Walka o szczęście

Wojtek Wojtek
26.02.2024
Okładka książki Czarownica z Bostonu Chris Bohjalian

„Ponieważ wiedzieli. Wiedzieli, co się kryje w dziczy, i zdawali sobie sprawę, że to, co się kryje w nich samych, jest jeszcze bardziej dzikie. Dobre uczynki same w sobie nie mogły niczego zmienić – grzech pierworodny nie był urojeniem, predestynacja nie była bajką – choć bywały znakiem”.

Kiedy tylko zobaczyłem zapowiedź książki pod tytułem „Czarownica z Bostonu”, to wiedziałem, że chcę ją przeczytać. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Moją uwagę przyciągnęły zarówno okładka, jak i tytuł. Byłem bardzo ciekaw tej historii. Po skończonej lekturze mogę z czystym sumieniem napisać, że jest to rewelacyjna powieść, którą bez wątpienia wszystkim polecam. Lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Chciałem jak najszybciej skończyć czytanie, aby poznać zakończenie całej historii. Z drugiej zaś strony chciałem jak najdłużej rozkoszować się stylem i językiem autora i chłonąć zdanie po zdaniu.

„Czarownicę z Bostonu” napisał Chris Bohjalian. Jest on autorem licznych książek i zdobywcą wielu nagród. Wielokrotnie jego powieści doceniał „New York Times”.

Akcja powieści rozgrywa się w 1662 roku w Bostonie. Główną bohaterką jest Mary Deerfield, młoda kobieta, która doświadcza przemocy ze strony swego męża Thomasa. Mary ma już dość bicia i licznych upokorzeń. Postanawia się rozwieść. Jednak w ówczesnym Nowym Świecie było to prawie niemożliwe. Boston miał być osadą, która pielęgnuje cnotę i buduje nowe społeczeństwo. Zgnilizna moralna i upadek obyczajów miały pozostać daleko w Anglii. Tutaj, w kolonii, mieszkańcy mieli wieść czyste i skromne życie, zgodnie z nakazem Pisma Świętego.

Mary ma świadomość tego wszystkiego, mimo to postanawia jednak spróbować. Znajduje wsparcie u swoich rodziców, którzy wydają się rozumieć jej decyzję i motywy za nią stojące. Co przyniesie proces sądowy? Czy sędziowie uwierzą kobiecie, która ośmieliła się oskarżyć własnego męża? Thomas jest bogatym i wpływowym członkiem społeczności. Jego słowa wszyscy traktują poważnie, tymczasem zeznanie Mary wkrótce obraca się przeciwko niej.

W tym miejscu zrobię małą dygresję. Wielkie brawa dla autora za oddanie realiów epoki. Czytając tę książkę, niemal przeniosłem się w czasie. Wyraźnie widać, że Boston z XVII wieku nie był tylko tłem samej historii. Dowiadujemy się, co ludzie w tamtym czasie jedli, w co wierzyli, jak się ubierali i jak spędzali czas. Poznajemy ich system wartości i sposób postrzegania świata. Jest to wszystko naprawdę fascynujące. Chociaż tytuł ten jest reklamowany jako thriller, pasuje także określenie powieść obyczajowa.

Kolejny plus za kreację postaci głównej bohaterki. Mary jest osobą niejednoznaczną. Bez wątpienia cierpi w małżeństwie i ma ogromne pragnienie, aby ten stan rzeczy uległ zmianie. Czy będzie to jednak możliwe? Czy proces sądowy pójdzie po jej myśli? Co jeśli sędziowie nie dadzą wiary jej słowom? Do czego doprowadzi Mary jej postanowienie odejścia od męża?

Nie chcąc zdradzać zbyt dużo fabuły, napiszę, że autor umiejętnie stopniuje napięcie, a na koniec potrafi zaskoczyć czytelnika. Ja w tej historii przepadłem od pierwszej do ostatniej strony. Wiele zaś zdań to prawdziwe perełki, które chciałoby się zapamiętać i cytować przy różnych okazjach.

„Czarownica z Bostonu” to według mnie rewelacyjna powieść, którą czytałem z wypiekami na twarzy. Zarówno sama historia, jak i język i styl autora są na bardzo wysokim poziomie. Dbałość o tło obyczajowe sprawia, że poczułem atmosferę panującą w Bostonie w roku 1662. Zdecydowanie polecam wszystkim tę książkę. Czas poświęcony na jej przeczytanie z całą pewnością nie będzie czasem straconym. Zazdroszczę wam, że ta lektura dopiero przed wami.

Wojciech Sobański