rozwiń zwiń

Historia pewnej obsesji

Małgorzata Małgorzata
09.06.2020
Okładka książki Fabryka lalek Elizabeth Macneal Logo Patronat

Gdyby zgadywać jedynie na podstawie okładki, można by pomyśleć, że „Fabryka lalek” Elizabeth Macneal to baśniowa wręcz opowieść, która zauroczy każdą spragnioną piękna duszę. Tymczasem w rzeczywistości mamy tu do czynienia z dość brutalną historią, osadzoną w niebezpiecznym, odpychającym świecie, w którym mogą przetrwać tylko najsilniejsi.

Akcja książki rozgrywa się w ponurym, dziewiętnastowiecznym Londynie, który oglądamy z perspektywy trzech postaci — każda z nich desperacko czegoś pragnie. Iris — pracownica sklepu z lalkami, która całe dnie spędza, nakładając farbę na porcelanowe oczy i usta, chciałaby rozwijać swój talent i malować prawdziwe obrazy. Taksydermista Silas wierzy, że pewnego dnia stworzy coś niezwykłego i osiągnie sławę. Dziesięcioletni Albie — ubogi, niepiśmienny chłopiec — chwyta się różnych zajęć, próbując uzbierać pieniądze na komplet nowych zębów. Losy tych trojga bardzo różnie doświadczonych przez życie ludzi układają się w poruszającą opowieść o pragnieniu wolności i walce o spełnienie marzeń, o sztuce i miłości, a także o groźnej obsesji, której ulega samotny Silas.

W jednej ze scen Iris zarzuca prerafaelitom, że idealizują rzeczywistość — Elizabeth Macneal zdecydowanie nie stara się niczego upiększać. Nie ma ani krzty litości dla czytelników o wrażliwych żołądkach — opisuje Londyn sprzed lat, nie pomijając żadnego paskudnego szczegółu. Większość z przedstawionych przez nią fragmentów miasta nie mogłaby trafić na widokówkę — autorka pokazuje nam głównie brudne zaułki, cuchnące rynsztoki, ponure ulice. Świat, po którym poruszają się wymyśleni przez nią bohaterowie, jest wyjątkowo okrutny, zwłaszcza dla najbardziej bezbronnych istot — dzieci i zwierząt.

„Fabryka lalek” to pierwsza książka Macneal, ale z powodzeniem mogłaby uchodzić za dzieło doświadczonej twórczyni. Powieść ma świetny, mroczny klimat, wiernie oddaje realia epoki, a przede wszystkim opowiada ciekawą historię, której przebieg trudno przewidzieć. Autorka udowadnia, że potrafi odmalować słowami nie tylko brzydotę, ale i piękno — pozwala nam zajrzeć do malarskiej pracowni, przyglądać się powstawaniu wspaniałych obrazów. Zgrabnie wplata w fabułę historyczne postaci, takie jak Gabriel Rossetti, John Millais czy Elizabeth Siddal. Muszę jednak przyznać, że trochę żałuję, iż Iris ani razu nie ma okazji porozmawiać z Siddal — te dwie artystki, walczące o uznanie w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn, niewątpliwie mogłyby odbyć niejedną ciekawą dyskusję.

Powiedzmy sobie szczerze — dla bardzo wrażliwych czytelników „Fabryka lalek” może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, za to ci, którzy chętnie czytają o wszystkim, co brzydkie, dziwaczne i odrażające, którzy szukają w literaturze nagiej prawdy, a nie upiększonego świata, z pewnością będą zadowoleni z lektury.

Małgorzata Pawlak