Od humoru do horroru

corbeau corbeau
07.05.2021
Okładka książki Świece w pogańskim gaju Jiří Kamen

Jiří Kamen zaludnia stworzony przez siebie „pogański gaj” opowiadań szeregiem nieszablonowych postaci. Jest tu staruszek, zresztą już martwy, dla którego zdrada to nie problem, byle nie dowiedziały się wnuki. Jest mordercza babcia, osiedlowa czarownica Mania i jej mąż Piotrunio, śniący strzelec, a także uczeń, który słucha radia Wolna Europa, fantazjując o własnym pogrzebie, a następnie przez czterdzieści lat szuka dziewczyny-widma. I wielu, wielu innych bohaterów, których losy możemy poznać w tym zbiorze opowiadań z pogranicza humoreski i horroru.

„Świece w pogańskim gaju” to przede wszystkim opowiadania, jednak autor chętnie bawi się formą, nawiązując do innych gatunków, a nawet tworząc własne, jak „horror minimalistyczny” czy „etiuda na jeden głos i jeden oddech”. Jest tu dramat na klasowym zjeździe i monolog w budce telefonicznej. Czasem trudno wychwycić, kto będzie głównym bohaterem danego tekstu, bo autor przechodzi od jednej postaci do kolejnej, ciągle na nowo zaskakując tym, jak rozwija się akcja. Dużo tu absurdalnego, z gruntu czeskiego humoru, ale jest on też podszyty pewnym smutkiem czy może melancholią: niewielu bohaterów można nazwać jednoznacznie szczęśliwymi, doświadczają zdecydowanie więcej porażek niż sukcesów, a szczęśliwa miłość wydaje się wręcz nieosiągalna.
W zaskakujących i nieszablonowych tekstach Kamena często powraca motyw dorastania, snu, seksu i śmierci oraz zamiany/kradzieży/utraty tożsamości. Niektóre ocierają się o metafizykę, przedstawiając rzeczywistość na opak. Ramy czasowe nie zawsze są jasno zarysowane: autor zabiera nas na powrót do Czechosłowacji, po czym wraca do współczesności, dzięki czemu możemy posłuchać wykładu o czeskich i bułgarskich komunistycznych mumiach, a potem być świadkami wizyty prezydenta Obamy.

Lektura „Świec w pogańskim gaju” okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem, choć dobrze byłoby rozłożyć ją sobie w czasie, bo to, co początkowo wydaje się świeże i odkrywcze, z czasem może lekko nużyć. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu absurd należy przyjmować w rozsądnych dawkach. Na szczęście w opowiadaniach Kamena jest on wysokiej jakości.

Agnieszka Kruk