rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: ,

Zdobywca nagrody Pulitzera, najlepsze jednotomowe opracowanie historii wojny secesyjnej - tak zachęca wydawca do przeczytania tej książki. Ja mogę tylko napisać, że książkę czyta się świetnie i mogę ją polecić. Ba, jej się nie czyta a pochłania, jak najlepszą powieść. W Polsce wzorem książki historycznej są prace P.Jasinicy - J. Mcpherson mu dorównuje, a nawet go przerasta, bo praca jest solidnym dziełem naukowym.

Autor opisuje przyczyny oraz przebieg wojny secesyjnej pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym oraz wojskowym. Opisy bitew i kampanii przyswajalne dla laika pod względem wiedzy militarnej. Dla mnie osobiście dużo ciekawszym była analiza przyczyn wojny, niż jej przebieg. Pokutuje pogląd, że wojna wybuchła ze względu na problem niewolnictwa i abolicjonizmu, tymczasem po lekturze książki można stwierdzić, że był to jedna z wielu przyczyn.

Książka pozwala zrozumieć dlaczego Stany Zjednoczone nadal, pomimo upływu ponad 150 lat od zakończenia wojny, są wewnętrznie podzielone.

Wyrazy uznania dla tłumacza p. Michał Stępowskiego, za ogrom i trud pracy, a przede wszystkim za jej efekt.

Rażą nieliczne, ale rzucające się w oczy błędy, które umknęły korekcie.

Zdobywca nagrody Pulitzera, najlepsze jednotomowe opracowanie historii wojny secesyjnej - tak zachęca wydawca do przeczytania tej książki. Ja mogę tylko napisać, że książkę czyta się świetnie i mogę ją polecić. Ba, jej się nie czyta a pochłania, jak najlepszą powieść. W Polsce wzorem książki historycznej są prace P.Jasinicy - J. Mcpherson mu dorównuje, a nawet go przerasta,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Biografia Henryka III Białego ukazuje tego władcę przez pryzmat jego walki z bratem Bolesławem Rogatką. Autor przybliża nam Śląsk po klęsce poniesionej przez monarchię Henryków Śląskich pod Legnicą i bratobójcze walki o panowanie nad tą dzielnicą oraz ich konsekwencje także dla całej Polski. Praca przybliża również losy pozostałych synów Henryka II Pobożnego. W książce opisano również urzędy i kancelarię Henryka III Białego oraz rozwój gospodarczy Księstwa Wrocławskiego. Książka raczej dla miłośników okresu.

Biografia Henryka III Białego ukazuje tego władcę przez pryzmat jego walki z bratem Bolesławem Rogatką. Autor przybliża nam Śląsk po klęsce poniesionej przez monarchię Henryków Śląskich pod Legnicą i bratobójcze walki o panowanie nad tą dzielnicą oraz ich konsekwencje także dla całej Polski. Praca przybliża również losy pozostałych synów Henryka II Pobożnego. W książce...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka napisana przez Marka Światłowskiego - historyka amatora - przybliża dzieje rozbicia dzielnicowego. Pracę moim zdaniem jest solidnym zebraniem rozproszonych po kilkunastu dziełach opisów tego okresu. Autor prowadzi narrację dość płynnie i szybko, a sama książka przybliża ten ważny, acz trudny w naszych dziejach okres. Ponadto autor nie ogranicza się do opisu jedynie najważniejszych władców rozbicia dzielnicowego przybliżając również mniej znanych, czy wręcz zapomnianych książąt piastowskich.
Uważam, że "Rozdrobnienie dzielnicowe w Polsce" warto przeczytać, gdyż uzupełnia wiedzę wyniesioną ze szkoły oraz może się przyczynić do zainteresowania się tą epoką.

Książka napisana przez Marka Światłowskiego - historyka amatora - przybliża dzieje rozbicia dzielnicowego. Pracę moim zdaniem jest solidnym zebraniem rozproszonych po kilkunastu dziełach opisów tego okresu. Autor prowadzi narrację dość płynnie i szybko, a sama książka przybliża ten ważny, acz trudny w naszych dziejach okres. Ponadto autor nie ogranicza się do opisu jedynie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka jest zbiorem 33 artykułów opublikowanych przez prof. J. Wyrozumskiego na łamach literatury historycznej. Czasami czytając kolejny artykuł miałem wrażenie, że czytam ciągle jedno i to samo, a poszczególne prace różniły się niewielkimi niuansami. Przynajmniej w 6 pracach po kolei opisano z jakich części składał się średniowieczny Kraków, ile liczył kościołów, z czego opisy są powtórzeniami - jeżeli czyta się artykuły po kolei, jest to dość męczące.

Książka jest zbiorem 33 artykułów opublikowanych przez prof. J. Wyrozumskiego na łamach literatury historycznej. Czasami czytając kolejny artykuł miałem wrażenie, że czytam ciągle jedno i to samo, a poszczególne prace różniły się niewielkimi niuansami. Przynajmniej w 6 pracach po kolei opisano z jakich części składał się średniowieczny Kraków, ile liczył kościołów, z czego...

więcej Pokaż mimo to