rozwiń zwiń

Ściany też mają oczy…

Justyna Justyna
14.09.2016
Okładka książki Zawsze ktoś patrzy Joy Fielding Logo Patronat

Bailey Carpenter to detektyw, która uwielbia swoją pracę i poczucie odpowiedzialności, które na niej ciąży. Całym sercem oddaje się pracy, jednak nie spodziewa się, że podczas jednego ze śledztw, w ciemnych, opuszczonych krzakach zostanie zaatakowana i zgwałcona przez nieznajomego. Od tej pory jej życie zmienia się diametralnie, a każdy napotkany mężczyzna staje się potencjalnym poszukiwanym. Kobieta szuka pomocy u znajomych, sąsiadów, psychologów oraz rodzeństwa, które nigdy się nią nie interesowało. Z każdym dniem Bailey miewa coraz dziwniejsze i mniej zrozumiałe koszmary, przywidzenia i lęki. Zauważa, że lokator z naprzeciwka bacznie obserwuje ją przez lornetkę, a telefony ciągle dzwonią. Poszkodowana, aczkolwiek waleczna i silna kobieta, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie odnaleźć gwałciciela, którego policja nie jest w stanie zlokalizować. Jego głos, zapach, charakterystyczne buty… Jej życie staje się dążeniem do sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Niestety, rzeczywistość nie jest łaskawa, a główna bohaterka staje się coraz bardziej zagubiona i niepewna niczego.

Opis książki od samego początku wydaje się niezwykle intrygujący i tajemniczy, przez co z ogromną chęcią sięgnęłam po lekturę. Kilka pierwszych rozdziałów to typowe wprowadzenie czytelnika w ogólną tematykę książki, zapoznanie z bohaterami, z ich obecną sytuacją oraz wydarzeniami. Akcja książki nie pozostaje jednak monotonna i jednostajna, ponieważ autorka dość szybko wprowadza nas w główny wątek życia Bailey Carpenter i historię, która ją spotkała. Z chwili na chwilę czytelnik przenosi się w sieć intryg, kłamstw, niebezpieczeństw oraz obłędu, w jaki wpada zgwałcona bohaterka. Wszystko nabiera zupełnie innego, nieokreślonego i nieprzewidywalnego sensu.

Cała przedstawiona opowieść to szukanie prawdy, winnego mężczyzny oraz sprawiedliwości, która omija bohaterkę szerokim łukiem. „Zawsze ktoś patrzy” to książka, która pochłania czytelnika i przejmuje wszystkie jego zmysły. W pewnym momencie zatracamy się, a akcja dziejąca się na kartach powieści to priorytet, który musimy jak najszybciej rozwiązać. Stajemy się detektywami oraz policjantami, którzy na własną rękę szukają i typują winnego. I jak się okazuje, gwałcicielem okazuje się osoba, która nie przeszła nam nawet przez myśl. Z mojej strony jest to ogromny plus dla autorki, bo nie każdemu ta sztuka wychodzi.

Do tej pory nie miałam okazji czytać nic spod pióra owej autorki i muszę przyznać, że jej powieść przeniosła mnie w zupełnie inny świat, pełen sensacji oraz wątków kryminalnych i obyczajowych. Dodatkowo, bardzo odpowiada mi jej styl pisania a bohaterowie są różnorodni i świetnie wykreowani. Intrygi zazębiają się, tajemnice są idealnie zatopione w treści, a tło powieści przez cały czas podsyca w czytelniku dreszczyk niepewności i niebezpieczeństwa. Jestem przekonana, że wkrótce znów sięgnę po książkę Joy Fielding i po raz kolejny przeniosę się w wykreowaną przez nią odrębną, specyficzną i tak emocjonującą rzeczywistość.

Justyna Ziemińska