rozwiń zwiń

Marlowe współautorem

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.10.2016

Międzynarodowy zespół naukowców, zrzeszający akademików z pięciu krajów, podjął decyzję, że udział Christophera Marlowe'a w sztukach Szekspira jest na tyle duży, że zasługuje na wymienienie go jako współautora.

Marlowe współautorem

Nazwisko Marlowe'a ukaże się na okładce „Henryka IV. Część pierwsza" „Henryka IV. Część druga" i „Henryka IV. Część trzecia", które zostaną wydane jeszcze w tym miesiącu nakładem Oxford University Press.

Autorstwo Szekspira było wielokrotnie poddawane pod wątpliwość przez akademików – teoria jakoby Marlow był alter ego Szekspira została już dawno obalona, ale najnowsze badania z wykorzystaniem tradycyjnej oraz komputerowej analizy tekstu wskazały, że udział Marlowa był znacznie większy niż pierwotnie zakładano.

Uważa się, że aż siedemnaście sztuk mogło zostać napisanych przy dużym udziale innych osób. Jednakże współudział Marlowe'a był na tyle znaczący, że uznano, że był nie tle współpracownikiem, co współautorem ww. trzech sztuk. Ocenia się, że Marlow napisał prawie całą Część pierwszą, Szekspir prawie całą Część trzecią – niestety trudno jest jednoznacznie wskazać kto jest autorem Części drugiej.

Naukowcy spodziewają się, że wywoła to falę sprzeciwu wśród konserwatywnych szekspirologów. Gary Taylor – szef zespołu badaczy powiedział, że jeśli kiedykolwiek naukowcy przestaną się spierać o Szekspira, to Szekspir umrze.

źródło: www.nytimes.com


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 26.10.2016 12:50
Czytelnik

Pamiętajmy o tym, że to są utwory sceniczne. Nie zostały od razu wydane drukiem ku uciesze czytelników, ale były pisane jako scenariusze przedstawień teatralnych, na dodatek były wielokrotnie przepisywane i zmieniane z przedstawienia na przedstawienie. Ostatecznym kształtem dzieła rządził przypadek - do scenariusza mogły wchodzić zmiany wymyślane przez autora, ale mogły tam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kokos 26.10.2016 09:33
Czytelniczka

Tak w ogóle można?
Mam świadomość kontrowersji wobec osoby Szekspira i znam różne teorie o autorstwie jego dzieł. Ale skoro te dzieła zostały wydane kilka wieków temu pod takim, a nie innym nazwiskiem, to jaki jest sens teraz dodawać współautorów? Oczywiście w naukowych analizach można się tym zajmować (np. w literaturoznawstwie, wskazując, które elementy kompozycyjne nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval 25.10.2016 16:38
Czytelnik

Za mało polityki równościowej. Należy od razu uznać , że całość napisała wyzwolona służąca Szekspira (najlepiej czarna lesbijka wyznania mojżeszowego), ale jako, ze żyła w patriarchacie autorem obwołał się jej pracodawca, na pohybel feminizmowi. Kto śmie twierdzić inaczej ten mizogin i faszysta.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.10.2016 14:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post