Demony, które budzą się pod ziemią

Wojtek Wojtek
22.11.2023
Okładka książki Wyrobisko Ewa Przydryga, Małgorzata Oliwia Sobczak

„Z pewną ulgą wypuściła powietrze i wzięła kilka szybkich haustów powietrza. Starała się nie myśleć o jaskini. O labiryncie korytarzy, które mogły się zapaść. O tym, jak głęboko pod ziemią się znajdowała. O tym, ile istnień zabrała ze sobą”.

Któż z nas nie słyszał o słynnej kopalni soli w Wieliczce. Jest to bodaj najbardziej znana atrakcja turystyczna w Polsce. Każdego roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Kilometry podziemnych korytarzy, górnicze wyrobiska, a nawet jeziora – tak wygląda kopalniany krajobraz. Krajobraz, który kojarzymy z miłym turystycznym wypadem i smakiem soli.

Wyobraźmy sobie jednak, że w tej scenerii dochodzi do morderstwa. Właśnie to wyobraziły sobie bowiem Małgorzata Oliwia Sobczak i Ewa Przydryga. Znane polskie autorki kryminałów wspólnie napisały powieść pod tytułem „Wyrobisko”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa W.A.B. Szczerze mówiąc, byłem bardzo ciekaw tego tytułu z kilku powodów. Przede wszystkim zastanawiałem się, jak sprawdzi się ten pisarski duet. Nie ukrywam, że bardzo lubię książki zarówno Sobczak, jak i Przydrygi. Wiele z nich miałem przyjemność zrecenzować. Przed lekturą „Wyrobiska” miałem lekkie obawy, czy ta książka pisana „na cztery ręce” będzie równie dobra. Całe szczęście okazały się one bezpodstawne. Po drugie zastanawiałem się, jak autorki wykorzystają miejsce akcji. Czy sprostają temu niełatwemu zadaniu – bardzo ograniczona przestrzeń i krótki czas, w którym rozgrywają się wydarzenia. To nie dni czy miesiące, lecz ledwie kilka godzin.

Po skończonej lekturze jestem pewien jednego – Małgorzata Oliwia Sobczak i Ewa Przydryga po raz kolejny udowodniły, że naprawdę umieją opowiadać historie. Pozwólcie, że zwrócę także uwagę na bardzo sugestywną okładkę książki. Nasz wzrok przykuwają kryształki soli, dopiero po chwili dostrzegamy także krew. Wszystko to razem jest bardzo sugestywne.

Lokalna ekipa telewizyjna ma nagrać w wielickiej kopalni soli dokument. Aby nikt im nie przeszkadzał, umawiają się na dzień, w którym kopalnia będzie zamknięta dla turystów. Pod ziemię zjeżdża osiem osób. Każda z nich znalazła się tam z jakiegoś konkretnego powodu. Każda z nich ma swoje sekrety i tajemnice. Czy jednak każda z nich mogłaby zabić? Podczas nagrywania dochodzi do wybuchu. Wszyscy są skonsternowani. Wkrótce w jeziorze znajdują zwłoki Leona, który razem z nimi zjechał pod ziemię. Kto i dlaczego go zabił? Czy będą kolejne ofiary? Jak wydostać się z kopalni, która zamienia się w śmiertelną pułapkę? Ciemności potęgują lęk, a pozostali przy życiu zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą ufać sobie nawzajem.

W miarę rozwoju fabuły poznajemy bliżej każdą z ośmiu osób. Tak naprawdę wszyscy są jednakowo ważni, chociaż nasza uwaga skupia się na jednej rodzinie. Iwona i Witold są małżeństwem, jednak ich związek przechodzi poważny kryzys. Mężczyzna podejrzewa żonę o romans i jest z tego powodu bardzo, ale to bardzo niezadowolony. Córka Iwony Iga coraz gorzej dogaduje się z matką. Ojczyma wręcz nie toleruje. Ma dość zakłamania, w jakim wszyscy żyją. Chce się wyrwać z domu. Obmyśla w tym celu przebiegły plan. Jednak nie wszystko idzie tak, jak to sobie zaplanowała. Tymczasem Witold skrywa przed Iwoną wstydliwy sekret. W tajemnicy oddaje się swoim najskrytszym fantazjom.

Okazuje się, że wszyscy bohaterowie „Wyrobiska” są ze sobą powiązani. To właśnie ta sieć wzajemnych powiązań i zależności będzie kluczem do odpowiedzi na pytanie: kto zabił? Dlaczego Leon zginął? Małgorzata Oliwia Sobczak i Ewa Przydryga zabierają nas w podróż nie tyle w głąb kopalni, co w głąb ludzkiej duszy. Nie gwarantują jednak, że spodoba nam się to, co tam znajdziemy.

„Wyrobisko” to naprawdę bardzo dobra książka, która z pewnością przypadnie do gustu nie tylko wszystkim fanom autorek, lecz także szukającym ciekawego kryminału. Jedyny zarzut, jaki można wysunąć pod jej adresem, to taki, że nieco za szybko się kończy. Oczekiwałbym być może jeszcze bardziej pogłębionych portretów Iwony i Leona, którzy… w tym miejscu kropka, aby nie zdradzać fabuły. Powieść polecam, ale lepiej nie czytajcie jej tuż przed zwiedzaniem kopalni soli w Wieliczce.

Wojciech Sobański