rozwiń zwiń

Sport to zdrowie

KenGoKang KenGoKang
07.03.2022
Okładka książki Jak to działa? Sport Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka

Niedawno zakończyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, jest to więc idealna okazja, żeby porozmawiać z dziećmi o sporcie. Najnowsza książka z serii „Jak to działa?” wprowadza najmłodszych czytelników w tajniki sportowego świata. Po raz kolejny otrzymujemy więc starannie wydaną, przepełnioną dynamicznymi, barwnymi ilustracjami pozycję, jaka zadowolić może nawet najbardziej dociekliwe, żądne wiedzy umysły.

Sport to nie tylko zawody, w których biorą udział profesjonaliści. Na samym wstępie otrzymujemy więc garść informacji na temat zmian, jakie zachodzą w naszym ciele podczas ćwiczeń. Kiedy uprawiamy sport, w naszym mózgu wytwarzają się endorfiny, odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia. Poprawia się nasza kondycja, sylwetka. Cóż więcej trzeba, żeby zachęcić młodzież do uprawiania sportu?

Niewielka objętościowo publikacja podzielona została na trzy części: „Po co nam sport?”, „Przeżywanie sportu” oraz „W sklepie sportowym”. W pierwszej z nich poznajemy rodzaje sportów, uprawianych latem i zimą. Drugi rozdział poświęcony został starożytnym i nowożytnym igrzyskom olimpijskim, a także sportom, które gromadzą tłumy, ale są mniej popularne w naszym kraju: krykietowi i Formule 1. Ostatnia część opowiada o historii piłki nożnej oraz innych grach zespołowych, w których gra się piłką (szczególnie ciekawie prezentują się fragmenty dotyczące mniej u nas znanego futbolu amerykańskiego), sportach rakietowych, sportach walki, sportach rowerowych i wreszcie wybitnych sportowcach.

Sądzę, że rzut okiem na powyższe zagadnienia pozwala pokrótce zorientować się w zawartych w publikacji treściach. Książka Nikoli Kucharskiej doskonale nadaje się dla dzieci, uczęszczających do przedszkola bądź dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Chociaż zawarte w niej informacje z pewnością okażą się dla niektórych dorosłych dość oczywiste, również wspólna lektura może sprawić starszym czytelnikom sporo radości.

Kolejna odsłona serii „Jak to działa?” nie zawodzi. Nasza Księgarnia przyzwyczaiła swoich odbiorców do starannie i elegancko wydanych publikacji, w których treść zostaje doskonale dostosowana do wieku młodych czytelników, traktowanych z należytym szacunkiem. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak po raz kolejny polecić państwu tę świetną publikację.

Ewa Szymczak