowiada historię o swoim mistrzu z Białorusi- Dimitriju Vasiljewiczu Małatkowie.

- Anja Wicki (Wernisaż)

Kolektyw 1a, św. Marcin 1a, godz. 20.30

Ekspozycja wschodzącej gwiazdy szwajcarskiego komiksu, na której zostaną pokazane oryginalne plansze z publikacji „Za oknem świeci słońce”, szkicowniki oraz krótkometrażowe animacje.

- Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek (Film)

Kino Muza, ul. św. Marcin 30, godz. 22.00, bilet: 10 zł

Film przedstawia fascynującą ewolucję oraz spuściznę komiksów o Wonder Woman. Od narodzin komiksowej superbohaterki w latach 40. XX w. po powstanie współczesnych dzieł, które stały się hitami. Język: angielski. Napisy: polskie.

- Nocne inspiracje

Klub Meskal, ul. Nowowiejskiego 17, godz. 22.00

Nocna hulanka twórców i czytelników komiksów

SOBOTA, 20 KWIETNIA

- Warsztaty dla dzieci: jak stworzyć niesamowitego bohatera komiksowego za pomocą ołówka, pisaka i marchewki.

Prowadzenie: Tomasz Samojlik.

godz. 10.00-12.00

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, sala 102

Każdy stworzy bohatera na miarę Radioaktywnego Szczura Ancymona, czy Superplastycznego Woźnego Szkolnego. Słowem-po warsztatach każdy uczestnik będzie miał w ręku przepustkę do wielkiej kariery komiksowej!

- Warsztaty: scenarzysta/rysownik -„VS.” czy „&”?.

Prowadzenie: Dominik Szcześniak i Maciej Pałka

godz. 10.00-13.00

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82 Galeria Komiksu Cheap East, sala 101

Przedmiotem warsztatów będzie współpraca na linii scenarzysta–rysownik. Jak przebiega? Konfliktowo czy bezboleśnie? Omówione zostaną podstawowe zasady pisania scenariusza i prawidła rządzące rysunkiem.

- Wykłady mistrzowskie

godz. 11.30-14.30

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, sala 103

Spotkania z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu.

11.30-12.15 Christian Gasser „30 lat magazynu Strapazin”; EN

12.15-13.00 Kalle Hakkola „Finnish Comics Annual”; EN

13.00-13.45 Nicolas Grivel „What is it like to be a comic agent?; EN

13.45-14.30 prof. Jerzy Szyłak „O powieściach graficznych”; PL


Czytelnia ligatury (Wstęp za okazaniem akredytacji)

Przylądek Arkadia +1, ul. Ratajczaka 44, godz. 12.00-15.00

Czytelnia Ligatury jest stworzona z myślą o wydawcach, agentach oraz dystrybutorach, którzy pragną rozszerzyć swój katalog wydawniczy o nowe zagraniczne publikacje.

- Spotkania z autorami

godz. 14.00-17.45

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, sala 102

14.00-15.00 Bart Nijstad. Prowadzenie: Michał Traczyk, ang., tłum. na pol.

15.00-16.00 Martin Ernstsen. Prezentacja, ang., tłum. na pol.

16.00-17.00 Maria i Michał Rostoccy. Prowadzenie: Maciej Gierszewski.

17.00-17.45 Seria Maszina, premiera komiksów Maczużnik, S_N, Przygody nikogo i spotkanie z autorami: Danielem Gutowskim, Michałem Rzecznikiem i Mikołajem Tkaczem

- Warszaty z tworzenia komiksów.

Prowadzanie Bartosz Sztybor i Michał „Śledziu” Śledziński

godz. 14.00-17.00

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, Galeria Komiksu Cheap East, sala 101

Warsztaty mają na celu pokazać, jak prosty pomysł przeistoczyć w historię, a później tę historię zilustrować. Od szukania pomysłu po rozkładanie akcentów na kolejnych planszach.

- Ligatura pitching (Wstęp za okazaniem akredytacji)

Przylądek Arkadia +1, ul. Ratajczaka 44, godz. 16.00-18.00

To seria spotkań wybranych wśród zgłoszeń artystów z międzynarodową komisją, która będzie oceniać projekty ich utworów komiksowych.

