Światło religii

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski
25.06.2015
Okładka książki Oddech Boga Jeffrey Small Logo Patronat

Pierwsze co przychodzi na myśl po przeczytaniu tego, co wydawca umieścił na okładce, to jedno nazwisko. Dan Brown. Wprawdzie Jeffrey Small w „Oddechu Boga” dotyka podobnych kwestii jakich jego amerykański kolega, robi to zupełnie inaczej, choć równie dobrze. A może nawet lepiej.

Gdy w grę wchodzi historia pochodzenia Jezusa, porównania do Browna nasuwają się same. To on zbudował swoją sławę na igraniu z chrześcijaństwem i jego dziedzictwem. I gdy Brown inspirował się wydawnictwem „Święty Grall. Święta krew”, Small skupił się na kilku religiach. Buddyzm oraz islam są tak samo ważne w „Oddechu Boga” jak chrześcijaństwo, a sama książka to nie tylko thriller, ale także ciekawa lekcja pokory.

Fabuła powieści koncentruje się wokół szeroko rozumianych poszukiwań. Z jednej strony, główny bohater - Grant Matthews stara się odnaleźć teksty, które mogą zatrząść w posadach współczesnym Kościołem Katolickim, a z drugiej, sam szuka odpowiedzi o sens życia. Może to brzmi górnolotnie i wyszukanie, ale w „Oddechu Boga” nie znajdziemy cytatów mówiących „jak żyć”. Prędzej intrygujący przekrój przez religie świata i to, jak odcisnęły one swoje piętno na dzisiejszym postrzeganiu Boga przez chrześcijan. Na kartach powieści najwięcej jest buddyzmu, ale swoje miejsce znalazł tam także islam.

Small rzuca swojego bohatera w sam środek… niczego. Matthews ląduje w starym klasztorze i tam, dochodząc do siebie po wypadku, powoli odkrywa, gdzie mogą znajdować się tajemnicze teksty. Oczywiście „Oddech Boga” to thriller więc musiała pojawić się pomoc w postaci pięknej kobiety. Dziennikarka Kristine Misaki została wprowadzona do fabuły w logiczny i ciekawy sposób, więc czytelnik nie czuję, że pisarz „wciska” ją na siłę bo tego wymaga konwencja. Niestety w przypadku antagonisty tak już nie jest. To oczywiste, że gdy niewygodna prawda ma ujrzeć światło dzienne, ktoś będzie starał się powstrzymać głównego bohatera. W tym wypadku jest to były żołnierz, który samym swoim wyglądem ma przypominać piekielne demony. Small poszedł w tym wypadku na łatwiznę, choć nie odbiera to przyjemności z lektury. I nie jest to rzecz jasna jedyna niedogodność na drodze do prawdy.

„Oddech Boga” to sprawny miszmasz, który czyta się jednym tchem. Dodatkowo, zawiera w sobie potężną dawkę mistycyzmu oraz akcji, a ta nie zwalnia nawet w jednym momencie. To debiut, którym warto się zainteresować.

Bartosz Szczygielski

Recenzja książki "Oddech Boga", Jeffrey Small, Czwarta Strona, 2015