rozwiń zwiń

Finanse „od kuchni”

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
01.07.2014
Okładka książki K.I.S.S Tomasz Prusek Logo Patronat

Jak wyglądają kulisy wielkich finansów? Niezwykle ponuro. Afery, zmowy, wyniszczanie konkurencji i ludzi. Taki obraz krajowej (i po trosze światowej też) finansjery stara się przynajmniej pokazać nam Tomasz Prusek, dziennikarz ekonomiczny i komentator giełdowy. Jego powieść „K.I.S.S.” to historia kobiety, która chciała stać się Batmanem świata wielkich pieniędzy, walczącym ze złem, trawiącym krajowe spółki oraz giełdę. Kto chce się przekonać, czy jej się udało?

Książka Pruska to w założeniu powieść sensacyjna, której akcja rozgrywa się w środowisku naszej rodzimej finansjery, wszelkiej maści spółek i funduszy. Nie zabrakło w niej nawiązań do poprzedniego ustroju i służb, które dbały o jego bezpieczeństwo. Pojawia się także wątek polityczny i miłosny, choć w formie szczątkowej. „K.I.S.S.” porusza mroczną stronę pracy w korporacjach, których zadaniem jest obracanie pieniędzy ludzi, powierzających im swe oszczędności życia. Olga Kirsch, główna bohaterka książki, jest wyjątkowo dobrze rokującą finansistką, która w pewnym momencie zaczyna kierować się w swych poczynaniach nie logiką swych zwierzchników (zarobić jak najwięcej), ale swym własnym sumieniem. Jak się okazuje, nie wszystkim to na rękę. Szczególnie agresywnie na jej poczynania reaguje szara eminencja rynku – niejaki Goss, mający powiązania polityczne z obecną i poprzednią władzą. Taka konfrontacja nie może skończyć się dobrze. W grze o miliony udział bierze także gruba ryba z Wall Street, którą łączy sentymentalny związek z Warszawą i Olgą.

Prusek zafundował swoim czytelnikom niezły misz-masz fabularny – intrygę, zdradę, wątek historyczny i miłosny. Szkoda tylko, że poza tematyką mu bliską (finansami) jest on strasznie sztuczny i przewidywalny. Łatwo bowiem już na początku zorientować się, ku czemu wszystko zmierza, mimo starań autora, by sprawę skutecznie schować pod fachowym, finansowym żargonem. Szkoda, bo zapowiadało się naprawdę ciekawie.

Wielbiciele intrygi z „miliardami dolarów i złotych” w tle zapewne będą historią Pruska zachwyceni.

Bartek `barneej` Szpojda