Władca Pierścieni

Myrkul Myrkul
09.10.2014
Okładka książki Phil Jackson. 11 pierścieni Hugh Delehanty, Phil Jackson

Na pierwszy rzut oka Phil Jackson nie wyróżnia się niczym poza wysokim wzrostem. Ot siwowłosy, elegancko ubrany staruszek, o starannie przystrzyżonej czuprynie, bródce i wąsach. Rzadko unosi głos, w porównaniu ze swoimi kolegami po fachu stanowi oazę spokoju za linią boczną. Jednak ten mężczyzna to najwybitniejszy trener w historii koszykarskiej ligi NBA, jeśli za kryterium przyjmujemy liczbę mistrzowskich pierścieni. Prowadzone przez niego drużyny zdominowały dwie dekady na przełomie wieków, zdobywając w tym czasie 11 z 20 możliwych tytułów mistrzowskich.

Fanom koszykówki nie trzeba przedstawiać tego dżentelmena. W latach 90. potrafił wydobyć wszystko, co najlepsze z Michaela Jordana i jego Chicago Bulls, tworząc jedną z najlepszych drużyn w historii ligi. W XXI wieku przejął naszpikowaną gwiazdami drużynę z Los Angeles i zdołał poukładać gwiazdorskie ega na tyle, by zdobyć najwyższą nagrodę. I wreszcie pod koniec ubiegłej dekady wrócił do miasta Hollywood, gdzie na ruinach swojej poprzedniej mistrzowskiej ekipy zbudował zupełnie nową.

Phil Jackson w przyszłym roku skończy 70 lat, jednak ani myśli o emeryturze. W tej chwili zarządza koszykarskimi operacjami w New York Knicks. Jednak w książce, która trafia właśnie do naszych rąk dzięki wydawnictwu SQN dowiemy się tylko o tych dwóch poprzednich dekadach. Swoją autobiografię, pisaną z ghostwriterem Hugh Delehantym, Jackson doprowadza do sezonu 2010-2011, ostatniego z Lakers, po którym pozornie przeniósł się na emeryturę. I to właśnie z tej perspektywy podsumowuje swoją koszykarską karierę, która zaczęła się w latach 70., kiedy stanowił ważne ogniwo w mistrzowskich zespołach nowojorskich Knicks.

Nie jest to jednak tylko książka o koszykówce. Momentami można wręcz odnieść wrażenie, że koszykówka jest tylko pretekstem. Jackson, nazywany często "Zen Master", wykorzystuje historie koszykarskie, by przemycić nieco własnej filozofii. Wykłada czytelnikowi swoją ogólną teorię przywództwa, a następnie opisuje jej praktyczne zastosowania w kolejnych inkarnacjach Chicago Bulls i LA Lakers. Te drużyny prezentuje nam nie tylko jako problemy taktyczne, ale i jako problemy organizacyjne, które każdy z nas może z łatwością odnieść do swojego życia.

Od lidera tak lepszego od współpracowników, że nie potrafi im zaufać (Michael Jordan na początku lat 90-tych), konflikt pokoleń (Bulls końca lat 90.), niespokojne duchy (Dennis Rodman) po dwóch samców alfa w jednej organizacji (Shaquille O'Neal i Kobe Bryant w Lakersach początku ubiegłej dekady). To wszystko możemy znaleźć również w firmach, urzędach czy korporacjach. A całość podlana jest eklektycznym sosem filozofii Jakcsona, która łączy w sobie elementy chrześcijańskie z wątkami buddyjskimi i naukami szamanów Indian Dakota, w Polsce znanych jako Siuksowie.

Choć opowieść spisana jest chronologicznie, nie wszystkie elementy potraktowane są tu równie dokładnie. Zawiodą się czytelnicy, którzy spodziewaliby się pikantnych szczegółów z prywatnego życia Jacksona. A nazbierałoby się ich pewnie sporo, bo ma na swoim koncie dwa nieudane małżeństwa i romans z córką właściciela Lakersów i to w czasie, gdy dla Lakersów pracował. Wspomina o tym jednak mimochodem. Nie znajdziemy również zbyt wielu informacji na temat jego krótkiej kariery trenerskiej na Portoryko.

Jackson nie ujawnia też zbyt wielu tajemnic szatni. Jasne, wspomina o konfliktach Kobiego z Shaqiem, ale nie ma tam nic, czego media i obaj główni zainteresowani by nie powiedzieli. Wszystkie anegdotki zza kulis stanowią raczej ilustrację kwestii związanych z przywództwem.

Nie można jednak powiedzieć, by Jackson nudził. Książka „11 PIerścieni” to pasjonująca opowieść o dwóch dekadach w NBA z perspektywy człowieka, który miał ogromny wkład w ich ukształtowanie. Fani koszykówki stanowczo powinni zapoznać się z tą pozycją.

Tłumaczeniem książki zajął się Michał Rutkowski, autor bloga „Supergigant” oraz ukazujących się niegdyś w „Gazecie Sport” felietonów „Fruwając pod koszem”. Jest świetnym znawcą NBA i dzięki temu podołał trudnemu zadaniu, nie potykając się na terminologii koszykarskiej. Poradził sobie też świetnie z niełatwymi na pewno fragmentami filozoficznymi i choć przydarzyły mu się małe potknięcia (USC to nie jest Uniwersytet Południowej Karoliny tylko Południowej Kalifornii), to jednak nie zaburzają one odbioru całości.

Krzysztof Krzemień