rozwiń zwiń

Kości

Tetiisheri Tetiisheri
21.06.2014
Okładka książki Wirusy Brendan Reichs, Kathy Reichs Logo Patronat

Szukasz interesującego kryminału z wątkiem paranormalnym, szybką akcją, zaskakującymi zwrotami i pisanego lekkim piórem? Bez wahania sięgnij po „Wirusy” Kathy Reichs – autorki powieści, na podstawie której nakręcono słynny serial „Kości”, emitowany także w Polsce.

Niewielka opuszczona wysepka w Karolinie Południowej. Tory i trójka jej przyjaciół trafiają na nią niezupełnie przypadkowo. Dokonują niesamowitego odkrycia w postaci kości, które okażą się kluczem do skomplikowanej zagadki sprzed czterdziestu lat. Trop prowadzi do niewyjaśnionej zbrodni na Kathrine Heaton. Nastolatkowie prowadzą śledztwo na własną rękę, a niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem. Dochodzą do tego tajne eksperymenty i groźny wirus.

Pierwszoosobowa narracja prowadzona przez Tory - główną bohaterkę powieści - to strzał w dziesiątkę. Oczarowała mnie dobroć oraz troska o innych emanujące z nastolatki. Kathy Reichs stworzyła naprawdę dobry portret postaci, który - według mnie – jest mocnym atutem „Wirusów”.

Szybkie tempo następujących po sobie wydarzeń i nieprzewidywalność to kolejne cechy charakterystyczne tego tytułu. Powieść pochłania się błyskawicznie, co jest niewątpliwie zasługą zaskakujących zwrotów akcji.

„Wirusy” to połączenie kilku gatunków literackich. To przede wszystkim typowa historia kryminalna – jest morderstwo, są przestępcy i policja. To także opowieść z wątkiem paranormalnym – wszystko za sprawą niebezpiecznego wirusa. W książce nie zabraknie również elementu romantycznego. Nie odgrywa on w powieści pierwszoplanowej roli, a wręcz przeciwnie nakreślony jest z delikatnością i idealnie dopełnia całości.

Kathy Reichs stworzyła historię, która niewątpliwie przypadnie do gustu zarówno entuzjastom ciekawej sensacji, jak i fanom dobrej młodzieżowej fantastyki. To także powieść, która z pewnością spodoba się miłośnikom „Kości”. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że autorka zdecydowała się na przedstawienie tego gatunku z nieco innej perspektywy. W „Wirusach” głównymi bohaterami nie są dorośli, doświadczeni naukowcy. W zamian jest tu grupa nastoletnich przyjaciół zafascynowana przede wszystkim biologią, ale także nauką w ogólnym tego słowa znaczeniu.

„Wirusy” to świetna powieść Kathy Reichs. Warto dodać, że stanowi ona pierwszy tom serii skierowanej do młodzieży fascynującej się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu medycyny sądowej. W powieści znalazłam wszystkie te elementy, które sprawiają, że czytam z zapartym tchem i nieustannym zaciekawieniem. Bardzo dobrze wykorzystany pomysł na fabułę, fantastyczna kreacja postaci, szczególnie głównej bohaterki, lekkie pióro i pierwszoosobowa narracja.

Agnieszka Stolarczyk