rozwiń zwiń

Filmy z pisarzami - s01e04

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.12.2014

Jak co dwa tygodnie, kontynuujemy cykl o pisarzach w filmach - w biografiach prawdziwych autorów, w ekranizacjach książek, w których zagrali i w takich produkcjach, w których pojawia się pisarz fikcyjny. Dziś odcinek czwarty.

Filmy z pisarzami - s01e04

1. Misery (1990), reż. Rob Reiner

Czy pisanie powieści może przypominać horror? Według Stephena Kinga tak, i to dość dosłownie. Dowodem na to ekranizacja jego książki. Paul Sheldon (James Caan) jest pisarzem, który ulega wypadkowi. Pomocy udziela mu była pielęgniarka, grana przez Kathy Bates, która otrzymała Oscara za tę rolę. Tak kocha twórczość Sheldona, że groźbami zmusza go do napisania książki specjalnie dla niej.

2. Zanim zapadnie noc | Before Night Falls (2000), reż. Julian Schnabel

Drugi film Juliana Schnabla, porażająca pod względem wizualnym ekranizacja biografii kubańskiego pisarza, Reinaldo Arenasa. W jego postać wcielił się Javier Bardem, który otrzymał za tę rolę nominację do Oscara. Pisarz kilka razy trafia do więzienia, jest szykanowany za otwarte przyznawanie się do bycia gejem. Bunt, przestępczość, literatura. Emigracja, sukcesy, sława. Wreszcie - samotność.

3. Przejrzeć Harry’ego | Deconstructing Harry (1997), reż. Woody Allen

Film o niemocy twórczej, w którą popadł pewien nowojorski pisarz - czyżby? - tak, grany, oczywiście przez Woody’ego Allena. Harry to pełen nieuzasadnionych lęków hipochondryk, który w swych powieściach bezceremonialnie wykorzystuje szczegóły własnych relacji z kolejnymi żonami i kochankami. Ku jego zaskoczeniu wszystkie znane mu kobiety odwracają się od niego, a jedynym wsparciem okazuje się czarnoskóra prostytutka, opłacana by dotrzymywać mu towarzystwa podczas publicznych wystąpień. Niektórym Harry kojarzy się z Philipem Rothem. Ciekawe dlaczego.

4. Świat według Garpa | The World According to Garp (1982), reż. George Roy Hill

Kolejna ekranizacja książki Johna Irvinga? Tak, czemu nie? Garp (Robin Williams) to pisarz, którego życie zmienia się, gdy jego matka wydaje książkę “Sexual Suspect” i staje się ikoną ruchu feministycznego. W tym samym czasie Garp publikuje swoją powieść. Film o pisaniu i pisarzach, ale przede wszystkim o rolach społecznych i ich postrzeganiu we wczesnych latach 80.

5. Godziny | The Hours (2002), reż. Stephen Daldry

Nicole Kidman pozwala przykleić sobie sztuczny nos, by zagrać Virginię Woolf przygotowującą się do wejścia do rzeki z kamieniami w kieszeniach. Sceny przerywane są wizjami kobiet, które możemy postrzegać jako duchowe córki Woolf: Julianne Moore w roli spiętej żony, prawdopodobnie lesbijki; Meryl Streep we współczesnym wcieleniu Pani Dalloway, urządzającej przyjęcie.
Film jest ekranizacją powieści Michaela Cunninghama.

6. Nagi lunch | Naked Lunch (1991), reż. David Cronenberg

Bill Lee jest dezynsektatorem, który przez przypadek zabija swoją żonę uzależnioną od środka owadobójczego. Po tym zdarzeniu mężczyzna zatraca się w nałogu narkotykowym, mając przedziwne wizje. Pomieszanie z poplątaniem plus absurd i psychodeliczne wizje - w końcu oglądamy ekranizację powieści Williama Burroughsa, więc nie może być inaczej.

7. Starting Out in the Evening (2007), reż. Andrew Wagner

Ambitna studentka przekonuje pisarza, Leonarda Schillinga, że jej magisterka może przyczynić się do odbudowania jego sławy. Między pisarzem a studentką rodzi się więź - rodzaj intelektualnego porozumienia, w którym ciekawość rozmowy z drugą osobą nigdy nie wygasa. W rolach głównych grają Frank Langella i Lauren Ambrose. Ekranizacja powieści Briana Mortona.

