rozwiń zwiń

Irina zje szprotki

chybarecenzent chybarecenzent
09.09.2022
Okładka książki Skrawki dla Iriny Waldemar Bawołek

Praca pisarza nie uchodzi za zajęcie równe etatowi w firmie. Nie dość, że taki pan pisarz może siedzieć w piżamie cały dzień, to jeszcze nie musi czekać do dwunastej, aby zacząć pić. Gdzie tu cierpienie? Gdzie głęboko skrywana nienawiść do przełożonego? Nie może być tak, że Kowalski od ósmej klęczy przed komputerem w biurze, a ten stawiacz liter i kropek (a czasem nawet przecinków) śpi do jedenastej. I nawet naczyń nie pozmywa czy też śmieci nie wyniesie, bo przecież twierdzi, że pracuje. Ważne, że siedzi w domu, więc równie dobrze może zrobić coś konstruktywnego. Poza tym nie można zbyt długo wpatrywać się w białą kartkę na ekranie, gdyż od tego psują się oczy. Każdy to wie. Ale problemów bywa więcej, o czym doskonale wie Waldemar Bawołek.

„Skrawki dla Iriny” to momentami romans, a czasami powieść autobiograficzna. Głównych bohaterów mamy dwóch: Robotnika i Pisarza. Obaj smalą cholewki do Rozalki, która często i chętnie odpina podwiązki przed mężczyznami z Ciężkowic (a może i okolic). Powieść dosyć szybko przybiera nieoczekiwany obrót, gdy dowiadujemy się, że Pisarz nie żyje. Został zamordowany lub popełnił samobójstwo w pobliskiej kwiaciarni. W sumie to nie do końca wiadomo. Nie przeszkadza to jednak autorowi przybliżyć nam myśli Pisarza, gdyż akcja przeplatających się myśli głównych bohaterów nie dzieje się chronologicznie. Sam autor wspomina, że w jego prozie „czas nie ma ciągłego i jednokierunkowego przebiegu”.

Myślę, że ze spokojną głową możemy założyć, że Pisarz to alter ego Waldemara Bawołka. Dzięki temu uwagi wygłaszane przez bohatera „Skrawków dla Iriny” są podwójnie interesujące i przejmujące. Stopniowo poznajemy perspektywę jedynego pisarza we wsi. Gdzie rodzina namawia chłopka do zajęcia się czymś pożytecznym, a znajomi ze strachu przed znalezieniem się w kolejnej książce przechodzą na drugą stronę ulicy. Dopiero wyjazd z Ciężkowic pokazuje, jak wiele znaczy proza Pisarza poza granicami wioski.

Robotnik z kolei to ceniony fachowiec. Wręcz przymusza się go do awansu. Jego praca jest widoczna i namacalna, tak jak położony świeży asfalt. W zestawieniu z Pisarzem widzimy, że to właśnie pracownik fizyczny jest uznanym mieszkańcem Ciężkowic. Kimś, z kim można się napić piwa i pogadać o niedawnym morderstwie. Chociaż nawet wtedy Robotnik myśli tylko o pięknej i zmysłowej Rozalce.

„Skrawki dla Iriny” to rzucony przez komika żart, którego nikt nie rozumie. To pastisz, ironia i groteska w jednym. W końcu najnowsza książka Bawołka to śmiech przez łzy i podsumowanie własnej kariery pisarskiej. Ilość włożonych tutaj uczuć i złotych myśli spokojnie starczyłaby na kilka arcydzieł. Niech więc was nie zmyli grubość, gdyż wszystko tutaj jest skondensowane i na właściwym miejscu. Czysta przyjemność z obcowania z literaturą.

„Skrawki dla Iriny” to książka, o której myśli się jeszcze długo po jej zakończeniu. Już teraz wiem, że kiedyś jeszcze do niej wrócę. Prawdopodobnie nie wyłapałem wszystkiego, a Bawołek wyjątkowo chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami o własnej karierze (i nie tylko). Może ma rację, że aby zostać pisarzem, „trzeba być pięknym, młodym, seksownym, długowiecznym i wysportowanym”, ale mimo wszystko nie oceniajcie książki po zdjęciu pisarza na okładce. Możecie wtedy przegapić niesamowitą przygodę.

Michał Wnuk