- Nieznany geniusz. Agnieszka Piksa, Mikołaj Tkacz (Wernisaż)

godz. 18.30

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, Galeria Komiksu Cheap East, sala 101

Mikołaj Tkacz, pupil surrealizmu, zaskakujący swą oryginalną formą, niezwykłymi pomysłami. Agnieszka Piksa, dama komiksu artystycznego, gdzie komiks nie jest celem lecz środkiem do wyrażenia własnych idei.

- Uroczysta gala finałowa

godz. 20.00

Centrum Kultury Zamek, ul. św. Marcin 80/82, Sala pod Zegarem, 2 piętro

Oficjalne zakończenie festiwalu Ligatura, podczas którego zostaną wręczone nagrody w konkursach „Silence” oraz „Ligatura Pitching”.
Występ Judy Dunaway, amerykańskiej kompozytorki i artystki konceptualnej, która jest znana przede wszystkim ze swoich prac dźwiękowych, wykonywanych na lateksowych balonach.

- After party

Cafe Mięsna, ul. Garbary 62, godz. 22.00

Nocna hulanka twórców i czytelników komiksów. Gra DJ Sąsiad.

NIEDZIELA, 21 KWIETNIA

Aleksandra Waliszewska (Wernisaż)

Klubokawiarnia Głośna, ul. św. Marcin 30, godz. 13.00

Odsłonięcie pracy Aleksandry Waliszewskiej, artystki sztuk wizualnych, która zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, jest autorką gwaszy, rysunków, grafik i ilustracji.

- Poruszone komiksy (Film)

Bilet: 10 zł

Kino Muza, ul. św. Marcin 30, godz. 14.00

Projekcje animacji Renaty Gąsiorowskiej, Oli Szmidy, Marcina Surmy, Marcina Podolca, Janka Kozy, Anji Wicki oraz Ingrīdy Pičukāne. Język: polski. Napisy: angielskie.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Wystawa „Za Imperium. Honor.” Merwan Chabane, Bastien Vivès.

12-20 kwietnia 2013

Księgarnia „Skład Kulturalny”, ul. Św. Marcin 24

Prezentowane prace są wyborem scen bitewnych, które pojawiły się w pierwszej części trylogii „Za Imperium”.

Wystawa „Silence”

15-21 kwietnia 2013 roku, czynne całą dobę.

Słupy ogłoszeniowe w następujących lokalizacjach:

ul. Grunwaldzka / Dworzec Zachodni; Dworzec PKS; ul.Libelta przy Urzędzie Miasta; Rondo Śródka przy Dworcu MPK; skrzyżowanie ulic Garbary i Estkowskiego; skrzyżowanie ulic Kościuszki i św. Marcin; skrzyżowanie ulic Górna Wilda i Dolna Wilda; skrzyżowanie ulic Kórnicka i Piotrowo.

Wystawa „Silence” to zbiór prac nagrodzonych w międzynarodowym konkursie na komiks bez słów.

Nocny Maraton z Batmanem

19 kwietnia 2013 roku, start od godz. 22.00 do rana

bilety: 29 zł

Multikino Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Projekcja filmów: „Batman. Początek”, „Mroczny Rycerz”, „Mroczy Rycerz Powstaje”.

Targi EAST COVER MARKET

19-20 kwietnia 2013 roku;
piątek: 11.00-18.00; sobota: 11.00-21.00

CK „Zamek”, ul. św. Marcin 80/82, Hall cesarski

Międzynarodowe targi prezentujące najciekawsze albumy, czasopisma oraz nowości komiksowe.

INFO PUNKT (Tu odbierzesz akredytacje, program, materiały promocyjne, spytasz o drogę i pogodę): CK „Zamek”, ul. św. Marcin 80/82, Hall cesarski. Punkt czynny: piątek 11.00-18.00
sobota 11.00-21.00.

Organizatorem Ligatury jest wydawnictwo Centrala. 
Szczegółów dotyczących Festiwalu szukajcie na: www.ligatura.eu.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu Ligatura.


 

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd