Galus

Profil użytkownika: Galus

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
264
Przeczytanych
książek
264
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
3
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2014 Ray Cluley, Ina Goldin, Christopher Green, Jonathan Lethem, Cixin Liu, K.J. Parker, Gareth L. Powell, John Llewellyn Probert, Mercurio D. Rivera, Brandon Sanderson, Priya Sharma, Jonathan Sherwood, Braulio Tavares, Wiktor Toczinow, Peter Watts
Ocena 7,2
Kroki w niezna... Ray Cluley, Ina Gol...

Na półkach:

Ze względu na obecność opowiadania Cixina Liu zakupiłem „Kroniki w nieznane” tom 10. Ku mojej uciesze otrzymałem zbiór opowiadań na bardzo wysokim poziomie, atrakcyjnie poszerzający znajomość pisarzy SF i fantasy. Ot i jakie opowiadania przyszło mi przeczytać i co o nich sądzę.

1. „Tęsknota za Langalaną” Mercurio D. Rivera
Piękne i wzruszające opowiadanie pełne humanistycznych wartości. Jest to SF koncertujące się bardziej na kwestach socjologiczno-psychologicznych rasy obcych z bardzo ciekawą przypadłością. Przypomina twórczość LeGuin. Bardzo chętnie poczytałbym coś więcej tego autora, niestety nie ma tego wiele.

2. „Zdobycz ojca” Christofer Green
W mojej opinii opowiadanie bardzo słabe, bez większego sensu. Szczęśliwie najkrótsze w całym zbiorze. Nie będę się o nim rozpisywał, bo po prostu nie warto. Jednym słowem nie dla mnie.

3. „Pierworodny” Brandon Sanderson
Moje pierwsze spotkanie z Sandersonem wypadło przyzwoicie. Niby forma krótka, a postacie rozbudowane w sposób perfekcyjny tak, że możemy rozrysować ich potrzeby, motywacje, lęki i radości. Jest to opowiadanie fantasy skupiające się na psychologii.

4. „Wędrująca Ziemia” Cixin Liu
To był główny cel zakupu tej książki i nie zawiódł mnie. Cixin Liu po raz kolejny ukazuje nam prawdziwe SCIENCE fiction. Ludzkość próbuje tu zapobiec końcu świata, mamy możliwość obserwacji tego procesu z perspektywy daleko azjatyckiej, jakież innej niż naszej euro-północnoamerykańskiej. Autor potwierdził, iż to, że postawiłem go w jednym szeregu z Asimovem i Clarkiem, było słuszną myślą.

5. „Szmaciarz” Priya Sharma
Jedno z dwóch najlepszych opowiadań w całej antologii. Opowiadanie o niesprawiedliwości, nierównościach społecznych i nędzy czasów rewolucji przemysłowej. Jeden z niewielu tekstów który sprawił, że podczas czytania czułem ból. Niestety jest to jedyna twórczość autorki przetłumaczony na język polski.

6. „Ostatnia rafa” Gareth L. Powell
Najdziwniejsze jest to, że klimat opowiadania przypominał mi „Gasnące słońca”. Poszukiwanie zakazanej i zapomnianej technologii, zakończenie wręcz technologiczno-mistyczne. Nie zrozumcie mnie źle, tak naprawdę ten tekst wiele z „Gasnącymi słońcami” wiele nie ma wspólnego, ale łezka w oku się zakręciła, kiedy sobie przypomniałem, jak prowadziłem jako mistrz gry pewną grupę szlachciców wchodzących do podziemnego grobowca.

7. „Nurek” Braulio Tavares
Czytanie Nurka było ciekawym doświadczeniem. Tekst kompletny z bardzo interesującym zakończeniem.

8. „Rekin! Rekin!” Ray Cluley
Po przeczytaniu siedmiu bardziej wymagających opowiadań, tekst Cluleya jest miłym odpoczynkiem, a do tego zabawnie napisanym. Czysta rozrywka.

9. „Krzyż św. Jerzego” Wiktor Toczinow
Dobrze się czyta, autor stara się coś sensownego ukazać, tylko historia dość nielogiczna. Toczinow ma potencjał: w skali od jeden do dziesięć dałbym sześć. Niestety muszę postawić zarzut, że łatwo przewidzieć, co się dalej stanie.

10. „Pogromca Smoka z Merebarton” K.J. Parker
Przyszedł czas na fantasy ukazane bardzo naturalistycznie. Nie ma tu wielkiego herosa, który wyrusza w celu pokonania smoka dla sławy, bogactw i kobiet, tylko podstarzałego rycerza muszącego zmierzyć się z niechcianym problemem. Niby fantasy, a takie życiowe.

11. „Nasza krew” Ina Goldin
Na tle pozostałych opowiadań wypada słabo, co nie znaczy, że jest słabe. Więcej tu logiki niż u Toczinowa, lecz zbyt zacne towarzystwo pozostałych autorów deprecjonuje odbiór tekstu. Tak samo jak w przypadku „Krzyża św. Jerzego” daję sześć na dziesięć.

12. „Głębia siwego oceanu” Jonathan Sherwood
Wisienka na torcie. Wspaniałe, zachwycające, pełne napięcia, stuprocentowe SF. Nie potrafię oddać tego, jak to opowiadanie mnie zachwyciło. Niestety, próżno szukać innego tekstu tego autora przetłumaczonego na polski. Jeśli ktoś się zastanawiał, jak przekazać naukę poprzez kulturę, to jest najlepszy przykład. Polecam!

13. „Pułkownik” Peter Watts
Mamy tu SF pisane przez biologa, w związku z czym spotkałem się z oryginalnym podejściem do tematu (może to ja mam zbyt wąski horyzont). Aspekt naukowy jest tutaj dla mnie ciekawy i inspirujący do innego spojrzenia na technologię przyszłości i ścieżkę, którą podąży ludzkość, natomiast fabuła jest dość przeciętna. Mimo to myślę, że sięgnę po Wattsa.

14. „Zatwardziali kryminaliści” Jonathan Lethem
Zdecydowanie bardziej fantasy niż science. Ciekawa historia, ciekawy pomysł, ale nie rzuca na kolana. Interesujący tekst, ale nic więcej nie mogę tu dodać. Minusów raczej też nie znajdę. Poprawne, to opowiadanie znajduje się w bardzo mocnym zbiorze, więc nic więcej .

15. „Dziewięć śmierci doktora Valentine’a” John Llewellyn Probert
Kryminał dla fanów starych horrorów. Osobiście nie czytam kryminałów ani horrorów i Probert mnie do nich nie przekonał, ale myślę, że dla fanów gatunku będzie to nie lada gratka. Dobrze spędziłem czas na czytaniu „laudacji” dla aktora Vincenta Prica.

Ze względu na obecność opowiadania Cixina Liu zakupiłem „Kroniki w nieznane” tom 10. Ku mojej uciesze otrzymałem zbiór opowiadań na bardzo wysokim poziomie, atrakcyjnie poszerzający znajomość pisarzy SF i fantasy. Ot i jakie opowiadania przyszło mi przeczytać i co o nich sądzę.

1. „Tęsknota za Langalaną” Mercurio D. Rivera
Piękne i wzruszające opowiadanie pełne...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Galus

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
264
książki
Średnio w roku
przeczytane
26
książek
Opinie były
pomocne
3
razy
W sumie
wystawione
139
ocen ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
1 479
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
28
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]