rozwiń zwiń

Przyjaźń według Mikołajka

Monika Adamczyk Monika Adamczyk
02.12.2013
Okładka książki Rozrywki Mikołajka praca zbiorowa

Są tacy, co uważają, że „Mój pierwszy Mikołajek”, to nie Mikołajek w ogóle i nie ma sensu czytać go dzieciom, skoro nie można przekazać sedna dzieła Rene Goscinnego. Cóż, ja będę się z kolei upierać, że jak najbardziej warto.

Oba wydane dotychczas tomy, „Najnowsze przygody Mikołajka” i „Rozrywki Mikołajka”, powstały na podstawie francuskiego animowanego serialu. Bajka, choć niezbyt uchwytnie puszczana w polskiej telewizji, stała się dostępna na DVD. Z córką poznałyśmy ją jednak dopiero po lekturze książki. I była to miła niespodzianka poznania ekranizacji znajomej lektury. Ta seria Mikołajka przeznaczona jest dla najmłodszych. Nie oszukujmy się, oczywiście nie jest to tym samym, co lektura Rene Goscinnego. Nie uważam jednak, że cztero- czy pięciolatek musi koniecznie czekać kilka lat, by w ogóle poznać tego kultowego bohatera. „Najnowsze przygody Mikołajka” i „Rozrywki Mikołajka” to dobry wstęp, a przy okazji świetna lektura dla dziecka. Abstrahując od „prawdziwego Mikołajka”, jest to po prostu super książka dla maluchów. W książeczkach jest wszystko, co dziecko lubi. Obrazki, jak z bajki, duże litery, śmieszne historyjki, prawdziwe problemy i kłopoty dzieci w wieku szkolnym… Wymieniać, by tu naprawdę można sporo owych walorów. Na koniec, myślę, że również odnajdziemy i to, za co w ogóle kochamy Mikołajka (z wszystkich możliwych przedstawień tego bohatera).

W nowym tomie „Rozrywki Mikołajka”, poznajemy dwie przygody małego Mikołaja i jego kumpli. W pierwszej planują wielki mecz, choć szkolne przewinienia nieco będą krzyżować ich plany. W drugiej przyjeżdża nowy uczeń z Anglii, George, a Mikołajek dowiaduje się sporo na temat przyjaźni.

Jest to naprawdę ekstra lektura, w sam raz dla maluchów, nawet przedszkolnych. Mikołajek gwarantuje świetną zabawę, dobry humor, fajne przygody. A przede wszystkim uczy. Najwięcej o przyjaźni, bo najważniejszy jest „duch zespołu”.

Monika Samitowska-Adamczyk