8. Jaśniejsza od gwiazd | Bright Star (2009), reż. Jane Campion

John Keats, wybitny angielski poeta bez grosza przy duszy, obdarza miłością Fanny Brawne, osiemnastolatkę z dobrego, acz niezbyt bogatego domu. Historia miłości i uwodzenia słowem.  

9. Kobieta na skraju dojrzałości | Young Adult (2011), reż. Jason Reitman

Młoda kobieta (Charlize Theron) wraca po rozwodzie do rodzinnego miasteczka. Stara się wskrzesić romans z byłym partnerem, ale on inaczej ułożył sobie życie i nie jest zainteresowany. Poza tym film opowiada o pisaniu - Theron gra w nim ghostwritera odpowiedzialnego za produkcję cyklu książek dla nastolatków i widzimy ją przy pracy.

10. Zapiski z Toskanii | Certified Copy (2010), reż. Abbas Kiarostami

Właścicielka małego antykwariatu w Toskanii zaprasza brytyjskiego pisarza na wycieczkę po okolicy. Pisarz ten przyjeżdża do niej, by wygłosić przemówienie o tym, czym jest pisanie. Jego wystąpienie nosi tytuł “Certified Copy” i dotyczy autentyczności dzieł sztuki - przekonuje słuchaczy, że kopiowanie i oryginalność są do zakwestionowania, bo wszystko jest pożyczone. Oprócz rozmyślań na temat istoty twórczości, możemy oglądać tu, jak rozwija się i zmienia relacja pisarza z Juliette Binoche.

Poprzednie części cyklu:

s01e01 
s01e02 
s01e03 

PS Cieszymy się, że w komentarzach dzielicie się swoimi propozycjami filmów, w których pojawili się pisarze. Nie krępujcie się - zgłaszajcie ich jak najwięcej! Z Waszych sugestii wkrótce stworzymy oddzielne zestawienie/a.


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agness 19.02.2015 17:05
Czytelniczka

Dodalabym jeszcze Sekretne Okno z Johnnym Deppem i Pokoj 1408, oba filmy na podstawie opowiadan Stephena Kinga. Polecam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 08.12.2014 01:45
Czytelniczka

Może "Gwiazd naszych wina"? Tam pojawia się postać pisarza. Albo "Ania z zielonego wzgórza" i wszystkie kolejne części? Główna bohaterka również zajmowała się pisarstwem przez jakiś czas. Warto również wspomnieć o Carrie Bradshaw z "Seksu w wielkim mieście". Wersja filmowa nie umywa się do serialu, ale Carrie również uważała się za pisarkę. Poza tym, dużo propozycji zostało...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kamil Piekarski 06.12.2014 22:46
Czytelnik

Capote o Truman Capote
Kruk z Edgar Allan Poe
1408 (oczywiście najpierw przeczytać opowiadanie Kinga)
Sekretne okno (to samo, co z 1408)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mateusz Cioch 06.12.2014 10:08
Czytelnik

Ludzie, zadajcie sobie trud zapoznania się z poprzednimi częściami cyklu, bo część waszych propozycji zwyczajnie wyważa otwarte drzwi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline 05.12.2014 23:04
Bibliotekarka

Z wymienionych oglądałam "Kobietę na skraju dojrzałości", "Jaśniejszą od gwiazd" i "Godziny". Do "Nagiego Lunchu" przymierzam się od dłuższego czasu, ale najpierw muszę przeczytać książkę ;) To samo z "Misery". Moje propozycje:"Bojaźń i drżenie", "Enid", "Między wierszami", "Skowyt", "Factotum","Sekretne okno", "Barton Fink" i "W drodze".

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
PedroP 05.12.2014 21:33
Czytelnik

Chemia pomiędzy Abbie Cornish i Benem Whishawem to po prostu coś niesamowitego. Dawno mnie tak żaden film nie wzruszył i zahipnotyzował jak "Bright Star" Campion. Polecam wszystkim - genialne aktorstwo.
Nie wierzę, że w tych zestawieniach nie ma "Spragnionych miłości" i "2046" Wong Kar-Waia. Koniecznie musicie to nadrobić :)
Poza tym warto wrzucić: "Autora widmo", "W...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 05.12.2014 15:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zaplecze_Naukowe 06.12.2014 13:08
Czytelniczka

Ale zgapa: http://xiegarnia.pl/artykuly/9-mitow-o-pisarzach-w-29-filmach/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się