„W każdej dobrej bajce jest miejsce na bezkresną ciemność, a ciemność ta pochodzi z przeszłości”.*

Inegrette Inegrette
29.11.2021
Okładka książki Niebo w kolorze siarki Kjell Westö

Czasami naprawdę ciężko jest wydostać się ze swojej czytelniczej strefy komfortu. Nie od dziś wiadomo, że książki, które najczęściej trafiają na polski rynek wydawniczy to te z rodzimego podwórka, albo ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. To tam spragnione przygody mole książkowe najczęściej szukając nowych autorów, buszują po listach nominowanych do nagród, bądź bestsellerów. Natomiast pewne perełki pozostają niezauważone.

I pewnie właśnie taki los spotkałby „Niebo w kolorze siarki”, gdyby nie „Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich”, która w Polsce jest naprawdę popularna, przepiękna oprawa graficzna i zwykła literacka ciekawość, gdy czytelnik odkryję, że Finlandia to kierunek, na który rzadko można dostać bilet. A to taka powieść, która w wielu końcoworocznych podsumowaniach może znaleźć się niezwykle wysoko.

Senna Finlandia na przełomie lat 60. i 70. i jedno bardzo wpływowe rodzeństwo, które może zmienić jedno życie. Narrator powieści, choć do końca nie ujawnia swojego wieku czy imienia, to tak naprawdę może być każdy. A choć historia z pozoru nie wydaje się wybitnie skomplikowana, to potrafi uderzyć prosto w serce.

To historia o skomplikowanych relacjach, które na przestrzeni lat muszą zawiązywać się ponownie w zależności od sytuacji. Jest w niej młodość i pewna arogancja charakterystyczna dla tego wieku. Jest również rozżalenie i dezorientacja, gdy nieuchwytne młode lata zaczynają mijać w zastraszającym tempie, a dorosłość i odpowiedzialność atakują znienacka. Czytelnik dojrzewa razem z głównym bohaterem, którego, choć nie można zaliczyć do zdecydowanie dobrych postaci, to nie da się go również przypisać do charakterów z ciemnej strony mocy. Jest raczej pełen szarości i dlatego tak bardzo prawdziwy.

Niezwykle powolna historia. Pełna szczegółów, które z pozoru wydają się zupełnie niepotrzebne dla całokształtu tej powieści. Jednak każdy gest i słowo, nawet to niewypowiedziane po latach może znaleźć odbicie w działaniach, które postać będzie podejmować po latach. Można powiedzieć, że to idealna lektura na jesienne i zimne już dni. Powolna, sensualna i naprawdę zasługująca na przypisanie do literatury pięknej. Jeśli jeszcze nie znaleźliście swojej najlepszej książki tego roku, to może spróbować dać się oczarować temu fińskiemu autorowi. Bo choć historia sama w sobie najpiękniejsza nie jest, to sam styl pisania Westö potrafi całkowicie pochłonąć czytelnika do tego stopnia, że ten zapomina o całym świecie, a za oknem wypatruje jedynie nieba w kolorze siarki.

* cytat z książki „Niebo w kolorze siarki”.

Kinga Kolenda