Ta żaba nie wymaga całowania

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
15.02.2024
Okładka książki Asystentka złoczyńcy Hannah Nicole Maehrer

Słodsza niż krówka ciągutka Evie Sage, zaaferowana potrzebą utrzymania całej rodziny, przyjmuje ofertę pracy dla najniebezpieczniejszego człowieka w całym królestwie Rennedawn – Złego. Odważnie dołącza do kadry ponurego dworu, gdzie bywają dni, że na jej biurku leżakują zwłoki i trzeba naprawdę się postarać, aby nie wdepnąć w beztrosko porzucone gałki oczne. Zagubione pinezki to przy tym pikuś!

Z dnia na dzień bohaterka zaczyna orbitować w przestrzeni Złoczyńcy, będąc zarazem wsparciem, głosem pragmatyzmu, szeptem empatii, i zanim się obejrzy, staje się poskramiaczką chaosu oraz powstrzymywaczką szefa przed nadmierną liczbą morderstw w afekcie. Gdy nad Złym zbierają się wyjątkowo ciemne chmury, Evie zaczyna podejrzewać, że jej mrocznemu, marudnemu, ale jakże atrakcyjnemu szefowi może grozić niebezpieczeństwo straszniejsze od niego samego. Postanawia ruszyć w teren i sabotować wszelkie działania skierowane przeciwko Złemu. Czy gra będzie warta świeczki?

Pragnęłam przeczytać coś do bólu nieoczywistego, więc zainwestowałam swój czas w historię osobistej asystentki złoczyńcy, która odczuwała kurczącą się potrzebę normalności. W historii tej miesza się średniowieczny klimat z elementami nowoczesności, magia z codziennością, magiczne stworzenia i całkowicie ludzkie emocje. Przyznam szczerze, początkowo nie mogłam się wgryźć w narrację, jakby autorka nie potrafiła zdecydować się co do sposobu prowadzenia opowieści. Lecz później dzieje się magia – poznajemy otaczających bohaterkę współpracowników, a także naszego Złoczyńcę.

Ogromnym argumentem za pochłonięciem tej historii jest szpaler genialnych postaci drugoplanowych, takich jak treser smoków Blade, uzdrowicielka Tatiana czy kucharz Edwin, który jest ogrem w okularach. Sama postać Złego i jego historia powodują, że przewracamy strony z szybkością światła. Rozdziały pisane z jego perspektywy są zdecydowanie tymi najbardziej wyczekiwanymi. Facet to chodzący grzech, dosłownie, a wykładnikiem jego humoru jest ilość uciętych głów zwisających nad głównym wejściem do dworu. Mimo to ma swoją jasną stronę, słabość do Evie, oraz nietypowego przyjaciela – żabę z koroną na głowie i tabliczką, dzięki której trafnie reasumuje sytuację niczym juror w „Tańcu z gwiazdami”.

Wiem, że najsłabszym ogniwem książki wydaje się sama bohaterka, ale powściągnijcie swoje smoki i dajcie jej rozwinąć skrzydła. Zakończenie jest najmocniejszym punktem książki, dlatego już wyczekuję kolejnego tomu. Więc jeśli szukasz książki, która wciągnie cię w grę wypatrywania zdrajcy na każdym rogu, i lubisz fakt, że bohaterowie to istne bestie chaosu, to będziesz bawić się wyśmienicie podczas czytania. A przecież o to właśnie chodzi!

Anna Gajewska